Kõik on võimalik: ketist päästetud koer on tänaseks reisinud rohkem kui 15 riigis

Asti Foto: Varjupaikade MTÜ
, Varjupaikade MTÜ kommunikatsioonijuht
Copy

Kui Asti mullu ühel märtsikuu päeval varjupaiga hoolde saabus, poleks keegi osanud ennustada, milline elu teda ees ootab. Koer leiti Valgast ühest piiriäärsest tänavast, kus ta lonkis ihuüksi, ketijupp järele lohisemas. Koer oli ilmselgelt palju läbi elanud – ta oli nälginud ja arglik. Nüüd elab Asti koos uue perega unistuste elu ja on reisinud juba 15 riigis.

Saksamaalt pärit Lena ja Pascal on maailmarändurid, kes matkaautoga palju riike läbi sõitnud. Ühel päeval, kui nad olid järjekordset rännakut tehes Eestisse jõudnud, tekkis neil mõte võtta neljajalgne pereliige. Koheselt hakati uurima, milliseid on Eestis võimalused koera võtmiseks ja jõuti Varjupaikade MTÜ koduleheni. Kui paar nägi Asti pilti, olid nad kohe müüdud! Ka varjupaigalehel nähtud kirjelduse põhjal tundus Asti neile ideaalne koer ja nii võeti ette teekond Valga varjupaika, et koeraga tutvust teha.

Asti oma perega
Asti oma perega Foto: Varjupaikade MTÜ

Miks otsustas paar perelemmikut just varjupaika otsima minna? Aga just seetõttu, et nad leiavad, et varjupaikades on liialt palu koduta loomi ja ka nemad väärivad head kodu ning uut algust.

Ka ei heidutanud neid asjaolu, et see oli juba täiskasvanud koer, sest Lena ja Pascal usuvad, et kui kutsikad leiavad tavaliselt kiiresti kodud, siis tuleb ka täiskasvanud koertele võimalus anda. Nii saigi Asti uute omanike nimele vormistatud ja tema uus algus võis alata.

Lena sõnul on matkaautos koeraga ringi reisida lihtne. «Koer ei vaja palju. Viibime tihti looduses ja see on tema jaoks täielik paradiis. Peale Eestis käiku reisisime kohe edasi läbi Ida-Euroopa kuni Lõuna-Euroopani. Praegu elame juba mõni kuu Gruusias Batumis,» selgitab Lena.

Siiski tahab pere inimestele südamele panna, et iga koer ei ole loodud pikkadeks reisideks. Näiteks kui koer kardab paaniliselt võõraid olukordi, uusi inimesi või teisi koeri, siis ilmselt oleks sellise loomaga keeruline ringi seigelda.

«Kui aga koer on sotsiaalne ja seltsiv, siis soovitan kindlasti koeraga reisida. Sul on palju aega ja nii saad terve päeva oma neljajalgse lemmikuga koos veeta. See on imeline võimalus, nii koera kui ka omaniku jaoks,» kirjeldab Lena nende kogemust.

Mida koeraga reisides tähele panna?

Asti omanike sõnul on eriliselt oluline tähele panna, et koeraga reisides peab matkaautol olema korralik kliimaseade. Seda juhuks, kui tuleb ette olukord, kus koera ei saa kaasa võtta ja ta peab mõneks ajaks matkaautosse ootama jääma. Eriliselt oluline on see kuuma ilma korral. Lisaks toovad nad välja, et Euroopa siseselt on piiriületamine üsna lihtne, kuid Euroopa Liidust välja reisides on nõuded juba karmimad ja piiriületus võtab kauem aega. Koeraga reisides tuleb kindlasti end eelnevalt kurssi viia sihtriigi nõuetega.

Nüüdseks on Asti enda uue perega veetnud juba aasta ja selle ajaga on õppinud palju nii koer kui ka omanikud. Asti varasem elu piirdus keti otsas istumisega, seega oli tema jaoks alguses kõik uus ja tal olid teatud hirmud. Näiteks oli jalutuskäigul tee peale ette jäänud kivi midagi, millesse tuli väga ettevaatlikult suhtuda.

Ilmselt pidi Asti minevikus olema väga iseseisev ja ta ei olnud harjunud inimesega koos aega veetma. Seega tuli tal alguses õppida, et ta ei pea üksinda kõigega toime tulema ja inimene on olemas, et teda toetada ning suunata. Lena sõnul on juba väga palju saavutatud, kuid Asti treenimine kestab endiselt: «Õppisime koera samm-sammult tundma ja teda paremini mõistma. Tänu sellele leidsime paremaid viise, kuidas teda aidata. See on suur töö, aga näeme, kui kaugele ta on ühe aastaga jõudnud.»

Tekst on esialgselt ilmunud Varjupaikade MTÜ blogis ning Lemmiku portaalis avaldatud autori loal.

Teised ajakirjad

Tagasi üles