40-aastane Jana Põld oli kogu elu normaalkaalus olnud, kuid nagu paljude naistega sageli juhtub, kogunesid ka talle pärast laste sündi ülekilod, millest iseseisvalt enam vabaneda polnud võimalik. Nii otsustas kolme lapse ema ette võtta maovähendusoperatsiooni – Jana nimetab seda päeva oma teiseks sünnipäevaks.
Mulle tuleb vastu Jana, kelle olemusest õhkub lõputut rahulolu ja silmipimestavat sära. Saladuskatte all avaldab ta, et kaalus alles aasta tagasi tervelt 110 kilogrammi – nüüd aga ei tunneks vanad tuttavad teda tänaval enam äragi!
Sätime Janaga end mõnusalt kohvilaua taha istuma ja asun uurima, kui palju ta rasedustega juurde võttis ning kuidas opilauale jõudis.
Alguses kadusid kilod kiirelt, kuid koroonapandeemia pani suure põntsu
«Esimese lapsega võtsin 30 kilo juurde, aga see läks kiiresti maha,» ütleb ta muretult. «Pärast teise lapse sündi läks asi täiesti käest ja kaalusin juba 102 kilogrammi,» tunnistab naine, kes tervislikust toitumisest toona suurt midagi ei teadnud ning hakkas ekstreemdieeti pidama. Ta näljutas end nii kuidas jaksas ja kaal kukkus kolinal. Üsna pea kaaluski ta 64 kilogrammi, millega Jana oli rahul.
Kuigi kaalunumber jäi mõneks ajaks pidama, hakkasid pikalt kestnud stress, võileibadega patustamine ja 3–7 energiajooki päevas tema vöökohta siiski uuesti paisutama. Seejärel jäi Jana ootama kolmandat last ning teda tabas sünnitusjärgne depressioon.
Sünnitusjärgne depressioon on levinud vaimse tervise häire ning selle tagajärjed ei mõjuta mitte ainult naise, vaid kogu pere heaolu ja lapse arengut. Haigus võib alguse saada 12 kuu jooksul pärast lapse sündi ja ilma ravita kesta aastaid. Nii raseduse ajal kui ka varem põetud depressioon, terviseprobleemid ja raskused igapäevaeluga toimetulekul suurendavad haigestumise riski.