«Miks kõik teised saavad eluga hakkama, ainult mina ei saa...» Kas tuleb tuttav ette – jääd pidevalt hiljaks, asjad on kadunud, nõud kukuvad käest, igavat tööd on võimatu lõpetada, suhteid on lihtne luua, aga hirmraske hoida... See võib viidata ATH-le.
Väga siiralt jagab isiklikku kogemust kirjanik ja loovkoolitaja Eia Uus – erakordselt särav ja võimekas naine, kelle unikaalsesse paketti kuulub ka ATH. Saatejuht Kristina Herodes.
Eia sai oma eripärast teada nii: «Minu psühholoog hakkas ühel päeval küsima minu käest selliseid küsimusi, mida keegi polnud varem küsinud: «Kuule, kas sul on riided mõnikord katki? Kas sul kukub nõusid käest ära? On sul palju sinikaid? Kas sa jääd hiljaks? Kas su töölaud on korras?» Ta küsis küsimusi, mis minu meelest olid kõik eri maailmadest. Vastasin neile kõigile jah-jah-jah. Ning tema arvamus oli – see kõlab nagu ATH.» Loomulikult ei piisa ainuüksi paarist küsimusest diagnoosiks, vaja on teha ka teste, aga suuna võib nii kätte leida küll.
Ei-ei, pole võimalik!
Esimesel hetkel Eia loomulikult ei nõustunud: «Ei-ei-ei, pole võimalik!» Tal oli ka kohe hulk argumente tulistada, miks temal kindlasti ATHd olla ei saa – ta pole ju hüperaktiivne, ei istu rahutult, ei sirgelda pidevalt. Ta loeb raamatuid, teeb oma asjad ära. Kuid otsustas asja kohta siiski lähemalt uurida, kuni korraga taipas: «Elu aeg on kõik mu probleemid olnud hoopis ATHst, mitte millestki muust.»
Eiat hoidis diagnoosi aktsepteerimisel tagasi ka teiste suhtumine. Inimesed on kiired sisetunnet maha suruma – ära hakka, sa oled täiesti normaalne, sul ei ole häda midagi! «Inimesed, kes näevad, et ma olen 20 aastat hädas olnud, olen üle lasknud, ei ole kohal käinud! Sa saad selle diagnoosi ja see võib olla nagu elu päästev ujumisrõngas.» Kui kahtled, siis parem tee asi selgeks näiteks vaimse tervise õe konsultatsioonil, kõrvalseisjaid kuulata ei tasu.