Melisa Ozerska on 25-aastane Eesti-Läti juurtega kurt noor naine, kellel on passi kogutud juba 59 riigi templid. Naerusuise ja südika maailmaränduri unistus on ühel päeval uhkelt öelda: «Olen käinud igas maailma riigis!» Selle nimel näeb ta iga päev vaeva, kulutades erinevatel rännuteedel oma ketse, samal ajal inspireerides oma informatiivsete reisijuttude ja postitustega tuhandeid inimesi üle kogu maailma.
Olen enne Melisaga kohtumist natuke ärevil. Ma ei ole kunagi käinud väljas ühegi kurdi inimesega. «Kuidas ma suhtlen temaga?» hõljub mu pea kohal küsimus. Õpin igaks juhuks eelnevalt ka Youtube’ist viipekeele baastervituse ära. Harjutan kätel «Tere, meeldiv sinuga kohtuda!» ja nii mitu korda järjest, et see kinnistuks.
Saame temaga kokku talvises Telliskivi Loomelinnakus. Juba kaugelt lehvitab ta rõõmsalt. Sooja õhkkonda on tunda esimesest hetkest alates. Inglise keeles on tore väljend: «Little did I know» («Kui vähe ma teadsin» – toim), kuidas eesolev õhtu hakkab välja kujunema. Etteruttavalt võin öelda, et viipekeel on äärmiselt huvitav keel, sest enamik viipemärke on loogiliselt tuletatud. Näiteks, «Eesti» viipemärk on pöidlaga lõua puudutamine, mis viitab Kalevipoja teravale lõuajoonele. Need liigutused, mis tahavad sinus iseenesest esile tulla, üldiselt ongi õiged ja mõistetavad ka teisele poolele. Meie kasutasime oma suhtluses lisaks ka telefonisse kirjutamist. Uskumatuna tundus see, et kaks tundi justkui vaikuses suhtlust, ei möödunud absoluutselt vaikuses. Kuna olin hinge ja mõttega asja juures, siis ilmselt käis minu peas elav dialoog.
Ehe näide, et suhtlus ei väljendu ainult kõlavates vokaalides, vaid tunnetes ja emotsioonides, mida koged.
Melisa, kes on sündinud Lätis, kuid kolinud Eestisse nelja-aastaselt, on oma perekonnas kolmandat generatsiooni kurt. Tema ja ta õde ei kuule, samas tema vennad küll. Peresiseseks suhtlemiseks kasutavad nad peamiselt eesti viipekeelt, kuna aga nad on õega sattunud rahvusvahelistesse keskkondadesse ning suhelnud kurtidega erinevatest maailma paikadest, hakkasid nad õega aeg-ajalt kasutama ka rahvusvahelist viipekeelt (muideks, maailmas on ligikaudu 300 viipekeelt!)