Saada vihje

Kasulikud nipid, kuidas koer ja kass ilutulestiku ajal rahulikuna hoida (4)

Foto: Shutterstock

Aastavahetuse periood on lemmikloomade jaoks erakordselt stressirohke aeg, mistõttu tasuks loomaomanikel sel ajal olla eriti tähelepanelik.

Eesti Loomakaitse Selts kutsub sel aastal inimesi üles tähistama aastavahetust viisil, mis ei hirmuta ega kahjusta loomi ega linde. Ilutulestikuga kaasnevad eredad sähvatused ja tugevad paugud on paljude loomade jaoks äärmiselt hirmutavad, pannes neid sageli ettearvamatult käituma.

Kuigi ilutulestik võib inimestele olla ilus vaadata, tähendab see loomade jaoks tihti stressi ja hirmu. Plahvatused ehmatavad kodu- ja metsloomi, linde ning varjupaikades ja loomaaedades elavaid loomi. Kui koduloomi on võimalik sellega harjutada ja mingil määral ka kaitsta, siis metsloomi, linde ja neid loomi, kes on varjupaigas, loomaaias või -pargis kahjuks alati ei ole.

«Loomad reageerivad hirmule erinevalt. Enamik loomade esimene reaktsioon ehmatavale ja hirmsale olukorrale nagu ilutulestik on põgenemine. Linnud lendavad paanikas kõrgustesse ning sageli vaatamata kuhu ja arvestamata oma jõuvarudega, mistõttu võivad neist paljud hukkuda. Loomad jooksevad teadmata suunas, mistõttu võivad eksida või sattuda õnnetusse. Mõnel juhul ei pruugi stressi märgatagi, kuid see ei tähenda, et see looma heaolu ei kahjustaks,» kommenteeris loomakaitse seltsi otsese abistamise juht Margit Midro.

Eesti Loomakaitse Selts soovitab aastavahetuse tähistamiseks valida alternatiivseid viise

  1. Kasuta vaikset ilutulestikku, mis on loomadele vähem häiriv.
  2. Naudi valgusšõud või piirdu tähistamisel säraküünaldega.
  3. Väldi ilutulestiku laskmist looduskaitse- ja maastikukaitsealadel ning loomafarmide, tallide, loomade varjupaikade ja -aedade läheduses.

Koduloomade puhul tasub aastavahetusel rakendada järgmisi ettevaatusabinõusid:

  • vii koduloomad siseruumidesse ja loo neile turvaline keskkond;
  • väsita loom jalutuskäigu, mängude või muude tegevustega juba päeval;
  • pane loomadele mängima mõõduka heliga raadio või televiisor;
  • kata aknad nii, et valgussähvatused ei oleks nähtavad;
  • veeda loomaga aega ja paku talle mõnusat tegevust;
  • kui loom kipub stressis olema, küsi veterinaarilt nõu ja vajadusel sobivaid rahustavaid vahendeid.

Aastavahetuse eel tasub kontrollida, et sinu lemmikloom oleks kiibistatud ja registrisse kantud. See aitab kadumise korral looma kiiremini koju tagasi tuua. Kui loom siiski kadunuks jääb, alusta kohe otsingutega ning teavita lähimat loomade varjupaika ja kohalikku omavalitsust.

Kuidas aru saada, et lemmikloomal on stress

Kassid

Kassid on väga tundlikud igasuguste muutuste suhtes nende igapäevases rutiinis. Lisaks on kassidel ülimalt raske taluda valjusid helisid, mistõttu võib ilutulestik olla nende jaoks äärmiselt ebamugav.

Kassid annavad oma kehakeelega väga selgelt märku, kui nad tunnevad ärevust või ebamugavust. Mõned märgid, mis võivad viidata stressile: kass poeb su eest peitu või väldib sotsiaalset suhtlust, muutub agressiivseks, lakub ennast pidevalt, tunneb tavapärasemast vähem huvi joogi ja söögi vastu, teeb häda mujale kui liivakasti.

Lisaks annavad stressist märku mitmed füüsilised sümptomid. Näiteks laienenud pupillid, pinges keha ja saba, üleliigne häälitsemine või siis täielik vaikimine, tardumine või siis hoopis rahutus ja pidev ringi jooksmine, hingamisraskused.

Laienenud pupillid kassidel viitavad tugevale stressile.
Laienenud pupillid kassidel viitavad tugevale stressile. Foto: Shutterstock

Selleks, et kassi stressitaset ilutulestiku ajal leevendada: tee kindlaks, et kassil on olemas turvaline koht, kuhu vajadusel peitu minna. See võiks olla vaikne, pime ja eraldatud tuba, soovitatavalt ilma akendeta. Võid ka kardinad akna ette tõmmata. Sulge aknad ja uksed, et toas oleks võimalikult vähe müra. Pane muusika, raadio või televiisor vaikselt mängima, et summutada õuest kostuvat müra. Kõige tähtsam aga on ise rahulikuks jääda, sest kassid on väga tundlikud ja tajuvad väga hästi, kui nende omanik on ärevil. Kui kass otsib lähedust, siis paku talle seda, kui ta aga eelistab omaette olla, siis anna talle see võimalus. Võid ilutulestiku ajal temaga mängida, kui tal selleks vähegi tuju on, või pakkuda talle mõnda maitsvat snäkki.

Koerad

Ka koerad annavad oma kehakeelega selgelt märku, kui nende stressitase on tõusnud. Stressis koer võib tavapärasemast rohkem haukuda või ulguda, hakata pahandust tegema (asju närima, kaevama), väldib silmsidet, jookseb rahutult ringi ja muutub hüperaktiivseks või tardub täielikult.

Lisaks annavad stressist märku mitmed füüsilised sümptomid: liigne hingeldamine või ilastamine, keha pinges või maadligi hoidmine, värisemine või rappumine, sage haigutamine või huulte limpsimine, liigne karvaajamine. Stressis koer võib süüa vähem või rohkem kui tavaliselt.

Ilutulestik võib paljudele koertele olla hirmutav, kuna see on vali, ettearvamatu ja tekitab eredaid valgussähvatusi.

Nii koerte kui ka kasside kehakeelest saab välja lugeda, kui stressis loom parasjagu on.
Nii koerte kui ka kasside kehakeelest saab välja lugeda, kui stressis loom parasjagu on. Foto: Shutterstock

Selleks, et koera stressitaset ilutulestiku ajal leevendada: valmista tema jaoks ette turvaline ruum, kuhu ta saab vajadusel varjuda. See võiks olla pime ja vaikne tuba, ilma akendeta või pimendavate kardinatega. Pane sinna koera voodi, tekk või puur, kui see on tema jaoks turvaline koht. Lülita sisse televiisor või pane vaikselt muusika mängima, et õuest tulevaid helisid summutada. Ole koera lähedal ja rahusta teda, kui ta seda vajab, ära sunni teda suhtlema. Võimalusel juhi tema tähelepanu kõrvale: paku maiuseid või mänguasju. Sulge aknad ja uksed, ära vii koera õue. Kuna koer tajub oma peremehe emotsioone, siis on kõige tähtsam jääda ise rahulikuks.

Teised ajakirjad

Tagasi üles