:format(webp)/nginx/o/2024/08/09/16279351t1h2bc6.jpg)
Liana Foster (24) ärkas Türgis puhates hommikul üles ning tundis end uimase ja värisevana, millele lisandus meeletu kurguvalu. Arstide sõnul oleks üks lihtne asi suutnud seda ära hoida.
Londonist pärit sisulooja ja teadlane märkas mõningaid sümptomeid koos perega Antalyasse saabudes, kuid otsustas arsti juurde mitte minna, kuna kartis ravikulusid. Juba teisel päeval ei suutnud ta süüa ega juua, tal oli kõrge palavik ja keha valutas.
Liana kahtlustas, et tal võib olla Covid, kuid kui tema ema Lynette (52) märkas ta mandlitel valgeid täppe, mille järel suundusid nad haiglasse. Noor naine pandi tilgutite alla ja tal diagnoositi raske mandlipõletik, mida arstid uskusid hotelli kliimaseadmest olevat põhjustatud.
«Esimesel ööl oli õhukonditsioneer väga madalale temperatuurile seatud,» ütles ta. «Ma arvan, hingan magades suu kaudu, mis tegi mind haigeks.»
Liana sai tugeva kurguvalu tõttu kaks korda päevas antibiootikumisüste ja seda lausa kolm päeva järjest. Seejärel määrati talle suukaudne ravi, kuid valud jätkusid terve reisi vältel. Õnneks jõudis naine tagas koju, kus ta ravis end terveks.
Liana hoiatas konditsioneeriga magamise ohtude eest ja seda eriti välismaal olles: «Nad ütlevad, et see võib hallitusega kokku puutunud õhust olla, kui hotellid ei seadmeid korralikult ei hoolda.» Ta usub, et kui nad poleks konditsioneeri kasutanud, oleks kõik korras olnud. «Mul on mandlipõletik varem olnud, kuid see pole kunagi nii hull olnud.»
Seda kinnitas ka Holistic Allergy allergoloog ja Briti allergia ja kliinilise immunoloogia ühingu (BSACI) liige dr Elena Salagean. «Hallitusseente eosed võivad konditsioneerides kasvada. Lisaks sellele on seal palju tolmu ja muid saasteained. Eosed võivad konditsioneeri sisse lülitades õhku sattuda, mis võib hingamisteede infektsioone ja astma või allergiatega seotud seisundeid süvendada,» selgitas ta Metrole antud intervjuus.
«Kuigi otseselt ei ole nakkust konditsioneeriga võimalik seostada, kuna mandlipõletik on tavaliselt viirushaigus, võib konditsioneer õhku kuivatada, mis põhjustab nina- ja kurgu limaskestade kuivust, suurendades vastuvõtlikkust nakkustele.»
Tüsistuste õht on suurem, kui inimesel on mõni hingamisteede haigus, nagu astma, KOK, üldine allergia hallituse vastu või nõrgenenud immuunsüsteem. Sertifitseeritud hingamisterapeut MaryAnn DePietro märgib, et konditsioneeri kaudu hallitusega kokkupuude võib põhjustada sümptomeid, nagu köha, vilistav hingamine ja hingeldus.
USA riiklikud tervishoiuinstituudid (NIH) hindavad, et umbes 3 kuni 10 protsenti inimestest on hallituse suhtes allergilised. Kuigi käsimüügis olevad antihistamiinikumid, dekongestandid ja intranasaalsed kortikosteroidid võivad sümptomeid leevendada, peaks eelistama piirata kokkupuudet.
Kodustes tingimustes saab reaktsioone ruumi ventileerituna hoides vältida. Kasuks tuleb ka õhuniisutaja kasutamine ja mööbli seinast eemal hoidmine. «Konditsioneeri filtrite regulaarne puhastamine aitab tagada, et allergeenide eosed ei leviks õhku,» lisas dr Salagean.
Puhkuse ajal on võimatu teada, kas konditsioneer on korralikult hooldatud. Haigustele vastuvõtlikumatel inimestel tasuks konditsioneeri mitte kasutada. Kui palavus on liiast, siis hotellid peaks filtrite vahetamist võimaldama. Äärmisel juhul aitab külm dušš enne magamajäämist maha jahtuda. Päevasel ajal saab tuba jahedana hoida, kui aknad ruloo või kardinatega katta.
Kui konditsioneeri väljalülitamine pole võimalik, siis toa temperatuur ei tohiks öösel välisest õhtutemperatuurist madalam olla. Tavalisest kõrgem temperatuur on oluliselt parem, kui lõpetada puhkus haiglas.