Skip to footer
Saada vihje
Tellijale

Emotsionaalne läbipõlemine: mida teha, kui sul pole jõudu ega soovi töötada

Isegi kui me armastame oma tööd, väsime me mõnikord sellest. Vahel on väsimus aga nii tugev, et nädalavahetusega pole kuidagi võimalik oma energiat taastada – töötegemise isu lihtsalt pole! See võib olla emotsionaalne läbipõlemine. Kuid mida siis teha?

Luues uusi projekte, koostades aruandeid, tehes tehinguid ja lahendades muid jooksvaid ülesandeid, suudame tööpäeva sisse ära mahtuda, ent kui tööd tuleb teha kauem, on see probleem. 

Väga sageli põhjustab ületöötamine stressi, mis esineb suhteliselt kerge või raskema vormina. Meile tundub, et selles pole midagi halba: nädalavahetus viib ju kõik tagasi õigesse suunda. Kuid kas ikka viib?

Konks on selles, et mõnikord väsimus ainult süveneb, sest puhkamiseks ei jätku aega. Selle tulemusena võid ühel hetkel jõuda arusaamisele, et sellel alal pole enam võimalik töötada. Paarist päevast ei piisa, et enesetunnet parandada. Diagnoos on selgemast selgem: sa koged emotsionaalset läbipõlemist.

Mis see on?

Erinevad psühholoogid määratlevad emotsionaalset läbipõlemist üsna sarnaselt. Põhiline on see, et sellega kaasneb emotsionaalne, füüsiline ja vaimne kurnatus, mis võib viia tahtmatuseni oma tööga jätkata. Riskirühma kuuluvad need, kes oma kohustusest tulenevalt peavad pidevalt ja palju inimestega suhtlema. Selliste elukutsete esindajatel on sageli vaja emotsioone alla suruda, näiteks kliendi agressiivse käitumise korral, sest teenindaja peab igal juhul viisakalt reageerima. Kui emotsioonide vabanemist kunagi ei toimu, algab läbipõlemise protsess.

Kui sul on võimalik negatiivsed tunded hiljem välja rääkida, kellegagi arutada ja läbi töötada, on võimalus oma jõud täielikult taastada ning läbipõlemine sind tõenäoliselt ei ohusta. 

Emotsionaalse läbipõlemise protsessil on kolm etappi:

Esimene. Emotsioone on palju ning entusiasmi vähem: tööalasest edust on vähem rõõmu ja ebaõnnestumistest rohkem frustratsiooni. Uni on häiritud: sul võib olla raskem uinuda või ärkad liiga vara. Koged pidevat ärevusseisundit, ei suuda enda emotsioone vaos hoida ja elad üha enam end lähedaste peal välja.

Teine. Apaatia süveneb ja ärevustunne kasvab. Sa ei soovi kedagi näha, puudub soov suhelda ja vihapursked muutuvad järjest regulaarsemaks. Immuunsüsteem nõrgeneb, mistõttu hakkavad sagedased külmetus- ja viirushaigused pead tõstma ning sagenevad unehäired.

Kolmas. Absoluutne huvi kadumine töö vastu. Sul on inimestega vastumeelne suhelda, ärritud ning eelistad võimalikult palju eemale hoida. Võimalik on tõsine stress ja depressioon. Kõik eelmiste etappide sümptomid intensiivistuvad.

Kõik need etapid võivad kesta mitu aastat ja iga järgmine etapp on raskem ja pikem kui eelmine. 

Mida teha?

Kui tööalase läbipõlemise protsess on alanud, ei lahenda lihtne puhkus enam probleemi. Vaja on radikaalsemaid meetmeid, sealhulgas tegevusala muutmist. Selle vältimiseks tuleks võimalikud läbipõlemise sümptomid varem avastada, et saaksid nendega õigel ajal tegeleda.

Tee nimekiri sellest, mis kulutab sinu energiat. Pane kirja kõik tegurid, mis sinu meelt muserdavad ning märgi iga asja juurde viie palli skaalal hinnang, kui palju see sind häirib. Tee nüüd nimekiri asjadest, mis sulle energiat annab. Anna samuti viie palli skaalal hinnang, millal sa viimati seda teha said. Näiteks: massaaž – 4, sõpradega kokkusaamine – 5, reisimine – 3 ja nii edasi.

Sinu ülesanne on veenduda, et taastavate tegevuste summa on suurem kui energiat viivate tegevuste summa. Koosta teatud aja tagant selliseid nimekirju ja jälgi dünaamikat. See võtab väga vähe aega, kuid võimaldab sul olukorda kontrollida.

On veel üks tõhus meetod endaga töötamiseks, mis takistab sul lähedaste peal väljaelamist. Kui tuled töölt koju ja tunned, et närvid on pingul, teata oma perele rahulikult, et võtad «pool tundi vaikust». Selle aja jooksul ei saa nad sinuga rääkida ega muul viisil segada. Pühenda need 30 minutit iseendale: lõõgastu, lülitu töölt rahulikule kodusele elule. Kui poolt tundi pole võimalik võtta (näiteks kodus on väikesed lapsed), võta 15 minutit – ka sellest on abi. Aja jooksul harjuvad sinu lähedased sellega ja see hakkab neile isegi meeldima.

Ärge karda iseenda jaoks aega võtta. Lõpeta muretsemine asjade pärast, mida sa ei saa kontrollida. Las kolleegide kohustused jäävad nende kohustusteks.

Veel nippe, kuidas emotsionaalsest läbipõlemisest taastuda:

Vähenda koormust. Muud väljapääsu pole. Pead võtma puhkuse või jätkama tööd, kuid leebemal režiimil. Ära kurna oma keha ega pinguta aju liiga palju. Jah, lase oma tootlikkusel langeda, kuid see on ajutine. Kui sinu keha ja hing on taastatud, taastub ka tootlikkus. Püüa mitte kiirustada ja puhka piisavalt.

Maga paremini. Kui inimene on emotsionaalselt kurnatud, on tal äärmiselt raske normaalselt magada või, vastupidi – ilmneb liigne unisus. Tekita ööunes rutiin ehk siis mine magama ja tõuse üles alati samal ajal. Maga vähemalt seitse ja mitte rohkem kui üheksa tundi. Korralik uni on parim emotsionaalse läbipõlemise vastu võitleja.

Ära nõua endalt liiga palju. Perfektsionistid on rühm inimesi, kes on läbipõlemisele altimad kui teised. Nad muretsevad pidevalt asjade pärast, kuidas neid lahendada. Nad ei nõustu vähemaga, seega kulutavad nad palju rohkem energiat kõige lihtsamatele ülesannetele. Luba endal teha mõnda asja, olemata enda suhtes liiga nõudlik.

Väldi konflikte. Ära tülitse inimestega. Isegi kui töötad väga raskes ja negatiivses meeskonnas, proovi vähem suhelda nendega, kes sind häirivad. Minimeeri kõik tülid, vastasel juhul ei kao emotsionaalne läbipõlemine kunagi.

Kommentaarid

Teised ajakirjad

Tagasi üles