Kutsikajärgne depressioon on värskete koeraomanike seas ühe levinum mure, millest kuigi palju avalikkuses aga ei räägita. Uus pereliige võib elu esialgu sassi lüüa, kuid koeraomanike kogemused näitavad, et raskustest saab võitu.
Koera võtmine mõjutab elu rohkem, kui me arvata oskame, sest uus pereliige toob endaga kaasa väga suuri rutiinimuudatusi, mis on tingitud tema jalutamisvajadustest ja kohanemisraskustest uue koduga. Seda, kuidas koera saabumine elukorraldust mõjutab, sain kogeda ka ise, pakkudes kodu keerulise elukäiguga koerale. Loe pikemalt siit: 3 nädalat hoiukoduna: minu kogemus Mustvee kutsikavabrikust päästetud koeraga.
Nende muutustega toimetulemine ei ole kõikide jaoks sugugi lihtne, sest paneb vaimse tervise päris kõvasti proovile. Kutsikavõtmisega kaasneva tunnetemöllu kirjeldamiseks on olemas ingliskeelne termin puppy blues, mida võib eesti keeles nimetada kutsikajärgseks depressiooniks. Seda kinnitavad mitmed koeraomanikud Eesti koerainimeste Facebooki grupis, kuhu teema kohta küsimuse postitan. Kaks neist jagasid oma lugu ka Lemmiku portaaliga.
Katrin (nimi muudetud – toim) võttis oma elu esimese koera 2022. aasta kevadel. Kuna temal ega elukaaslasel varasemat koerakogemust polnud, võis uue pereliikmega seonduvaid rõõme ja probleeme ette kujutada vaid teoreetiliselt. Katrini sõnul oli koera võtmine väga läbi mõeldud otsus – kutsika koju saabumisele eelnes kahe aasta pikkune periood, mil mõlemad viisid end kurssi, mida kutsika kasvatamine tähendab. Üheskoos astuti isegi kutsikakooli, et sellest veelgi põhjalikum ülevaade saada. «See on suuresti mõeldud just omanikele, et oskaksime kutsikale uut elukorraldust õpetada,» selgitas Katrin.
Peagi hakati enda jaoks sobivat tõugu välja valima. Kutsika koju toomise ajaks võttis Katrin kahenädalase puhkuse, lootuses, et see aitab suuremat väsimust vältida. Tegelikkus osutus aga oodatust palju keerulisemaks. «Sellest kahest nädalast ei piisanud ning täiskohaga töötamise kõrvalt oli minu jaoks seda pisut liiga palju. Alguses käisime koeraga õues iga 2–3 tunni tagant ning seda ka öösiti, et harjutada teda kiirelt ainult õues häda tegema. See tähendas aga palju unetuid öid ning enda baasvajaduste tagaplaanile jätmist,» kirjeldas naine koera võtmisele järgnenud keerulist perioodi, mis kestis umbes kuu aega.