Skip to footer
Saada vihje
Tellijale

INTERVJUU Inglihäälne kaunitar hiiglasliku traktori roolis: mind on tihti kööki tagasi saadetud (1)

Viljandis üles kasvanud ja Paides elav 24-aastane tütarlaps Mirell Ruus sai tähelepanu saatest «Ma näen su häält», kus võlus pealtvaatajaid ja kuulajaid imeilusa lauluhäälega. Sellega pole tema tähelend lõppenud. Mirelli on küll õnnistatud superhea lauluhäälega, kuid igapäevaselt kohtab teda töö asjus hoopis ilmatu suure traktori roolis. Ta on omavahel ühendanud metsatöö ja muusika, püüeldes veelgi kõrgemale ning olles paljudele noortele tõeliseks eeskujuks. Räägime Mirelliga, kuidas on peale saadet tema elu muutunud ning millised projektid on teda ootamas.

Kuidas sa end saates laval tundsid?

Mu süda niimoodi puperdas! Ma pole niimoodi kuus aastat laval olnud. Täiesti uudne kogemus minu jaoks!

Kuidas üldse saatesse said?

Tegelikult oli see juba kolmas kord, kui ma üritasin sinna saada. Seekord sain sinna tänu «Noor meister» saatele, kus produtsendid pöördusid mu poole ja ütlesid mulle: «Oota, aga sa võiks ju osaleda!» Eks seal ongi minuealisi lauljaid ja tahtjaid kõige rohkem sinna saatesse, kus ongi rebimine, kes peale jääb.

@mirellruus Ma Näen Su Häält 2024 @Kanal 2 ♬ original sound - Mirell

Varem oled osalenud ka superstaarisaates. Millised on sinu mälestused tollest ajast?

Ma olin sel ajal 17 ja ma ei tea, kuidas ma sinna julgesin minna! Võib-olla selle koolist saadud muusikapõhja ja tuhina pärast, mis mul sees oli? Ma tegelikult tahtsin üks kord veel sinna minna, aga tundsin, et saate formaat pole mulle. Kindlasti täna kardaksin ma ka rohkem kui tollal, mis on julmalt veider. See kogemus andis mulle väga palju juurde!

Mirell Ruus elab mitmekülgset elu.

Kaua sa laulmisega tegelenud oled?

Põhimõtteliselt seitsmeaastasest saadik. Esimesest klassist alates pandi mind kohe koori. Lõpuks sain aru, et midagi on nagu puudu. Mulle muusika väga meeldib, aga miski on ikkagi puudu. Siis saingi aru, et tahaksin solistilaulu proovida. Ma tunnen, et mul on selline intiimne hääl – mulle meeldib katsetada, kasutada vingerdusi jne.

Kui ma gümnaasiumisse läksin, oli mul võimalus valikainena võtta vokaalansambli ja solistide laulusuund – läksin mõlemasse. Solisti lauluõpetajaks oli Estonian Voices vokaalansambli basslaulja Aare Külamaa, kes andis mulle tugeva põhja alla. Tänu temale sain ma nii palju inspiratsiooni lisaks laulmisele kirjutada ka ise muusikat. Tänu temale sain anda ka paar kontserti. Tema oli see, kes ajas bändi kokku ja mina see, kes serveeris talle oma loomingu.

Räägi palun nüüd oma põnevast tööst!

Töötan metsas kokkuveotraktori peal varsti juba neljandat aastat. Mulle metsatöö väga meeldib! Seal saab üksinda nokitseda ja iga päev on nagu justkui väike konsoolimäng. Mul on juba lapsepõlvest saadik olnud väike huvi arvutimängude vastu ja eks mu töö nagu natuke krutibki neid vanu meeldivaid mälestusi ülesse.

Kas lased end ka stereotüüpidest häirida?

Eks ikka küsitakse, kas ma saan hakkama. No ikka saan, aga kui ei saa, siis selleks ongi olemas tugi, mis on minu töö puhul väga oluline. Jah, tegelikult ma olen ju võhik nende meeste kõrval, kes on selles valdkonnas töötanud juba 30 aastat, aga kuskilt tuleb alustada. Mind on tihti piltlikult öeldes kööki tagasi saadetud.

