Kas apelsin võib määrata sinu suhte tuleviku? Hoogu koguv trend näib nii väitvat, kuid eksperdid on skeptilised.
Ei möödu päevagi, kui sotsiaalmeedias mõni uus trend pead tõstab. Paljud neist võib lahterdada jaburate või lausa ohtlike tegevuste kategooriasse – mõelgem kasvõi hullusele, kus tulikuumasid keedumune õhiti –, samas kui teised tunduvad vähemalt peale vaadates mingil määral asjalikud.
Nüüd kogub eri platvormidel hoogu trend, mis peaks teoorias tegema selgeks, kas paarissuhtega on kõik korras või on armastus otsa saanud. Seda saab kutsuda suhtetestiks, mis on oma iseloomult väga lihtne: kas partner ulatab sulle kooritud apelsini või koorimata apelsini.
Suhtetest on puuvilja järgi nimeks saanud apelsini koore teooria (ingl orange peel theory) ning selle idee on lihtne: kui partner sind armastab, teeb ta sinu jaoks midagi, millega saaksid ise suurepäraselt hakkama.
Kuigi testis kasutatakse üldjuhul apelsine, laieneb sama loogika ka teistele asjadele ja tegevustele, näiteks koristamine, riiete kokkuvoltimine või lemmikroa valmistamine. Teooria pooldajate sõnul võib teie partneri reaktsioonist välja lugeda, millises seisus teie suhe on. Kui väikest heategu palumise peale kohe ei tehta, on asi hapu.
Apelsini koore teooria tõi massideni Shelby Wilfong, kes seda oma kaasa peal katsetas. Keerutades käes koorimata apelsini, palus ta kallimal see ära koorida. Järgnes vaidlus, mille käigus Shelby tunnistas, et saaks sellega suurepäraselt ka ise hakkama, kuid tahab, et mees selle ära teeks. Kaamera vaateväljast välja jäänud kaasa polnud nõus apelsini koorima, rõhutades, et Shelby saaks selle ise edukalt ära kooritud. Teooria pooldajate sõnul saaks sellest välja lugeda, et Shelby kaasa lihtsalt ei armasta teda piisavalt.
@shelbyywilfong failed attempt. #fyp ♬ original sound - shelby
Terapeudi ja enesearengu teejuhi Eeva-Liisa Vahtra sõnul on selline suhtetest väga lihtsustatud ja ebaterve viis, kuidas hinnata paarisuhet või teisi suhteid. «Partneri testimine on suhtes üleüldiselt kohatu ja manipulatiivne tegevus. See loob suhtesse pigem ebausaldust ja kahtluseid,» selgitab ta.
«Kui inimene kahtleb oma paarisuhte olukorra või seal toimuva osas, siis testide tegemise asemel oleks hea oma suhe üle vaadata sügavamalt ja teadlikumalt. Seda saab teha näiteks koos terapeudi või pädeva suhtenõustajaga. Oluline on kaardistada ja analüüsida oma suhtes toimuvat adekvaatsel viisil. Loomulikult on lisaks teraapiale oluline oma paarisuhtest ja suhte murekohtadest rääkida oma partneriga,» jätkab Vahtra.
/nginx/o/2024/01/31/15861008t1h20d9.jpg)
Toimiva ja terve paarisuhte üks olulisi alustalasid on Vahtra sõnul avatud ja teadlik kommunikatsioon. See tähendab, et suhte pooled räägivad ja väljendavad avatult oma tundeid, emotsioone, vajadusi, soove ja piire.
«Heas paarisuhtes on väga oluline enda vajaduste teadvustamine ja nende väljendamine ka partnerile. Läbi rääkimata ja alateadlikud ootused, näiteks, mida ma enda peas eeldan, et mu partner teha võiks või milline ta olema peaks, mis on partneriga kooskõlastamata, pole suhte tervisele head,» ütleb ta.
Vahtra rõhutab, et iga paarisuhe on ainulaadne. See tähendab muu hulgas seda, et suhte pooled teadvustavad, räägivad, kooskõlastavad ja lepivad kokku selle, milline nende suhe on, kuidas see toimib ning millised on mõlema poole vajadused, huvid, soovid ja piirid.
«Sellise testi asemel oleks vajalik teha just eelnimetatud asju ehk ausalt, otse ja päriselt oma paarisuhet vaadata ning vajadusel sellega tööd teha. Mina kindlasti selliseid teste ei soovita,» ütleb ta.
«Arvan, et paarisuhtes on tasakaalukas, mõistlik ja mõlemale suhte poolele sobiv vajaduste rahuldamine täiesti normaalne. Oma partneri vajaduste rahuldamine võib olla ka näiteks aeg-ajalt mõnede teenete tegemine, näiteks nõude pesemine, apelsini koorimine, koristamine jne. Seejuures on muidugi oluline, et see, kellelt teenet palutakse, sooviks ka ise seda teenet osutada. See, millised vajadused ja teened on paarisuhtes oodatud, kooskõlastatud ja aktsepteeritud, oleneb konkreetsest paarisuhtest ja suhte pooltest, millised on nende eelistused, ootused, soovid, vajadused ja piirid antud suhtes,» lisab Vahtra lõpetuseks.
Eeva-Liisa Vahtra jagab nõuandvaid videosoovitusi YouTube'is, lisaks saab tema tegemistel silma peal hoida Instagramis ja Facebookis.