«Pime oled või?» Meil on väga palju ütlusi, mis vihjavad, et nägemine oleks justkui ilmselge. Aga alati see nii ei ole... Kui tihti me mõtleme, et meie keskel on päris palju inimesi, kes tõepoolest ei näe ja kui suur privileeg on tegelikult võimalus näha.
Elu on aga veidral kombel õiglane – puude kõrval on alati ka mõni eriline anne ja tundlikkus. Kui inimene saab seda rakendada, sünnib sageli tõeline talent. Sel korral näitavad meile tavalisest hoopis teistsugust maailma kaks nägemispuudega ilusat hinge Indrek Kaljumäe ja Maarja-Liis Orgmets. Saatejuht Kristina Herodes.
Võimalus näha on midagi sellist, mida peame sama loomulikuks hingamisega. Kuid meie hulgas on ka palju neid, kes ei näe. Nägemispuue on registreeritud 8500 inimesel, kuid Eesti Pimedate Liidu juhi Jakob Rosina sõnul on tegelik vaegnägijate ring vähemalt kaks korda suurem. Liiga palju Eesti inimesi ja ilusaid hingi, et neid unustada!
Indrek Kaljumäe töötab massöörina, mängib kitarri, teeb sporti ja on tõeline multitalent. Südamlik ja tagasihoidlik noormees ei tee saladust ka oma raskest lapsepõlvest – ta on kogenud perevägivalda. «Minu puhul on nägemise kahanemine olnud progresseeruva laadiga,» räägib ta. «Juba lasteaias märgati, et vaatasin pilte lähedalt. Kirjutati prillid, aga eriti nendest kasu polnud. Eks ma pelgasin ka prille ja ei tahtnud neid eriti kanda. Kui olin 10–11, tuli diagnoos: retinitis pigmentosa, kaasasündinud geneetiline haigus. Põhikoolis nägin veel õpikuteksti lugeda, nüüd ma lugeda enam ei näe. Eristan valgust ja kontuure, detaile ei näe.»
Maarja-Liis Orgmets tegutseb portaali Postimees Lemmik ajakirjanikuna ning kirjutab väga sisendusjõulisi ja südamlikke lugusid enesearengu teemadel. «Mul on väike nägemisjääk – viis protsenti ühes silmas,» avaldab Maarja-Liis Orgmets. «Ma näen objekte hästi lähedalt ja suudan lugeda, kui panen nina vastu ekraani. Inimesest ma näen kogu, aga meetri kauguselt kedagi ära tunda on keeruline. Minu nägemine on selline olnud terve minu elu, ma ei teagi, mida normaalne nägemine endast kujutab.»