Majandad ka TikTokis. Sinna tekib ju igasuguseid kommentaare...

Kõige naljakam on minu jaoks see, kus näiteks ongi pinnas nõrk, mis ei kannata masinat ja jään kinni. Andsin endast parima, aga välja ei saa. Siis kirjutab mulle keegi, et selle pärast ei tohigi naised roolis olla. Ka mehed keeravad iga päev halba kokku, aga kui naine jääb kinni, ei peaks see kohe tähendama, et see ei ole tema koht.

Pisike kaunitar suure masina peal - kes ütles, et naised hakkama ei saa?

Miks sa üldse sotsiaalmeedias tegutsed?

Mul on väga palju toetajaid, kes motiveerivad mind edasi pürgima, näiteks töökaaslased, pere ja isegi tegelikult TikTok. Eriti meeldib mulle sotsiaalmeediat teha, kui mu jälgijad naudivad minu vaatamist. Kui minule meeldib seda teha ja neile meeldib mind vaadata, miks ma siis ei peaks seda tegema? Juba selle pärast mind need kommentaarid ei kõiguta.

@mirellruus ♬ original sound - Stokker Eesti

Kuidas saad hakkama negatiivsete kommentaaridega?

Eks vahepeal paneb ikka mõtlema, aga enamjaolt üritan selle lihtsalt välja blokkida, sest lõppude lõpuks mis mul ikka selle informatsiooniga teha on? See inimene, kes paneb oma väärtuslikku aega, mida meil siin elus on niigi vähe, ja energiat sellesse, andes sellega mulle teada, et tegelikult ei meeldi tema endale, mitte probleem pole minus endas. Minu jaoks on see lihtsalt vaimukas, sest eluga saab ka midagi paremat ette võtta.

Kust on üldse tulnud metsanduse huvi?

Suurema osa oma lapsepõlvest elasin ma ikkagi keset metsa, aga traktoritega pole mul otseselt kokkupuudet olnud. Pigem on meeldinud mulle autod. Kunagi oli mul üldse plaan minna õppima sõiduautotehnikuks, aga siis sain aru, et tegelikult see mulle nii väga ei meeldi. Metsas ma saan olla täiesti üksinda, nii et keegi mind ei sega. Töö mõistes on mul väga hea rutiinitaluvus ja see on see, mida selle töö puhul on väga vaja.

Mirell naudib oma tööd sajaga!

Metsatöö ja muusika täiendavad üksteist?

See kontrast muusika ja metsanduse vahel on suur. Metsas saan ma end välja lülitada, kuid üha enam hakkab muusika mu vaba aega taas sisustama, kus ma olengi inimeste keskel ja loon koos inimestega muusikat. On nii ühte kui teist. Ma ei tunne, et ma pean tööle minema. Ma saan minna, aga ma ei pea!

Metsas saad vaikselt olla ja puhates raha teenida. Mul küll on konkreetne päevaplaan, aga ma saan korrigeerida enda palka. Ma saan teha rohkem, kui mul on vaja, ja samuti saan tulla ka tööle varem, kui mul on vaja ka varem lahkuda. See kõik on täiesti minu enda otsustada.

Miks sind siiski nii kõvasti metsa poole tõmbab?

Mulle meeldib öelda, et ekstravertide seas olen ma introvert ja introvertide seas ekstravert. Mets on see, kus ma saan aja maha võtta. Mul on aeg-ajalt vaja patareisid laadida ja ma ei ole selline inimene, kes suudaks kogu aeg midagi teha. Ma võin olla küll selline rahutu ja ärev inimene, aga mul on vaja ikkagi pidevalt laadida ennast.

Kas metsatöö elatab ka noore inimese ära?

Jaa, absoluutselt! Tegelikult saab enda palka korrigeerida ka, aga see oleneb täielikult firmast, kuhu sa satud. Mul on tükitöö, aga kui oleks tunnihind, siis ma ei kujutaks ette, mis siis saaks. Põhikoht, kuhu metsamehed üldiselt ikkagi välja jõuavad on Soome või Rootsi. Siin Eestis peab olema töökam ja peab olema ka seda õnne firmasse tööle asudes.

On sulle pärast saates «Ma näen su häält» osalemist ka põnevaid ettepanekuid tulnud?

