Ühekordsete plasttopside ja seljankakausside alla mattuvad prügikastid jäävad avalikel üritustel kaugeks mälestuseks. 2024. aastal tuleb sellistel üritustel kasutada pandinõusid või ise oma kopsik kaasa võtta. Abilinnapea Joosep Vimm teeb klaariks, mis meid ees ootab.
Alates esimesest jaanuarist on avalikel üritustel lubatud kasutada toidu ja joogi serveerimiseks üksnes korduskasutatavaid anumaid ja söögiriistu. Tallinnas on see kohustus kehtinud juba kuus kuud ning abilinnapea Joosep Vimma, kelle üks vastutusala on ringmajandus, väidab, et see aeg on möödunud suuremate viperusteta.
«Esmakordseid katsumusi võetakse õppetundidena, mida iga uue asja juurutamisel ikka ette tuleb. Kõige rohkem tähelepanu saab muidugi teenuse maksumus ning nõude tagastuse ja pesu korraldamine nii, et kordusnõud oma eesmärki ikka täidaksid ja uuesti kasutusse jõuaksid,» räägib Vimm.
Abilinnapea sõnul peavad ürituste korraldajad esmalt läbi mõtlema, milline süsteem on nende kliendile kõige mugavam. Korraldajad teevadki tema sõnul põhjaliku eeltöö ja koostöö on olnud positiivne. «Enne suve oli mõnel kogenematusest hirmud kindlasti suuremad, kui põhjust oli,» meenutab Vimm.
Muudatuse mõju on abilinnapea sõnul olnud silmapilkne ja märgatav. Vimm räägib, et ürituste toimumiskohad on puhtamad ning jäätmeid tekib vähem. «Taaskasutatavad nõud on alati keskkonnasäästlikumad kui ühekordsed. Sõltuvalt konkreetsest nõust on selle negatiivne keskkonnamõju üks kuni kümme korda väiksem. Pandinõudega saame ühekordsetest nõudest tekkivat prügi oluliselt vähendada. Näiteks suvel toimunud noorte laulu- ja tantsupeol jäi tekkimata 2,3 tonni prügi. Jäätmete kogus oli poole väiksem kui möödunud suurel peol,» tõi Vimm näite.
Loe laulupeo pandinõudest lähemalt: Laulu- ja tantsupeol näeb vaid korduvkasutatavaid nõusid