«Mul ei ole isegi sõnu! Arst oli väga ülbe, vaatas mulle otsa ja teatas: «Minul puudub empaatiavõime!»» Katrin jagab avameelselt oma isiklikku, haiget tegevat kogemust perearstiga.
Eesti perearstisüsteem on vähemalt idee poolest imeline. Sama doktor tunneb kogu perekonda ja teab selle terviselugu. See säästab diagnoosimisel ja abi andmisel kõigi aega. Lisaks kujuneb aastatepikkune suhe. Aga mis saab siis, kui see suhe pole sugugi hea?
Arstide kohta ringleb kaks peamist müüti. Esimene kõlab: «Ah, arstid ei tea midagi!» Aktiivseteks levitajateks on kurioossel kombel need, kel on arstidega kõige vähem kokkupuuteid. Teine on teisest äärmusest: «Arstid on jumalad ega eksi kunagi.» Selle suuvoodreid on nii tervete kui patisentide seas. Kumbki neist pole õige. Tõsi on hoopis see, et arstid on inimesed nagu me kõik. Meil on kõigil tunded ja emotsioonid, omad plussid ja miinused.
Artikli autor vabandab perearstide ees, kes probleemi tõstatamise tõttu end puudutatuna tundsid. Saan kahetsusega aru, et soovides mitte ühtegi isikut nimeliselt välja tuua ja otseselt kritiseerida võis seetõttu hoopis laiem ring arste tajuda, et lugu puudutab neid. Nii see ei ole - lugu on erandlik.
Antud artiklis pole sõna saanud vastaspool, sest me ei soovinud osutada ühegi arsti tööle, mis oleks nimelise kommentaari korral paratamatult juhtunud, kuid oleme valmis selgitused lisama.
Tagasisidena saatele oleme saanud hulgaliselt toetuskirju arstide suurepärasele tööle ning ka meie veendumus on - enamikel juhtudel on perearst usaldusväärne tervisepartner ning tema suhtumine on laitmatu.
Oma lugu jagab Katrin Grigorenko, kelle perearst valis ootamatult agressiivse käitumisviisi. «Mul ei ole isegi sõnu! Arst oli väga ülbe, vaatas mulle otsa ja teatas: «Minul puudub empaatiavõime.» Ma lausa ehmatasin sellise lause peale. Minu enesetundest ei huvitunud ta üldse. Tundsin, et minu õigusi rikuti.»