Kuna ma postitan aeg-ajalt enda lauluklippe ka TikTokki, tuli mul juba enne häälesaadet sinna üks pakkumine, mis on hetkel pooleli. Nüüd, peale saates osalemist kutsuti mind isegi bändi tegema, aga see stiil ei olnud päris mulle. Saladuskatte all võin öelda, et mul on tulemas ka üks pisike kontsert – see on kolmekäiguline õhtusöök, mille tagataustal laulavad tuntud ja vähem tuntud inimesed.

Ma ei suuda seda kõike siiamaani uskudagi, nii võõras tunne on! Ma olin päris kindel, et kui ma seal saates ära käin, et mitte miski ei pruugi muutuda või siis muutub kõik. Praegu mul on ikkagi tunne, et olen õigel teel ja et mul on suur toetajaskond.

Südameasjaks on ka muusika tegemine.

Milline on see muusikastiil, millega sa soovid tegeleda?

Minu lemmikstiiliks on rütmibluusi ja poppräpi kombinatsioon, mida tegelikult näeb Eesti maastikul suhteliselt palju. Mulle meeldib küll teha oma asja, aga äge oleks käia ka räpipoistel näiteks refrääni laulmas. Mul on selline intiimne ja õhuline hääl ka, et see ei sobigi igale stiilile. Näiteks rokkima ma ei hakkaks. Siiani olen peamiselt ainult oma traktoris omaette laulnud.

Kuidas sa nii tiheda graafikuga vaba aega leiad?

Täna on see üsna õigustatud küsimus. Ega mul praegu väga palju vaba aega polegi. Suurem rõhk läheb tööle, mille vahepeal leian aega ka hobidele ja trennidele.

Millised on tulevikuplaanid muusikaga seonduvalt?

Mul on plaan ajada kokku muusikale vastav tehnika. Varem olen ma kirjutanud muusikat ka arvutis, aga ma mängin küll pille, kuid ma ei oska mängida lugusid. Minu üks eesmärke on õppida kirjutama lugusid eesti keeles, aga see on minu arvates nii raske ja meeletu anne. Inglise keeles oleks kindlasti palju lihtsam kirjutada ja seda ma olen teinud ka.

Mis jääb peale? Kas metsandus või muusika?

Ma ei ole kunagi olnud inimene, kellel oleks konkreetne siht ja eesmärgid. Ma olen sellise põhimõttega, et ma võtan tänasest selle, mis võtta annab, ja lähen sellega vaikselt edasi. Ma olen täpselt rahul sellega, mis mul on, ja ma üritan ennast iga päev arendada.

Kes on sinu iidolid?

Mis muusikasse puutub, siis kindlasti Billie Eilish. Ma mäletan, kui ta veel nii kuulus ei olnud, siis ma vaatasin koos oma õega Youtube’is ta videoid ja mõtlesin, et sellel tüdrukul on nii palju potentsiaali. Tema arengut on olnud nii huvitav vaadata ja vaata, kuhu ta tänasel päeval jõudnud on!

Milliseid nippe annad noortele, kes soovivad karjäärialaselt minna sama rada?

Neid erialasid on õppida ainult ühes koolis ehk Jõgevamaa Luua metsanduskoolis. Õppides võib tulla ette ebaõnnestumise tundeid, aga põhiline on see, et sa ennast usaldaksid, hoiaksid kõrvad lahti ja kaasaksid ennast tegevustesse. Kindlasti tuleb küsida hästi palju ja tegelikult natukene olla ka õiges kohas. Luua metsanduskool on väga hea kool. Ma isegi mõtlen, et tegelikult tahaksin sinna kunagi veel tagasi minna, sest seal on võimalusi küll ning koolis on ka väga toetavad ja suure kogemuste pagasiga õpetajad.

Nii et tüdrukud võiksid sama ameti peale mõelda küll?

Mulle on kirjutanud ka mõned tüdrukud ja see on kõige kirsisem kirss tordil üldse! Kui tüdruk kirjutab mulle, ükskõik, mis küsimused tal on, siis ma alati vastan talle. Tüdrukutel paraku on stigma ja stereotüübid küljes, juba selle pärast ma aitan neid!

Kommentaarid (1)

Teised ajakirjad

Tagasi üles