Armumine esimesest pilgust... Selgub, et see polegi alati nii maagiline. Meie romantilised suhted sarnanevad meie vanemate dünaamikale rohkem, kui tunnistada tahaksime. Tihti tunneme tõmmet teatud inimeste suhtes täiesti alateadlikult, oskamata seletada, miks kõikidest valikutest just tema silma jäi. Sageli kipub see inimene olema ka «üldse mitte minu tüüpi» või keegi, kellega me end kunagi koos ette kujutada poleks osanud. Kahjuks või õnneks on selles «süüdi» osaliselt meie vanemad, kes end ühel või teisel viisil meie suhetesse sisse põimivad.
Keerulistes olukordades käivituvad meie ajus teatud käitumismustrid, mis justkui automaatse plaadina käima lähevad, kui konfliktiolukord saabub. Kust need pärinevad? Vastus on juba natuke etteaimatav – meie lapsepõlvest ja vanematelt. Miks see nii on ja kuidas võivad lapsevanemate dünaamikad lapsi ja nende edasisi valikuid veel elus mõjutada? Enesearengu nõustaja Anneli Kilic aitas mul seda teemat avada.
Kõik saab alguse lapsepõlvest… nagu ikka
«Meid tõmbab rohkem nende inimeste poole, kes on mingil viisil harjumuspärased,» räägib Anneli. See, mis on meile saanud tuttavaks ja harjumuspäraseks lapsepõlves, tõmbab meid ka enda poole täiskasvanueas, isegi kui see ei ole meile kõige parem. «Piltlikult öeldes oleme nagu plastiliinitükk, mis potsatab sinna kasvukeskkonda, kuhu me sünnime. Ja see kasvukeskkond, kuhu me sünnime, hakkab meid justkui voolima.»
«Meid tõmbab rohkem nende inimeste poole, kes on mingil viisil harjumuspärased.»
«Imikuna tuleme puhta lehena oma kasvukeskkonda, mida nimetatakse meie perekonnaks. Selles keskkonnas on mingid nähtavad reeglid, väärtused ja tõekspidamised, sealsed inimesed suhtlevad teatud viisil, mille lapse aju kõik endasse salvestab. Lisaks sellele on seal keskkonnas ka nähtamatu pool: see, mida keegi võib olla sisimas tunneb, emotsionaalne valu, mida näiteks lapsevanem kogeb, kõik allasurutud emotsioonid ja mõtted. Laps salvestab ka kõige selle. Me aktsepteerime kõike, ka ebanormaalsust, mis tundub omal ajal meie jaoks normaalne. Siis me ei arva, et midagi peaks teistmoodi olema.»