Meie hulgast on lahkunud Keiu Roosimägi (17.02.1984 – 29.07.2023), erivajadustega naiste huvikaitse esindaja. Keiu elas terve elu raske haigusega, aastal 2021 lisandus sellele veel vähidiagnoos. Tugeva vaimujõuga Keiu ei lasknud aga kunagi diagnoosidel enda elutahet rikkuda, vaid oli justkui uhkelt lehviv lipp, mille ümber hädasolijad saavad koonduda. «Olen otsustanud rääkida oma haigustest avameelselt, et teised samas olukorras inimesed teaksid, et nad pole üksi,» ütles ta. Tema surm jätab kõigi abivajajate südametesse tohutu tühimiku, kuid Keiu tugevus ei unune iial.
Keiu mälestuseks avaldame loo, mis ilmus esimest korda 9. oktoobril 2022.
Roosimägi on tegev mitmes organisatsioonis: Tallinna ja Harjumaa puuetega naiste ühing, Eesti neurofibromatoosi ühing, Eesti jagamismajanduse liit ja veebikeskkond Helpific. Erivajadustega naiste huvikaitse esindajana alustas ta juba ülikooli ajal, mil tegeles sotsiaalõigusega ja kirjutas oma magistritöö puuetega inimeste õigustest. «Soovin kaitsta puuetega naiste huvisid, et nad oleksid julgemad ja ettevõtlikumad. Puue või krooniline haigus ei pea inimese elu määratlema. See võib paratamatult seda piirata, aga siis tuleb leida viis, kuidas teha asju lihtsalt teistmoodi.»
«Ilukirurgid andsid mulle tunde, et olen naine.»
Viisi, kuidas teha asju teisiti, on Roosimägi leiutanud juba lapsepõlvest peale. Ta põeb geneetilist haigust, neurofibromatoosi, mis tähendab healoomuliste kasvajate teket, luude arengu häireid, pisemat kasvu, skolioosi ja nägemishäireid. Neurofibromatoosi põdevatel inimestel võivad tekkida ka tasakaalu- ja kuulmishäired ning kasvajad siseorganitesse ning ümber selgroo. Lastel on sageli ka õpi- või käitumisraskused.
Roosimägi oli enda sõnul lapsena inetu pardipoeg, suurte silmadega ja kleenuke. Kuna tol ajal ei teatud geneetilistest haigustest kuigi palju, sai ta diagnoosi 12-aastaselt. Tänapäeval räägitakse neist asjust rohkem – näiteks filmis «Elevantmees» on peategelasel neurofibromatoos.
Roosimägi polnud edukast ja rikkast perest, vaid elas emaga kahekesi maal, kus neil oli kõigest puudus. Õnneks tal nupp nokkis ja lõputunnistusel olid vaid viied. Pole ka ime – üksildane tüdruk veetis palju aega raamatukogus. «12-aastasena lugesin juba Äripäeva ning unistasin ettevõtja või ÜRO peasekretäri ametist,» rääkis ta.