Nii nagu maailmas on pea 8 miljardi jagu inimesi, kes kõik erinevad teineteisest millegi poolest, ei ole ka kõik turistid ühesugused.
Mõned on viisakad, lugupidavad ja siiralt huvitatud kultuurist, mida nad külastavad, teised, noh, ütleme nii, panevad paljusid soovima, et rahvusvahelistele piiridele oleks paigaldatud märk «Lollidele sisenemine keelatud».
Nii et millistest riikidest tulevad siis maailma kõige n-ö vihatumad turistid?
Briti turundusfirma YouGov tellis 2019. aastal selle väljaselgitamiseks analüüsi. Eksperdid tuvastasid viis rahvust, kelle turiste sallitakse kõige vähem.
Erinevatest uuringutest selgus, et ühte selget vastust ei ole ning reisijate arusaamad varieeruvad riigiti oluliselt. Näiteks suhtutakse Venemaa turistidesse Saksamaal negatiivselt, samas kui Jordaanias, Kuveidis ja võib-olla üllatavalt ka Ameerika Ühendriikides ei suhtuta neisse vaenulikult. Britid ei ole aga enamikus Mandri-Euroopa riikides populaarsed, samas kui teistes kohtades on nende maine neutraalne.
Oleme kokku pannud listi vähim sallitud turistidest maailmas, alustades tagantpoolt ettepoole (ehk number 1 on kõige vähem sallitud rahvus). Kindlasti ei tasuks võtta stereotüüpseid kirjeldusi ainutõena – on ka erandeid!
7. Sakslased
Saksamaa, see on täpse inseneritehnika, täpsuse ja turistide maa, kes võtavad puhkust nagu sõjaväeoperatsiooni. Saksa turistid on need, kelle päevakavad hõlmavad iga minutit päeva jooksul, sealhulgas vaba aega, mis on planeeritud kella 15:45 ja 16:15 vahele.
Nad on need, kes on rannas kell kuus hommikul, rätikud hoolikalt maha laotatud, et napsata endale just kõige paremad kohad. Suure tõenäosusega on nad ka ainsad, kes loevad kogu kasutustingimuste lepingu üle enne hotelli minemist. See on imetlusväärne, kuid samas, vahel tahavad kohalikud neile öelda «Easy! relax, guys!» (Võtke vabalt! –toim).
Aga majutajate ja hotellitöötajate sõnul hinnatakse sakslasi väga nende täpsuse, korrapärasuse ja puhtuse pärast.
6. Kanadalased
Kanada – vahtrasiirupi ja hokimaa, kus kõik on nii toredad, et hakkab isegi natuke tüütu. Kanada turistid on need, kes vabandavad kõige pärast, sealhulgas asjade pärast, mida nad ei teinud. Komistasid äärekivi vastu? «Vabandust.» Buss jäi hiljaks? «Vabandust.» Vulkaan purskab? «Vabandust, kindlasti oli midagi, mida me valesti ütlesime, eks?»
Kuid ärge laske viisakusel end petta. Kanadalased armastavad ka väga tähelepanu. Nad on need, kes õmblevad oma seljakotile Kanada lippe, et kõik teaksid, kust nad ikka pärit on. Iseenesest ju tore!
Samas on kanadalaste puhul ka palju positiivset. Nad on tuntud oma avatud meele ja lahkuse poolest, mistõttu nad on sageli teretulnud turistid. Kanadalased oskavad suhtuda teistesse kultuuridesse austusega ja jagavad rõõmuga oma kohalikku kultuuri ja kombeid, mis muudab nad nauditavaks kaaslaseks igasugustes seiklustes.
5. Austraallased
Austraallastel, nagu brittidel, on maine, et nad lasevad end reisides natuke liiga vabaks. Eriti tuntud on nad korda saadetud pahanduste pärast Bali saarel, millest paljud on jõudnud ka rahvusvahelisse meediasse. Need on olukorrad, kus nad on liiga ülemeelikus tujus unustanud ära kohalike kommete austamise.
Kuid oma kohatu käitumisega on nad silma jäänud ka teistes Aasia riikides, sest austraallastele meeldib just seal väga reisida. Aasia kultuurides, kus austus ja viisakus on kohe eriti tähtsad, võivad austraallaste lõbusad ja mõnikord lärmakad käitumisviisid tekitada kohalikes negatiivset reaktsiooni. Kohalikud võivad tajuda, et nad ei arvesta kultuuriliste normide ja traditsioonidega, nagu näiteks valjult rääkimine või isegi joomine pühalikes kohtades.
