Miks me armume? Miks meid tõmbab just selle inimese ja mitte kellegi teise poole? Võib ju romantiliselt öelda, et see on «armumise maagia». Ei ole! Põhjus on palju praktilisem. Avame koos suhteteemadele pühendunud terapeudi Eeva-Liisa Vahtraga sisemisi laekaid, mis annavad sellele küsimusele vastuse.
Salajasi põhjuseid teades on palju lihtsam aru saada, mis on suhte sõnum ja õppetund. Armastus on meile antud, et hingehaavu tervendada.
«Kindlasti ei alga suhe suvalise koha pealt,» ülteb enesearengu teejuht ja terapeut Eeva-Liisa Vahtra veendunult. Suvaline suhtesse sattumine – sellist asja ei ole olemas! Igal kontaktil on põhjus ja midagi väärtuslikku, mida see tuleb meile õpetama.
Imagoteooria
Eeva-Liisa ei salga, et kasutab oma töös paljusid usaldusväärseid allikaid, aga ka isiklikku kogemust. «Miks just selline armulugu? Kui neid mustreid vaadata, siis näeme, et see ei ole kunagi juhuslik. Seal on väga selged mustrid. Hea näide on tuua imagoteooriast, Harville Hendrix ja Helen La Kelly Hunt on absoluutsed pioneerid. Nemad tõid välja alateadlikud asjad, nagu miks me suhtesse läheme ja miks on suhtes konfliktid. Põhjus on alateadlik imago, mis on kogum kõigist meie lapsepõlvekogemustest oma vanematega.»
Imago suhteteraapia on kättesaadav ka Eestis
Meil ei ole vaja leida õiget partnerit, vaid saada ise õigeks partneriks ja õppida kasutama oma suhet isiklikeks muutusteks ja arenguks.
Suhe on enesearengu teel kõige väärtuslikum peegeldaja! Teadlikkus toob suhtesse mõistmist, armastust ja lähedust. Teadmatus aga konflikte, lootusetust, valu. Partner ei ole paha ja vastik – ta pole lihtsalt teadlik.
Imago suhteteraapia järgi on konflikt hea ja aitab suhtel ja inimestel selles areneda, ennast ja partnerit sügavamalt mõista.
Imago suhteteraapia annab hulga praktilisi tööriistu, näiteks kuidas kaaslast kuulata, mis sõnumitega ennast väljendada, mis aitab luua usaldust ja elutervet õhkkonda. Ka kõige keerulisemas suhtes või vaenulikumas kontaktis peitub enamasti võimalus õnnelikuks ja armastavaks suhteks.