«Keegi ei julge enam väljendada, mida ta tegelikult tunneb. Kõik on selline keskmine, normaalne, on kah...» Kuidas see juhtus? Võti on selles, et kadumas on oskus rääkida.
Kuidas sa väljendad oma tundeid, kui sul pole selleks sõnu ega enesusku, et sa seda üldse oskad teha? Siseneme hirmutavalt sarnasesse reaalsusesse, mida kirjeldas George Orwell uuskeele kujul oma 1949. aastal ilmunud kultusteoses «1984».
Inimesed on kaotamas oksust suhelda nii, et neid oleks võimalik mõista. Ja väga paljudel on kadumas ka kuulamisoksus. Ning vestluse alustamine on paljudele noortele tohutut stressi tekitav, mis käivitab üksindusse tõmbumise ja vastandumiste laine. Ja ega täiskasvanudki sellest murest paraku puutumata ole.
Noorte maailma muredest oleks kasutu rääkida nendega, kes sinna tegelikult ei kuulu. Nii on stuudios kõige «keerulisema» murdeea esindaja, 14-aastane Säde Külaots. Kristinka kallis tütar julgeb kõigest rääkida otse, ausalt ja nii nagu tema ise sellest aru saab. Lapsed on stuudios tagasi, kuna teie, armsad kuulajad, seda enam kui kümnes kirjas soovisite.
Loe ka: NAISTEJUTUD | Ettevaatust – need on tõeliselt ohtlikud «sõbrad», kellest tasub kiiresti vabaneda
Lisaks räägime sellest, kuidas iseenda emotsioonidest aru saada ja kuidas loodus meid selles aidata saab. Ja anname imelise praktilise nipi, kuidas maandada pinget ebamugavas suhtlussituatsioonis, kus sa ei tea, mida teha. Me oleme kõik inimesed, keegi meist pole sündinud supersuhtlejaks. Siiruses peitub vabadus.
Säde sõnul enamik tema klassikaaslasi ja kunstikoolikaaslasi suhtleb omavahel. Kuid mitte kõik. Miks need mõned on eraldi, on see nende valik või hirm rääkida? «Mõnede kohta ma arvan, et see meelib neile. Aga mõned neist tunduvad hirmul kogu aeg,» mõtiskleb Säde. «Ma arvan, et nad kõige rohkem kardavad seda, et nad lükatakse ära ja et neile ei anta võimalust. Kui ma käisin neljandas klassis, siis mul endal oli ka see, et ma ei julgenud minna uute inimestega rääkima. Mõtlesin, et appi, mida nad ütlevad... Aga sa pead lihtsalt hakkama rääkima! Ja siis sa saad aru, et peaaegu kõik inimesed tegelikult tahavad ise ka rääkida ja uusi suhteid luua.»