Viimastel päevadel oleme palju lugeda saanud Venezuela valimiste ajal tekkinud laiahaardelistest rahutustest, millele on suunatud nii Venezuela enda kui teiste Ladina-Ameerika riikide eriliselt kõrgendatud tähelepanu. Selleks aga, et aru saada, mis siis täpsemalt ikkagi toimub, küsisin kommentaari Venezuelas sündinud rahvusvaheliste suhete magistrandilt Oriana Santanalt.
- Tuhanded inimesed on tulnud Venezuelas tänavatele, et protesteerida president Nicolas Maduro väidetavalt võltsitud valimisvõidu vastu. Protestijaid vahistatakse.
- Maduro, kes kindlustas endale kolmanda kuueaastase ametiaja presidendina, mõistis hukka katse «kehtestada riigis riigipööre».
Paljud piirkondlikud ja ülemaailmsed valitsused, sealhulgas Ameerika Ühendriigid ja Ühendkuningriik, on öelnud, et neil on tulemuste pärast tõsine mure.
Ladina-Ameerika riigid, sealhulgas Argentina, Tšiili, Costa Rica, Peruu, Panama, Dominikaani Vabariik ja Uruguay, keeldusid väljakuulutatud tulemust tunnustamast. Venezuela saatis esmaspäeval riigist välja nende riikide diplomaadid.
- Riigid nagu Hiina, Kuuba, Iraan ja Venemaa olid kiired Madurot õnnitlema.
Olukorda Venezuelas kommenteerib sealt pärit rahvusvaheliste suhete magistritudeng Oriana Santana:
Pühapäeval oli meie, venezuelalaste, jaoks ajalooline päev. Pärast 25 aastat kestnud diktatuuri oleme lõpuks taastanud lootuse. Opositsioonipartei, mida juhib äsja valitud president Edmundo González Urrutia ja mida toetab mõjukas opositsiooniliider María Corina Machado, on miljonites pettunud kodanikes vallandanud haruldase optimismilaine. Pärast kümnendit, mille jooksul maailma suurimate naftavarudega riigi majandus kahanes 80 protsenti ja ligi 8 miljonit inimest – peaaegu kolmandik Venezuela elanikkonnast – põgenes välismaale, on Gonzálezi kampaania taaselustanud meie unistused vabast ja jõukast Venezuelast.
Vaatamata Gonzálezi ülekaalukale toetusele kuulutas Nicolás Maduro valimisnõukogu pühapäevaste valimiste võitjaks autoritaarse sotsialisti, mis on vastuolus osaliste tulemustega ja sõltumatute küsitlustega, mis viitasid sellele, et opositsioonikandidaat oli saanud kaks korda rohkem hääli. Opositsioon vaidlustas kiiresti tulemused, González ütles oma esimestes sõnavõttudes: «Venezuelalased ja kogu maailm teavad, mis juhtus.»