Eesti Loomakaitse Selts annab nõuandeid, mis aitavad stressirohke aastavahetuse koos lemmikuga rahulikumalt mööda saata.
Eesti Loomakaitse Selts (ELS) kutsub inimesi aastavahetuse tähistamiseks valima loomasõbralikumaid viise, sest nii kodu- kui ka metsloomade jaoks on ilutulestiku paugud ja valgussähvatused hirmutavad.
Kui aastavahetusel toimuvate pidustustega on võimalik kõigil loomaomanikel arvestada ning oma loomad selleks ette valmistada, ei oska kahjuks enne seda valimatutel ajahetkedel lastavat saluuti keegi ette näha, mistõttu on halvasti lõppevad ehmatused kergemad tulema.
«Viimastel aastatel on ilutulestiku laskmine muutunud tavaliseks ka jõulupidustuste ajal. Jõulud on tegelikkuses traditsiooniliselt rahu aeg ja ilutulestiku laskmine on lausa kohatu. Seega võiksime seda traditsiooni austada ning lubada kõigile rahulikud jõulud. Aastavahetusel võiks eelistada pigem hääletut ilutulestikku või kasutada muid alternatiive. Loomad kindlasti tänavad,» kommenteeris ELSi otsese abistamise juht Elis Järvsoo.
Kuidas aru saada, et loom on stressis?
Imelikud valgussähvatused ja tugevad, korduvad paugud tekitavad loomades stressi. Nende reaktsioon hirmu tekitajale võib olla erinev. Hirmule viitavad: põgenemine ja peitumine, tardumine ja paaniline värisemine. Koerad võivad veel ilastada, lõõtsutada, uluda, haukuda ning anda märku oma kehakeelega. Nii mõnelgi koeral võib pärast esimest ilutulestikukogemust tekkida hirm igasuguse tugevama müra ees.
Selleks et koduloomadel mööduks aastavahetus stressivabalt:
- Väsita samal päeval oma loomi jalutuskäigu, aktiivse tegevuse või mõttemänguga.
- Aja põllumajandusloomad ilutulestiku ajaks lauta või talli, lemmikloomad hoia samuti siseruumis.
- Pane loomadele mängima mõõduka heliga raadio või televiisor.
- Kata siseruumi aknad nii, et valgussähvatused ei paistaks sisse.
- Veeda nendega ise aega ja paku toredat tegevust.
- Küsi eelnevalt nõu veterinaarilt, kui loomal on tõsine stress.