31-aastane Britta-Liisa Ait saabus kuus aastat tagasi Aasiast reisilt ning sattus otsejoones haiglasse. Toit ei püsinud kõhulahtisuse tõttu sees, kaal langes ning väsimus muudkui kasvas. Esiti raviti seda kui salmonelloosijuhtumit, kuid sümptomid vaid süvenesid ning noor naine arvas, et sureb. Kuu aega hiljem saabus ehmatav diagnoos: Crohni tõbi. Algul maailma lõpuna tundunud uudis sai tõukeks, et oma elustiili muuta ning ka teisi kõhuprobleemidega inimesi aidata.
Enne täiesti terve olnud Britta oli korraga kaks ja pool kuud voodihaige. «Kõhuhaigusi ongi raske diagnoosida, sest inimesed ajavad valu ja pisted sageli mõne toidu kaela. Jämesoolevähk on seetõttu kolme kõige surmavama vähi seas,» ütles Britta. Ka perearst ei pruugi kohe kirjutada saatekirja gastroenteroloogile, vaid soovitab hoopis apteegi käsimüügist pärasooleküünlaid.
Mis on Crohni tõbi?
Crohni tõbi on ägenemistega kulgev kroonilise kuluga põletikuline haigus, mille puhul haiguslikud muutused võivad esineda segmenditi seedetrakti kõigis osades suust kuni pärakuni. Brittal oli see jämesoole lõpuosas. Inglise keeles kasutatakse haiguse kohta ka lühendit IBD (irritable bowel syndrome), mis tähendab nii Crohni tõbe kui ka haavandilist koliiti.
Allikas: Ida-Tallinna keskhaigla
Kas tagantjärele sa mõistad, et sul olid Crohni tõve sümptomid juba varem?
Enne diagnoosi ma ei söönud regulaarselt, töötasin väga palju, jõin muudkui kohvi, aeg-ajalt suitsetasin – mul oligi ebatervislik eluviis. Panin väga palju rõhku karjääri tegemisele. Mul oli kõhukinnisusega probleeme, aga see on ka loogiline, kui sa ei joo vett ega söö piisavalt, sest sul ei teki väljaheitemassi. Kuid kõhuvalu ega verd väljaheites mul polnud.
Ühe korra ma perearstiga kõhukinnisusest küll rääkisin, kuid ta soovitas vajadusel apteegi käsimüügist küünlaid osta. Crohni tõve puhul on tavaline sümptom kõhulahtisus, kuid nüüd ma tean, et minu puhul oli hoopis kõhukinnisus.