«Ainult üks kokteil veel!» Pärast ühte tuleb veel üks ja siis veel üks, kuni ärkad hommikul üles keerleva karusselli peal, süda paha ja pea paks kui tünn. Kindlasti tuleb see olukord paljudele tuttav ette. Kuid see pole paratamatus –pohmelli saab ka leevendada või sootuks vältida.
Selge on see, et pohmelli väldid, kui ei tarbi üldse alkoholi. Kui on aga soov natukene keelekastet vana-aastaõhtul või muul ajal tarbida, siis siit leiad näpunäited, mis õpetavad, kuidas pohmellist võimalikult kiiresti lahti saada.
Tarbi vett!
See on tõesti üks parim ja efektiivseim moodus, kuidas leevendada järgmise päeva pohmelli. Vett tarbida on eriti oluline, kuna alkohol – eriti kofeiiniga alkohol – põhjustab vedelikupuudust.
Vältige värvilisi ja rohkete koostisosadega kokteile
Analoogid (ingl congeners – toim) on ühendid, mis annavad liköörile maitse ja värvi. Igat tüüpi alkohol sisaldab analooge, kuid tumedates alkoholides, sealhulgas punases veinis ja viskis, on neid üldiselt rohkem kui heledates.
/nginx/o/2023/12/31/15808477t1h4264.jpg)
Need kemikaalid võivad esile kutsuda põletikulise reaktsiooni, mis soodustab omakorda pohmelli teket. «Valige heledama värvi ja hästi filtreeritud alkohol,» soovitab Tulane'i ülikooli meditsiiniprofessor Jeffrey Wiese. Tavaliselt on kallimat alkoholi rohkem filtreeritud, mis tähendab, et neis on ka vähem pohmelli soodustavaid analooge. Näiteks, mõned viinad reklaamivad end sellega, et on kasutanud nelja kolonniga destilleerimist või kolmeastmelist filtreerimist, või lubavad, et on erakordselt puhtad.
Jälgige sulfiteid
Vein – eriti punane vein – võib sisaldada sulfiteid, mis võivad nende suhtes tundlikel inimestel põhjustada peavalu juba enne pohmelli sümptomite tekkimist.
/nginx/o/2023/12/31/15808478t1h3291.jpg)
Kui eelmisi nippe saate proovida alkoholi tarbimise ajal, siis järgmised nipid annavad nõu, mida teha, kui ärkate järgmisel päeval pohmakaga üles.
Maga piisavalt
Alkohol võib teie und häirida. Kuigi kehv uni ei põhjusta enamikku pohmelli sümptomeid, võib see soodustada väsimust ja ärritust, mida sageli pohmelusega seostatakse. Katkematu uni pärast tugevat joomist võib aidata teie kehal taastuda.
Elektrolüüdid!
Tõhus abimees, mida saab osta mitmes maitses ja mitmel kujul (pulbrisegu või spordijoogina). Elektrolüüdid aitavad leevendada joomisest tingitud vedelikukaotuse sümptomeid.
/nginx/o/2023/12/31/15808479t1hadde.jpg)
Söö maksale sõbralikke toite
Kurkum, kaneel, artišokk, lehtkapsas, spargelkapsas, lillkapsas, küüslauk, punapeet, avokaado, sidrun ja roheline tee on täis maksa armastavaid ühendeid. Piimaohaka toidulisand võib samuti kaitsta maksarakke ja aidata kaasa rakkude taastumisele.
Hommikusöögiks munad
Pošeeritud, segatud, keedetud või praetud – valik on teie, kuid munad on rikkad aminohappe tsüsteiini poolest, mida teie maks vajab, et lagundada alkoholitoksiini atsetüülaldehüüdi.
Kohviga ole ettevaatlik
Kofeiin võib süvendada vedelikupuudust, mis põhjustab paljusid pohmelli sümptomeid. Selle asemel peaksite tarbima vett! Peale vee võid kaaluda ka kookosvee, tomatimahla või värske ingveri tee joomist. Samuti on suurepärased abimehed arbuus, seller ja kurk!
/nginx/o/2023/12/31/15808481t1h9def.jpg)
Lisa oma hommikusöögile mett
Hea viis madala glükoosisisalduse vastu võitlemiseks on määrida hommikusele röstsaiale supilusikatäis mett.
Hoia kõht täis
Kui kõht on täis, on kehal palju raskem alkoholi omastada.
Tõuse püsti ja hakka tegutsema
Kuigi võib tunduda, et see on viimane asi, mida teha tahaks, võib kerge trenn aidata pohmelli leevendada. Võimlemine kiirendab keha ainevahetust, mis loomulikult aitab kehal kiiremini alkoholimürkidest vabaneda.
/nginx/o/2023/12/31/15808484t1h4faa.jpg)
NB: Alkoholi tarbimisel tuleb arvestada, et iga inimesele mõjub alkohol erinevalt. Kui juua, siis mõistlikult ja vastutustundlikult.