:format(webp)/nginx/o/2022/01/07/14297824t1h83a1.jpg)
Kui sulle lubatakse imeravimit või mõnda dieeti ülistatakse väga võimsate sõnadega – ole ettevaatlik. Toitumisspetsialistid annavad nõu, kuidas tunda ära turundustrikke ja mis on tegelikult püsiva kaalukaotuse võti.
Ohumärk nr 1
Oled oma toitumiskava järgides alati näljane
Kui sulle tundub loomulik, et toitumist jälgides tuleb nälga kannatada, siis oledki komistanud esimese takistuse otsa, mis ei lase sul püsivalt kaalu langetada. Toitumisspetsialist Amanda Frankeny ütleb, et toitumisrežiimis peaks olema esindatud lai valik eri toite ja tõhusalt kaloreid – puu- ja köögiviljad, teravili, valk, tervislikud rasvad. Sa pead saama vitamiine ja piisavalt toiduaineid. Arvuta oma päevane kalorivajadus välja siin ning ära sellest allapoole mine.
Ohumärk nr 2
Su toitumiskava pole paindlik
«Pole olemas toitumiskava, mis sobib kõigile,» ütles toitumisekspert Marissa Meshulam Huffington Postile. «Kui sa järgid internetist leitud toitumiskava, siis sa tõenäoliselt edu ei saavuta, sest see ei võta arvesse su vajadusi, eelistusi ja maitset.» Järkjärgulised muutused ja paindlik toitumine on tee püsiva kaalulanguse poole.
Ohumärk nr 3
Sa oled välistanud oma menüüst terve toidurühma
Minevikus populaarsed olnud kapsasupi- ja viinamarjadieedid tunduvad praegu küll jaburad, kuid kahjuks on need leidnud alatud uued viisid, kuidas meie ellu ronida. «Ole väga ettevaatlik iga dieedi ja inimese jutu suhtes, mis soovitab loobuda tervest toidukategooriast,» ütles toitumisspetsialist Kim Rose Francis. «Pikalt peeti süsivesikuid kurja juureks ning kahjuks usutakse seda siiani.» Tegelikkus on aga see, et iga toit, mida nimetatakse «halvaks», on suur ohumärk ebatervest toitumisest.
Ohumärk nr 4
Pead mingeid toite patusteks
Toidul pole vähimatki pistmist moraaliga. «Ära tarbi tooteid ega pea dieete, mis mahitavad süütunnet,» ütles Frankeny. Kui me lahterdame toidud headeks ja halbadeks, siis see mõjutab meie käitumist nende toiduainete ligiduses. Valge suhkur ja sai pole «halvad». Toit ei ole tänapäeval enam lihtsalt kütus, vaid ka mõnuallikas, lahutamatu osa pidudest ning traditsioonidest, nii et kuula oma keha ja lase sel süüa erinevaid asju ilma ennast materdamata.
Nende toodetega ole ettevaatlik:
Mitmekülgsed toidulisandid. Kui sildil pole täpselt kirjas, mida see sisaldab, hoia parem eemale.
Toidud, kuhu peale on märgitud «madala kalorsusega». «Kalorid on energia. Seda peaksid sa saama toidust. Miks sa peaksid sööma toitu, mis ei anna energiat?» küsis Meshulam.
Ülistavad sõnad. Kui toidupakendil on kirjas «ime», «saladus», «raviv», «patenteeritud segu», siis need on sõnad, mis rõhuvad su emotsioonidele. Need pole teaduslikud terminid.
Supertoit (supefood). Läheb eelmise punktiga kokku. Pole ka ühtki põhjust väita, et supertoit raviks mõnda haigust või selle sümptomeid.
Teatud toiduainete koos söömine. «Pole ühtegi tõendit, et teatud toituainete kombineerimine või konkreetsel kellaajal söömine mõjutaks kaalulangust,» ütles toitumisspetsialist Jerlyn Jones. ««Vale» toidukombinatsiooni söömine ei muunda toitu «rasvaks» ega pane su siseorganeid mürke tootma, nagu mõned dieedid väidavad.»
Puhastamine (detox). Mitte ükski tinktuur, tee ega toidulisand ei puhasta su keha toksiinidest, vaid seda teevad iga päev su organid. «Puhastuskuuridel pole teaduslikku alust,» ütles Frankeny.
Ära raiska oma raha kaalulangetusmeetoditele, millel pole teaduslikku tagapõhja!
Uuri iga programmi ja treeneri tausta, enne kui oma kaalulangetuse talle usaldad.
Sama kehtib igasugu salvikeste ja pillide kohta, mis väidetavalt kaotavad imeväel kõik terviseprobleemid. Tervise parandamine võtab alati aega ning juhendama peaks inimest seejuures asjatundja.
Kaalulangetuseks mõeldud imerohud võivad olla ka ohtlikud – põhjustada turseid, trombe ja suurendada vähiriski.
Lugu ilmus esimest korda 9. jaanuaril 2022.