Kas sulle on tuttav olukord, kus üks partner survestab teist, et konflikt rääkides kiirelt lahendada, aga teine ei taha sellest rääkida ja sulgub endasse?
MeetnFly tutvustab jälitaja-eemalduja suhtemustrit, et oskaksid selle ära tunda ja tegutseda enne, kui on juba liiga hilja. Artikkel tugineb suhteprofessor John Gottmani instituudi materjalidele.
Kes on jälitaja, kes eemalduja?
Jälitaja rollis on partner, kes otsib suhtes valitseva lahkheli korral oma kaaslasega kontakti ehk soovib temaga stressirikkast olukorrast rääkida. Ta tahab konflikti arutades seda kiirelt lahendama hakata, muutudes ärevaks ning võttes seda väga isiklikult, kui teine osapool ei soovi probleemsest olukorrast rääkida. Jälitajad kritiseerivad tihti oma partnerit emotsionaalse kättesaamatuse pärast. Neid iseloomustatakse vahel ka kui nõudlikke, näägutavaid või pidevalt kinnitust vajavaid inimesi.
Eemalduva käitumisega partner kipub suhtestressile reageerima partnerist füüsiliselt või emotsionaalselt eemaldudes, soovides kontakti vältida. Eemaldujad kipuvad ärevas olukorras pöörduma teiste tegevuste juurde, et konfliktilt tähelepanu kõrvale juhtida, näiteks hakkavad nad ajalehte lugema, mobiilis surfama või põgenevad teise tuppa. Seepärast on nad ka emotsionaalselt kõige paremini ligipääsetavad siis, kui nad ei tunne survestamist. Neid on peetud ka emotsionaalselt kättesaamatuteks või kinnisteks inimesteks.
Kinnistunud muster on ohumärk
Oluline on mõista, et kumbki roll pole otseselt vale. Terves paarisuhtes võivad partnerid stressirikastes olukordades astuda vaheldumisi nii jälitaja kui eemalduja rolli, seejuures säilitatakse aga suhte hüvanguks vastastikune austus ja püüd teist osapoolt mõista.