Kas ka sina oled üks neist, kes eelistab hommikul esimese asjana kuuma auravat kohvi juua ning hommikusöök tuleb hiljem, kui üldse? Ent kas tühja kõhu peale kohvi juua on ikka mõistlik?
Gastroenteroloog Supriya Rao sõnul ei too kohv tühja kõhu peale küll tõsiseid tagajärgi, kuid võib tekitada kõrvetisi ja kõhuvalu, mis on juba piisavalt ebameeldivad.
Asi on selles, et kohvi pH-tase on kõrgem kui mao oma. Lisaks stimuleerib kofeiin gastriini (maosekretsiooni ergutav hormoon) tootmist. Enamasti ei mõjuta see enesetunnet, sest magu tuleb happesuse suurenemisega kergesti toime, kuid mõnel juhul võivad siiski tekkida kõrvetised, puhitus või valu.
Tekkinud sümptomid viitavad sellele, et söögitoru ei suuda happekahjustustele vastu seista. «Sinuga ei juhtu midagi ohtlikku – kohv ei tekita haavandeid –, aga sa võid end lihtsalt ebamugavalt tunda,» rääkis gastroenteroloog Supriya Rao.
Arsti sõnul saab ebamugavustunnet ära hoida, kui valida kofeiinivaba kohv või süüa kohvi kõrvale midagi, mis kompenseerib happetaset. Lisaks soovitas Rao valida tavalise kohvi asemel külmpruulitud kohvi, mis on vähem happeline.
Mis toiduaineid ei tasuks veel tühja kõhu peale süüa?
Toitumisnõustaja Elena Solomatina hoiatas, et tühja kõhuga tuleks vältida tsitrusvilju. See on tingitud asjaolust, et sidrunis ja teistes tsitrusviljades sisalduv hape on söögitorule ja maole ärritav. Selle tulemusena võib tekkida või süveneda gastriit.
Toitumisnõustaja soovitas tühja kõhuga mitte juua teed, magusaid gaseeritud jooke ja tavalist gaseeritud vett. Samuti ei tohiks tema arvates päeva alustada apelsinide, ingveri, sidrunite, ananasside, mandariinide või hapude õuntega.
Hommikusöögiks tasub eelistada kaerahelbeputru, muna, maitsestamata jogurtit marjadega, köögivilju ja teisi tervislikke alternatiive.
Kui kiiresti hakkab kofeiin mõjuma?
Tavaliselt hakkab kofeiin organismis toimima 15–30 minutit pärast selle tarbimist. Regulaarsetel kohvijoojatel võib mõju avaldumine võtta kauem aega, samas kui tundlikumad võivad tajuda kiiremat mõju. Lisaks on kohvil ka psühholoogiline mõju – paljud võivad tunda end erksamana juba pelgalt hommikul kohvimasinat sisse lülitades.
Kofeiin hoiab aju erksana, mistõttu võib see ööund häirida. Kofeiin väljub organismist tavaliselt kolme kuni kuue tunniga, aga mõnel võib see võtta aega isegi üle üheksa tunni ja nii on pärastlõunal joodud kohvil mõju veel ka õhtul.
Mõned inimesed võivad samas juua kohvi kasvõi enne magamaminekut. Seda mõjutavad muu hulgas geneetilised tegurid. Mõne inimese organism lagundab kofeiini palju kergemini kui teise oma. Samuti mõjutab kofeiin aju erinevalt.
Ka kaal mõjutab kofeiini taluvust. Kui oled ülekaaluline, on vaja selle mõju tundmiseks seda rohkem tarbida.
Kui palju kofeiini võiks päevas tarbida?
Kohvitassi all mõeldakse traditsiooniliselt väikest tassi, mille maht on 1,5 detsiliitrit, kuid tänapäeval joovad inimesed tavaliselt suuremast tassist. Korralik kruus mahutab 2,6 detsiliitrit kohvi, kui see on ääreni täidetud.
Soovitatav oleks juua hommikuti kolm-neli umbes kahe detsiliitri suurust tassi kohvi. Isegi kuus tassi päeva jooksul tarbituna on uuringute järgi tervisele kasulik. Kui aga lühikese ajaga juua 600 mikrogrammi kohvi, mis on kuus korralikku kruusitäit, tekivad mõnel kofeiinimürgistuse sümptomid või muud kahjulikud mõjud. Mõnel tekivad need juba ka ühe-kahe tassi peale.
Kui sul tekib iiveldus, südamepekslemine, värin, närvilisus või ärevus, tuleks kofeiini tarbimist vähendada.
Kofeiinisõltuvusest annavad märku võõrutusnähud. Need ilmnevad siis, kui tarvitamine lõpetatakse. Seda saab testida nii, kui oled päev või kaks ilma kofeiinita ja vaatad, kuidas paus sind mõjutab. Sümptomid algavad tavaliselt umbes 12–24 tunni pärast.
Enam kui pooltel on vähemalt peavalu. Muude sümptomite hulka kuuluvad väsimus, halb tuju ja iiveldus. Sümptomite kestus sõltub sellest, kui palju kofeiini on tarbitud. Tavaliselt kaovad need kahe kuni nelja päeva pärast. Tõeliselt suurte kohvijoojate puhul võivad sümptomid kesta ka kuni nädala.
Soovitatav on kofeiini tarbimist vähendada järk-järgult. Suuremad joojad võivad hakata jooma väiksemast tassist või asendada osa kohvist kofeiinivabaga.
Kohvi mõju on palju uuritud ja on leitud, et see vähendab muu hulgas mäluhaiguste, näiteks Alzheimeri ja Parkinsoni tõve tekkeriski. Kasu tuleb aga mõõdukast kogusest, umbes kolmest-neljast tassist kohvist päevas.
Kofeiini suurim kasu on see, et see muudab erksaks ja värskeks ning parandab niimoodi töö efektiivsust.
Kofeiini kahjulikkus on väga individuaalne. Mõnel võivad muu hulgas tekkida südame rütmihäired, värinad või ärevus. Lisaks võib kofeiin takistada näljatunnet, mistõttu inimestele ei tule meelde süüa. Kofeiini ergutava toime tõttu võib olla ka raske ära tunda, et on vaja puhata.
Keskmine kofeiinisisaldus
Tass kohvi 90–160 mg
Energiajook 100 mg (0,33 l)
Spordijook 180–200 mg (0,33 l)
Coca-Cola 50–60 mg (0,5 l)
Tass musta teed 30–40 mg
Tume šokolaad 50 mg (100 g)
Kogused võivad erineda sõltuvalt toote suurusest ja kaubamärgist.
Allikad: Huffington Post, MeNaiset