Skip to footer
Saada vihje
Tellijale

USKUMATU Emad loevad oma tütarde suutäisi ja keelavad neil süüa

Termin «mandliema» kerkis hiljuti üles TikToki platvormil, kui levima hakkas klipp tõsielusaate «The Real Housewives of Beverly Hills» osalejast Yolanda Hadidist. Tema modellist, toona hilisteismeline tütar Gigi Hadid kurtis, et tunneb nõrkust. Seepeale soovitas ema: «Võta paar mandlit ja näri need hästi läbi.»

Eksperdid on võrrelnud mandliemasid nendega, kellel on ortoreksia ehk kinnisidee õigest või tervislikust söömisest.

@andy.cohens.bussy So so bad #rhobh #realhousewivesoftiktok #realhousewives #bravotv #peacocktv #hayu #yolandahadid #bellahadid #gigihadid #zaynmalik #beverlyhills #weightloss ♬ original sound - Andy Cohens Bussy (PK)

Yolanda Hadid on öelnud, et klipp on kontekstist välja rebitud, ehkki ta jälgis sarjas modellist tütre dieeti kullipilguga. Olgu sellega, kuidas on, paljud naised on kasutanud seda videot katalüsaatorina, et jagada kogemusi oma emaga, lootuses katkestada ebatervislike ilustandardite tsüklit järgmise põlvkonna jaoks.

«Nähes, kui keskendunud mu ema oli oma kehale, tundsin, et ka mina pean oma kehale keskenduma,» rääkis TikToki sisulooja Carly Koemptgen. 25-aastane Koemptgen postitas hiljuti video, kus ta näitab oma ema juures «mandliema» suupisteid. Nende hulka kuulusid näiteks kreekerid ja orgaaniline kuivatatud liha. «Aga see ei ole ainult minu ema eripära,» ütles Koemptgen. «Tema ema kannatas oma aja toitumiskultuuri all ja enne seda tema ema. See on palju suurem teema kui mina ja minu ema.»

@cjkoemps if you grew up with this mom, you know. #almondmom #almondmompantry #pantry #snacktime ♬ original sound - drip gang kodak

TikTokis on teised sisuloojad toonud välja mandliemade mürgiseid mantraid, näiteks: «Hetke huultel ja igavesti puusadel» ja «Miski ei maitse nii hästi, kui hea on olla kõhn».

@baileeyy_nicole

trigger warning 🤍

♬ Super Freaky Girl - Nicki Minaj

Uuringud näitavad, et see, kuidas vanemad laste ees oma kehast räägivad, mõjutab tohutult seda, kuidas nemad hakkavad oma keha nägema. Common Sense Media 2015. aasta uuringus avaldati, et 5–8-aastased lapsed, kes arvavad, et nende ema pole oma kehaga rahul, on suurema tõenäosusega rahulolematud ka omaenda kehaga.

Carla A. Pfeffer, Michigani riikliku ülikooli sotsiaaltöö dotsent, ütles, et osa kriitikast mandliemade vastu on tingitud misogüüniast ja kultuurist, mis paneb lastehoiu koormuse peaaegu eranditult naiste õlgadele. Ta nimetas mandliemasid toitumiskultuuri patuoinaks, kuid mitte põhjuseks, vahendab yahoo!life.

Tänapäeval peavad emad võitlema meedias levivate sõnumitega, mille järgi mitte ainult ei samastata kõhnust headusega, vaid ka kõhnad lapsed on justkui märk heast lapsevanemast, rääkis dietoloog Jessica Wilson.

Dr Madli Paas: ortoreksia puhul keerleb elu tervisliku toitumise ümber

«Ortoreksia on uue põlvkonna haigus,» ütles TÜK-i psühhiaatriakliiniku psühhiaater Madli Paas. «See diagnoos on niivõrd uus, et praegu veel viimaseid kuid kasutusel RHK-10 seda eraldiseisva diagnoosina välja ei too. Arenenud riikides tuntakse seda haigust siiski juba mõnda aega.

Lihtsalt öeldes seisneb ortoreksia liigses tähelepanus tervislikule toitumisele. Siinjuures tuleb siiski tähele panna, et söömishäiret kui sellist saame kirjeldada vaid juhul, kui see hakkab segama funktsioneerimist ühel või mitmel elutasandil (näiteks töö, kool, paarisuhe, sotsiaalsed suhted). Erinevalt teistest söömishäiretest, kus tähelepanu on eelkõige patsiendi enda kehal ja toidukoguste vähendamisel, keskendub ortoreksia eelkõige toidu kvaliteedile. Tervislikust toitumisest kujuneb ortoreksia korral elu keskpunkt ehk nende inimeste mõtted keerlevad ülekaalukalt ainult tervisliku toitumisega seotud teemadel, mistõttu ressurssi tegeleda muude asjadega jääb järjest vähemaks.

On näiteks üsna tavaline, et ortoreksiasse haigestunud inimesed võtavad kaasa oma karbikeses toidu pulmadesse või sünnipäevadele. Kehvemal juhul jätavad nad sündmusele üldse minemata, hirmust ja teadmatusest toidu koostise ees, mida seal pakutakse.

Meditsiiniliselt on ortoreksia keeruline diagnoos, sest enamasti nad ise abi otsida ei soovi ning on raske haiguse ohtlikkust neile selgitada, kui pole konkreetseid kõrvalekaldeid analüüsides või ohtliku alakaalu ilminguid. Vahel võib olla ortoreksia prefaas anoreksia/buliimia väljakujunemisele, aga ka osalise remissiooni osa, mil arvatakse, et ollakse tervenenud, kuid tegelikult on haiguse olemus vaid pisut muutunud.

Paraku väga paljud ortorektikud meditsiinisüsteemi ei jõua ning võitlevad pikki aastaid oma haigusega üksi.»

Kommentaarid

Teised ajakirjad

Tagasi üles