/nginx/o/2024/10/09/16407756t1hc5a6.jpg)
4. Ameeriklased
Siin on üks huvitav fakt – vastavalt LivingSociali uuringule peavad ameeriklased iseennast halvimateks turistideks. Suisa 20 protsenti küsitletud ameeriklastest arvab just nii. Nagu kirjutas üks ameeriklane: «On mõned asjad, mille poolest ameeriklased tuntud on. Valjusti rääkimine on üks. Ootamine, et kõik mõistavad inglise keelt, on teine. Valjusti rääkimine kellegagi, kes inglise keelt ei mõista, ja ootamine, et see inimene mõistaks paremini, kuna nad karjuvad, on üks halvim.»
Neil on ka maine pidevalt võrrelda asju sellega, kuidas need kodus on. Positiivse poole pealt? Nad jätavad ülima hea meelega teenindusele jootraha.
Ameerika turiste on lihtne ära tunda: nad on need, kes kannavad pesapalli mütse, ülikooli sviitreid ja neil on näos see üllatunud ilme, kui nad avastavad, et mitte kõik ei võta vastu USA dollareid või ei räägi inglise keelt.
Kuid vaatamata nende kõrvalekalletele on ameeriklastele omane ka tugev ühtekuuluvustunne. Nad on sageli avatud ja valmis vestlema kohalikega, mis võib tekitada uusi ja huvitavaid kogemusi. Kuigi nende käitumine ei pruugi alati kohalikega ühilduda, on nad siiski turistid, kes toovad maailma palju energiat ja naeru.
3. Britid
Britid on eriti ebapopulaarsed Saksamaal ja Hispaanias, kus neid peetakse joogilembelisteks pidulisteks. Quora ühes arutelus kirjutati: «Briti turistid on muidu viisakad, sõbralikud ja tähelepanelikud, kuid andke neile paar jooki ja nad jooksevad hetkega alasti tänavatel ringi.»
Inglaste puhul kehtivad ka teatud mõttes klassikalised turistide stereotüübid. Nad reisivad tuhandete kilomeetrite kaugusele eksootilistesse paikadesse, kuid veedavad aega inglise pubides jalgpalli vaadates. Samuti on nad tuntud oma võimetuse tõttu päikese käes olla – need mehed muutuvad homaarideks kiiremini, kui jõuad öelda «Üks ports fish-and- chips'e palun.»
Ja rääkides nende tulihingelisest kirest jalgpalli vastu, siis iga kord, kui Inglismaa kaotab mängu, tunnevad briti turistid vajadust ennast välja elada, muutes kohalikud tänavad nagu mõneks stseeniks «Mad Max» filmist. Nende peolembelisus ja suutmatus jääda sellistes olukordades viisakaks, tekitab paljudes kohalikes pahameelt ja ei aita paraku briti turistide mainele kaasa.
2. Venelased
Järgmisena leiab nimekirjast venelased. Venemaa turistidel on maine, et nad on valjud, räuskavad ja, ärgem unustagem, uskumatult kiindunud just kangesse alkoholi – ülla-ülla viina. Nii leiab meie peolembelisi idanaabreid kõik-hinnas-kuurortitest üle kogu maailma.
«Ja räägime nende armastusest kasukate vastu. Jah, Olga, me saame aru, sul on karusnahkne kasukas, aga võib-olla ei ole Amazonase vihmamets just parim koht selle demonstreerimiseks?» kirjutas üks väljaanne.
1. Hiinlased
Arvukate edetabelite esikohalt leiab hiinlased. Varustatud selfikeppidega, mis näivad olevat pikemad kui teibad, on Hiina turistid missioonil, et dokumenteerida iga sekund oma reisist, ükskõik kui ebasobiv või ebamugav see ka poleks.
Kuigi hiinlasi ei seostata tihti suurejooneliste vahejuhtumitega, on teatud piirkondi, kus nad pole kõige oodatumad külalised külalised – eelkõige Lõuna-Aasia riikides, nagu Tai, Malaisia, Singapur ja Vietnam. Euroopas on aga kaebusi nende suhtes vähem kui paljude teistest rahvusest turistide kohta. Samas on näiteks taanlased teiste riikidega võrreldes hiina turistide suhtes märksa kriitilisemad.
/nginx/o/2024/10/09/16407754t1h981a.jpg)
Allikad: escape.com, thetravelbible.com, YouGov