Millised on peamised probleemid, mida kasside suuõõne ülevaatusel kohata võib ning kuidas neid ennetada, aitab selgitada Pesaleidja loomakliiniku ja Tartu väikeloomakliiniku loomaarst Egeli Kirk.
Miks esinevad kassidel sageli hambaprobleemid?
Hambaprobleeme esineb kõikidel loomadel, kellel on hambad ning kassid ei ole selles suhtes erandiks. Ei saa öelda, et ühel või teisel loomaliigil esineb probleeme rohkem või vähem, kuid võib olla mõningaid spetsiifilisi aspekte, mistõttu mõnda probleemi esineb ühel liigil rohkem kui teisel.
Näiteks on teada, et kassidel esineb rohkem hammaste resorptsiooni kui koertel. Samas esineb kassidel haruharva kaariest, kuna neil ei ole selliseid hambaid, mille närimispinnad kattuksid üksteisega – seevastu koertel on need olemas (nii nagu inimesel).
Hammaste tervis ei sõltu vaid ühest faktorist, vaid hõlmab endas palju erinevat – keskkond, dieet, viirushaigused, elustiil, ennetustegevus, muud haiguslikud seisundid ja ka tõulised eripärad.
Millest see tuleneb ja kuidas neid ennetada saaks?
Olenevalt probleemist on erinev ka probleemi tekkepõhjus. Toon välja mõningad probleemid, mida suuõõne ülevaatusel kohata võib:
1. Murdunud hambad – hamba murd võib olla lihtne või komplitseeritud. Komplitseeritud murru korral on hamba pulp avatud ning see tähendab ühendust väliskeskkonna ja hamba sisemuse (pulp, närvid, veresooned) vahel. Uuringute põhjal surevad 60–70 protsenti sellistest hammastest mingil elu etapil ja võivad põhjustada ka põletikku juure ümber. Hamba murrud kassidel võivad tekkida omavaheliste kakluste tagajärjel või traumade tagajärjel. Enamasti on ennetada võimatu.
2. Resorptsioon – endiselt ei ole teada, miks selline protsess tekkima hakkab, kuid üheks põhjuseks loetakse üldist põletikulist seisu suus ja peridontiiti. Siiski näeme ka resorptsiooni aeg-ajalt suus, kus ei ole üldiselt tugeva põletiku jälgi. Resorptsiooni tüüpe on erinevaid, kuid üldiselt kirjeldab see olukorda, kus struktuurid hakkavad hävinema. Kui selline kahjustus esineb hambakroonil, loetakse seda valulikuks ja nende hammaste saatus on eemaldus. Kuna tekkepõhjust täiesti kindlalt ei tea, siis ennetada võib olla keeruline, kuid hea suuhügieeni hoidmine (hambapesu ja vajadusel raviprotseduurid kliinikus) võiks olla üheks võimalikuks ennetusmeetmeks.