«Naised vaatavad mind selle peale kahtlustavalt ja suskavad, et sa pole mingi naine, kui sa pole feminist, ja mehed ohkavad kergendunult, et õnneks sa pole mingi hull feminist,» kirjutab ümbermaailmareisil olev Kärt Krautman. Loe, kuidas Kärdist sai islamiriigis feminist.
Mul on kaasaegse feminismiga olnud siiani keeruline suhestuda. Ma ei ole oma eluvaadetelt mustvalge inimene, vaid arvan, et kõik – nii naised, mehed, lapsed kui loomad – peaksid saama oma elu elada rahulikult ja ilma ahistamata. Naised vaatavad mind selle peale kahtlustavalt ja suskavad, et sa pole mingi naine, kui sa pole feminist, ja mehed ohkavad kergendunult, et õnneks sa pole mingi hull feminist. Mõlemad seisukohad tekitavad minus ebamugavust ja panevad kulmu kortsutama. Marokosse läksin ma täiesti avatud ja uudishimuliku meelega, ilma hinnanguteta ja antropoloogilise huviga islamiusu ja kohalike kommete vastu. Äkki selles on midagi, millest õppida? Kõik võõras ja teistmoodi tundub ju alati hirmutav, kui endal pole kokkupuudet olnud. Ma ei mäleta enam, mitu inimest mulle ütlesid, et Maroko on ohtlik ja et kõik, kes sinna lähevad, saavad surma. Millegipärast on Läänes iga moslem terrorist või kindlasti islamiäärmuslane. Noh, mina läksin tõestama vastupidist.
Mida küll ometi selga panna?
Marokosse jõudes sain aru, et minu pagas sisaldab valdavalt suviseid riideesemeid ning ülejäänud garderoob on kas liiga ümber või liiga soe. Õnneks sai eeltöö põhjal siiski selgeks, et Maroko on kõige tolerantsem islamiriik ning kohalikud on turistide veidrustega harjunud. Viisakusest ja austusest võiks siiski mitte kanda liiga lühikesi pükse ja riietuda sündsalt. Tangieri medinasse sisenedes märkasin samuti, et mitmed turistid kandsid lühikesi pükse või kleite, mis paljastasid õlgu, ilma et keegi neid hirmsasti hukka mõistaks.