Skip to footer
Saada vihje

NÄDALA KODU Tulevikku vaatava mehe tugipunkt

Inspiratsiooni otsiv Peeter Anijalg ütleb, et Himmaste kaunis loodus on igal aastaajal mõtteid virgutav.

Põlva külje all Himmastes asuva kahekorruselise elamu ühes korteris on kanda kinnitanud looduslike ehitusmaterjalide tootja Saviukumaja Soome esinduse kaasasutaja Peeter Anijalg. Loova vaimuga mees on oma koduski kasutanud erinevaid savikrohve.

Mõnes mõttes võib seda elamist ka loomelaboriks nimetada, sest lisaks uute ehitusideede genereerimisele kirjutab Peeter Anijalg luuletusi ja valmistab Pühaväe ingveri- ja kurkumijooki.

«Kolm aastat tagasi hilissügisel ostsin poest ingverjooke ja avastasin, kui palju lisaaineid need sisaldavad, ning siis hakkasin ise katsetama. Minu loodud joogi, mida ma oma koduköögis valmistan, koostises on ingver, sidrun, kurkum, mesi, Värska mineraalvesi ja must pipar,» selgitab mees, kes villib oma loomingut pilkupüüdva sildiga, mille autoriks on tema tekstiilikunstnikust õde Triin Anijalg, pooleliitrilistesse pudelitesse. Tuleb välja, et see kollane energiapomm on võitnud ka meie põhjanaabrite poolehoiu, rääkimata kohalike, kes on seda mekkinud, kiitusest.

Köök on kodu süda, kuhu kodakondsed kogunevad.

«Minu praegune kodu asub väga mõnusas paigas. Taevaskoda on jalutuskäigu kaugusel ja mets siinsamas. Oma avar hoov ja meeldiv vaikus,» mainib mees, kes on poolteist aastat elanud Austraalia linnas Melbourne’is, ehitanud Soomes, Belgias ja Hollandis, kus nad vennaga tegutsesid oma firmas. Aga siis tuli koroonaaeg ja mehed naasid kodumaale.

Peeter Anijala enda valmistatud Pühaväe ingverijook.

«Mul sai vahepeal ehitusest villand. Vaatasin avala pilguga ringi ja kuna hea sõber, Saviukumaja omanik Marko Kikas hakkas enda kodu ehitama, läksin talle appi. Panin käed savisse ja see õhutas minus tahtmist jälle ehitada. Küsisin Markolt materjalijääke, millega oma kodu viimistleda. Krohvisin siin kõik seinad ära ja ostsin savimarmorinot (savikrohvi), et katsetada ja mängida erinevate värvidega – see meeldis tohutult!» jagab Peeter Anijalg oma vaimustust.

Mõtteid virgutav savi

«Savikrohv on suurepärane viimistlusmaterjal, mis reguleerib ruumides niiskust: kui on liiga niiske, siis ta imab selle endasse. Kui aga on liiga kuiv, siis annab jälle välja.

Näiteks minu kodus on seinas piisavalt savi, mis hoiab ruumi õhuniiskuse 40–60 protsendi vahel. Selline seis on ideaalne inimestele elamiseks ja taimedele kasvamiseks,» mainib rohenäpust mees ja lisab oma kogemuste põhjal, et rahval läheb looduslike ehitusmaterjalide omaksvõtmisega aega, enne kui nad hoomavad selle tulevikuvaldkonna võimsust ja seda, kuidas sellega saab kõrgkvaliteedilist ehk tervislikku ja esteetilist visuaali luua. Praegu on õhus ringmajandus ja meie planeedi tervis ning sellega seoses muutuvad (ehitus)materjalid järjest olulisemaks.

Trummikollektsioonis on ka üks omanikust muusikamehe valmistatud instrument.

Peeter Anijalg plaanib tulevikus ehitada midagi suuremat ehk Põlvasse oma küla. «Sinna tuleb tosin eramut, kogukonnamaja ja spordihoone ning tootmishoone, kus hakkame valmistama looduslikku ehitusmaterjali. Maa-ala on meile eraldatud ja paari aasta pärast tahaksime ehitama hakata,» kommenteerib ta.

Eri aegade kihistusi

«Puitsõrestikuga eriilmelised majad ehitatakse Leedus toodetavatest põhupaneelidest, sest nendest on nagu legoklotsidest hõlbus laduda seinu, mida seest peab krohvima ja väljast laudisega katma. Need hooned on vastupidavad, A-energiamärgisega ehitised. Muidugi võiks taolisi põhupaneele ka toota Eestis. Praegu käib ideede vormistamine ja rahastajate otsimine.»

Loominguline Peeter Anijalg ei suuda käed rüpes istuda, tal on kogu aeg midagi teoksil. Näiteks on ta oma koju teinud tammest kirjutuslaua ja magamistuppa voodipeatsi.

Voodiots on tehtud sama tamme plangust kui kirjutuslaud.

«Ostsin tammeplanke ja hakkasin mõtlema, mida nendega ette võtta. Oluline ongi katsetada ja kui miski ei toimi, siis saan seda teada. Meil on terve pere selliseid hakkajaid – Põlvas on tekstiilikunstnikust õel pesufirma Donalabel ja vennal ehitusettevõte RonBros,» tutvustab ta.

Loomingunurga kirjutuslaua disainis ja teostas koduomanik oma kätega.

Elutoas on igal asjal oma lugu, need on eri ajastutest ja kohtadest pärit. Näiteks osa pilte on vanavanemate pärandus, mõned on algklasside õpetajast ema maalid.

Savimarmorinoga viimistletud esikus püüab pilku ema maalitud pilt.

Laual olev kirjutusmasin pole pelgalt iluasi. «Mulle meeldib kirjutusmasinal trükkida. Arvutis on kuidagi imelik luulet luua ja käekiri on kooliajast selline, nagu ta on,» tunnistab Peeter Anijalg, kes mängib ka trumme. Ühe neist valmistas ta sõbra juhendamisel lausa ise.

Kui praegused koduseinad toetavad mehe loomingulisust, mis siis veel saab, kui ta kolib oma majja. Küll elu näitab.

Kommentaarid

Teised ajakirjad

Tagasi üles