Skip to footer
Saada vihje

Haridus pommirahe all: Ukraina rindeoblastisse ehitatakse maa-alused koolid

Zaporižžja oblasti kuberner Ivan Fedorov maa-aluste koolide võrgustiku plaani tutvustamas.

Kagu-Ukrainas asuvasse Zaporižžja oblastisse ehitatakse kümme maa-alust kooli, mis on mõeldud tuhandete laste kaitsmiseks Venemaa õhurünnakute eest.

Zaporižžja kohalikud võimud astuvad konkreetseid samme, tagamaks lastele Venemaa pommirahe all võimalikult ohutu haridusteed Hetkel on käsil plaan ehitada valmis kümme maa-alust kooli. Ukraina rahvusringhäälingu andmeil on plaanis veel korrastada ja ümber ehitada olemasolevaid koolide kaitserajatisi, mis kõik kokku mahutavad ligi 45 000 õpilast.

Zaporižžja oblasti kuberner Ivan Fedorov ütles, et praegu käivad plaanitust kümnest maa-alusest koolist kuue ehitus. «Me teeme kõik, et luua Zaporižžjasse hoolimata raskustest ja väljakutsetest ohutud tingimused hariduse andmiseks,» ütles kuberner, lisades, et hetkel on käimas veel kahekümne olemasoleva maa-aluse varjendi remont. 

Üks kuuest hetkel ehitusjärgus olevast maa-alusest koolist.

Fedorovi sõnul on siiski vaja rohkem, plaanitu kümne uue kooli asemel 20. «Plaane piiravad mitmed tegurid: aeg, raha ja piisav hulk tööjõudu, kes on valmis neid töid tegema. Eeldame, et aasta lõpuks valmib ligikaudu kümme maa-alust kooli,» ütles kuberner. 

Venemaa jätkab oma koletuid rünnakuid tsiviilelanikkonna vastu silmagi pilgutamata. Ukraina aseharidusministri sõnul on üks seitsmest riigi koolist sõja tõttu kannatada saanud ning paljud on pidanud õppetegevuse viima üle internetti. Vabaühendus Human Rights Watch on öelnud, et see on pannud Ukraina haridussüsteemi tohutu surve alla.

Maa-aluse kooli ehitus.

Maa-alused koolid on Zaporižžja oblastis hädavajalikud, kuna on üks põhilisi konfliktipiirkondi. «Need pole lihtsalt betoonseinad,» kirjeldas Fedorov maa-aluseid koole. Tema sõnul ehitatakse need lastele võimalikult meeldivaks: «Nendest saavad tõelised maa-alused haridusruumid, kuhu lapsed tahavad minna.»

Üks sellistest maa-alustest koolidest ehitatakse Zaporižžja endise 88. kooli asemele. Seitsme meetri sügavusele ehitatav kool mahutab 1500 ruutmeetrile 500 õpilast. Hetkel ei ole antud kooli lastel võimalik koolis endas õppida ning õppetöö toimub veebi vahendusel.

Euronews vahendab, et kooli direktori Ljudmila Zlatovi sõnul reageerisid laste vanemad pommikindla haridushoone ehitamisse väga positiivselt. «Meie kool on selles piirkonnas ainuke, muud alternatiivi, kus lastel käia, lihtsalt pole,» ütles Zlatov.

Kooli ühe lapsevanema sõnul on ka õpilased õnnelikud, et saavad peagi jälle näost-näkku õppida ja teiste omavanustega koos olla. «Me oleme väga õnnelikud ja lapsed on õnnelikud, sest nad igatsevad otsesuhtlust,» ütles ühe õpilase ema Liubov Pašina.

Harkivi maa-aluse metrookooli õppeaasta lõpupidu.

Zaporižžja maa-alused koolid ei ole riigis esimesed omataolised. Näiteks leiab selliseid ka Harkivi metroojaamadest.

Ukraina ajalehe Euromaidan Press andmetel ehitab riik ka maa-aluseid sünnitusosakondi, tagamaks ohutu sünnitamine. Ka tegutseb ÜRO pagulasamet hävitatud kodude taastamisega. ÜRO projekti juhi Richard Evansi sõnul on nende eesmärk ehitada uued kodud paremaks kui need olid enne hävitamist.

Kommentaarid

Teised ajakirjad

Tagasi üles