Vähe leiab neid teoseid, mis jäävad sind saatma pikaks ajaks. Just Kristel Kaaberi Itaalia inimesi ja elu käsitlev «Iga teekond saab alguse südamest» on olnud minu jaoks see raamat, mille haaran igal aastal vähemalt korra kätte, et lugeda seda ühte peatükki, mis on minu jaoks nii erakordne ja müstiline – millest ma ammutan teatud mõttes suursugust ja pühalikku energiat, rahulolu erinevates küsimustes, mis meil elus ikka tekivad. Lugu pühast Margheritast kinnitab kõikvõimatut, mida tihti peale kipume ära unustama või millesse kaldume ebakindla kahtlusega suhtuma. Lugu pühast Margheritast kinnitab ka Itaalia erilisust.
Olen elanud oma elus ühe perioodi Roomas, verivärske tudengi ja seiklusi sisseahmiva noorena, kelle jaoks kokkupuude Itaalia ja Rooma ajalooga oli seni olnud vaid ajalooõpikute läbituhnimine koos eluaegse ajalooõpetajast vanaemaga. Viis aastat tagasi suundusin Rooma, et õppida seal vahetussemestriks ülikoolis.
Ühel hetkel seisan Piazza Venezial asuva hiigelsuure itaallaste seas küllaltki vastuolulise Victor Emmanuel II-le pühendatud Altare della Patria rõdul – minu ees avanes miljonivaade tervele Roomale ja veel kaugemalegi. «Näe, seal on kogu Rooma foorum oma täies hiilguses koos kolosseumiga! Kas Piazza del Popolot oma võimsa Vana-Egiptuse ajast pärineva obeliskiga märkad,» küsin prantslannast korterikaaslase käest. Vaatan päikese poole ja mõtlen… Kui vaid vanaema näeks, et ma olengi päriselt siin kapsaks lehitsetud ajalooõpikust tuttava pildi sees. Tunnen Mamma lähedust sooja päikesekiirena oma ihul. Küllap ongi ta koos minuga siin… jõuan südames veendumiseni.
Vähe on neid hetki, kus me tunneme midagi kindlalt ära. Olgu selleks armumine, parim toiduelamus või oma lemmiklaulu kuulamine, need hetked on nii erilised ja neid ei juhtu tihti. Aga kui need juhtuvad, leiame end mõtlemast, et ju siis see on see õige, tõene. Nii seistes tol hetkel seal samal monumendil armusin ma Itaaliasse. (Ja vanaema oli pilvepiirilt selle tunnistajaks.)
...ei ole teist riiki nagu Itaalia, mis suisa kiirgab suursugust, kuid alandlikku pühalikkust ning sügavust.