Kas mõni koer võib juba tõuomaduste poolest olla nii ohtlik, et tema pidamist tuleks seadusega piirata? Kuigi mitmed riigid on seda teed läinud, ei paista see olevat päris selgesti põhjendatud.
Euroopa riikides on võrreldes muu maailmaga keelatud võrdlemisi vähe koeratõuge. Huvitav fakt on, et vaid Taani riik paistab siin teiste seast silma eriti pika keelatud koeratõugude nimekirjaga: sealt leiab koguni 13 tõugu, kelle pidamine ja aretamine, sh ka teiste tõugudega ristamine, on seadusega keelatud või muul moel piiratud, vahendab Animal Corner.
Koeratõud, kes on mitmes Euroopa riigis keelatud
Pitbullterjer ja Ameerika Staffordshire'i terjer
Lühidalt pitbullide ja amstaffide pidamine on seadusega keelatud Taanis, Norras ja Küprosel. Saksamaal, Prantsusmaal, Hispaanias, Rumeenias ja mitmes teises Euroopa riigis on tõu pidamine restricted ehk piiratud, ehk selleks tuleb taotleda ametlik luba.
Lisaks Euroopa riikidele on tõud, üldnimetusega pitbullterjerid, keelatud Suurbritannias, Austraalias, Kolumbias, Tais ja veel mitmes riigis.
Arvatakse, et agressiivne käitumine on pitbullidel veres, kuna nad on spetsiaalselt aretatud võitluskoerteks ning ka meedias figureerivad nad kõige sagedamini seoses juhtumitega, kus inimene on koera rünnaku tagajärjel hukkunud.
Piiramisega seoses on kasutusel hulk keerulisi mõisteid ja linnade- või piirkonnapõhiseid spetsiifilisi tingimusi, mida lühidalt ja konkreetselt kokku võtta on pehmelt öeldes keeruline. Näiteks Hispaanias ei ole pitbullterjerite pidamine küll täielikult keelatud, kuid tõu omanikele on seatud nõuded, mis tuleb kindlasti täita, kui on soov seda koera omada.
Loe ka seda: Need koeratõud on Suurbritannias keelatud
Pitbulle nimetatakse Hispaanias potentsiaalselt ohtlikeks koerteks, vahendab Petraveller. Sellise koera omanik peab olema vähemalt 18-aastane, koer peab olema vaktsineeritud ja kiibistatud ning kohalikus omavalitsus registreeritud, samuti peab koeraomanikul olema tehtud kindlustus, mis katab vajadusel ka võimaliku koerarünnaku kulud.