Kui suhte üks pool kardab igasugust muutust, ei saa suhe areneda ega paremaks minna. Kuid elus ei ole seisupunkti! Liikumine toimub alati. Kui keelduda arengust, käib suhe vaikselt alla: tuhmub, tüdineb, kaugeneb ja laguneb.
Milline käitumine on kuritegu?
Mõni inimene mõtleb nii: kuni oleme koos, on mul veel, mille nimel pingutada. Kui suhe lõppeb, antakse destruktiivsusele vaba voli.
Lastega manipuleerimine – mitte kunagi ja mitte mingil juhul ei tohi tuua lapsi vanemate konflikti vahele! Alatuse ülim tipp on kasutada last kättemaksuvahendina: «Kui sa mu maha jätad, siis sa oma lapsi enam ei näe!» Ei tohi halvustada ekskaasat või manipuleerida laste kaastunde, süütunde või valikuvabadusega. Mitte ükski vanem, kes oma lastest päriselt hoolib, ei tee seda! «Suhe on vaba tahe, aga laste puhul ma kasutaks sõna «peab»,» rõhutab Renee Nahkur. «Lapsed on kaitsetud ja neid asju ei tohi teha! See on reegel: lapsed ei pea osa saama vanemate omavahelisest pahaseks olemisest.»
Teise mõtete lugemine – see on suhte mõttes kuritegu. See ei loe, kui kaua koos oldi, mitte kunagi ei tasu eeldada. Küsi ja kuula!
Teise mitte ära kuulamine – kartes midagi ebameeldivat kuulda, tundub lihtsam põgeneda või teine vaikima sundida. Kuid siis jääb meie enda pähe vasardama küsimus miks? Inimene võibki suhte külge lukku jääda ise sellest arugi saamata, et ta ei suuda lahti lasta.
Sooline halvustamine – mehed on sead, naised on litsid jne. On lademes inetuid ja väga levinud ütlemisi, millega teisest soost partnerile lajatada.
Kui mina teda ei saa, siis ärgu saagu teda keegi – vahel võib omanditunne olla sedavõrd kõikemattev, et olles isegi oma eluga edasi läinud ja järgmises paarisuhtes, jätkatakse endise kaasa elu mürgitamist ja tema uute partnerite halvustamist või otsest ründamist.
Oleme ja ei ole ka – kui üks partner annab mõista, et ei panusta enam suhtesse, aga ära ka ei lähe. «Mis siis takistab otsustada?» Selline käitumine on sedavõrd valus ja alandav, et hävitab selle partneri enesehinnangu, kes suhtesse jääda soovib ja sellega lepib. Ja loob väga traumeeriva püsivalt ebaturvalise tunde lastele.
Lahkuminekuga manipuleerimine – «Ma väga palju näen mängu, kus lahkuminek on igapäevane väljend,» teab Renee Nahkur. See lastakse käiku vaid selleks, et oma tahtmist peale suruda. Inetu? Absoluutselt!
Võltslootuste andmine – ollakse lahus, aga endiselt saadetakse romantilisi sõnumeid ja soovitakse seksi. Partner seda tahab, aga pühendumist vastu ei paku. Selline käitumine on ekskaasa suhtes otseselt julm, alatu ja isekalt õel ning ei lase teisel leinast ja valust üle saada. «See on ebaaus võte,» ütleb terapeut otsekoheselt.
Lõppenud suhte idealiseerimine – see on kuritegu enda vastu. Unustatakse kõik halb, täitmata vajadused ja varjupool ning klammerdutakse hea külge, mis suhtes oli. «Ilma temata ei ole mu elu midagi väärt!»
Inimkargu kasutamine – «Ärge tormake uude suhtesse nii kiiresti, võtke endale aega ja laske endal kogeda,» soovitab terapeut. Kui haarame uue suhte nagu kargu või plaastri järele, siis hetkeks see küll leevendab valu. Kuid see on alatu ja ebaaus uue partneri suhtes. Nii paneme ainult aluse järgmisele õnnetule suhtele, mis tõenäoliselt samuti jõuab lahkuminekuni.
Kuula lõpuni kogu saade! Selle osa pikkus on poolteist tundi, mis vastab teraapiasessioonile. Selle jooksul annab Renee Nahkur rahulikult ja selgelt väga palju praktilisi soovitusi, toob näiteid elust ning aitab leida tuge, kuidas lahku minna ja kuidas sellega toime tulla.
Kas sul on mõni teema või küsimus, mille kohta saadet soovid? Kirjuta: kristina.herodes@postimees.ee. Meie kallite kuulajate soov on seadus!
Garanteerime, et oleme materjaliga diskreetsed, inimlikud ja kirjasaatjate suhtes hoolivad.