Saada vihje

AED HOBINA MITTE ORJUSENA Aiandussuunad aastal 2025 (3)

Aja- ja ressursimahuka maakoduaia niitmise asemel võib madalana hoida üksnes käiguradasid.
Aja- ja ressursimahuka maakoduaia niitmise asemel võib madalana hoida üksnes käiguradasid. Foto: Ingrid Sembach-Hõbemägi

Aiapidamise ja toidukasvatamise traditsioon on pea sama vana kui inimkond. Sellegipoolest on selles valdkonnas toimunud viimastel aastatel suured muutused, mis on inimesi pannud ümber mõtestama aiapidamise põhimõtteid, esteetilisi kriteeriume ja ajakasutuse prioriteete. Alltoodud suundumused on tulnud selleks, et jääda, ning mõjutavad aiandust tänavugi.

Sageli me ei mõtle, et kõige enam aega, raha jm ressurssi kulub meil aias muru hooldamisele, sest kaunis murupind tahab vähemalt kord nädalas niitmist, aga ka väetamist, õhustamist, umbrohutõrjet ja muruniiduk vajab hooldamist. Lisaks on niidetav muru liigivaene ning erinevatele liikidele pole seal elu- ega toitumisvõimalusi. Inimeste muutunud elustiil ja ümbermõtestatud ajakasutus ei hinda enam aias igal võimalikul hetkel orjamist ja kogu oma väärtusliku (elu)aja kulutamist aiatöödele, vaid aiad kujundatakse selliselt, et aiapidamise kõrvalt jääks aega ka reisimiseks, sõpradega koosolemiseks ning tööst taastumiseks.

Nii liigutaksegi üha enam sinnapoole, et hooldusmahuka muru asemel, mis pealegi keskkonda ei jahuta ja vajab põuasel ajal kastmist, luuakse liigirikkaid ning peamiselt püsikutel põhinevaid haljasalasid koos väiksemate puude ja põõsastega. Õigesti valitud taimeliigid ja õige istutustihedus tagavad, et ka vihatud rohimistööle ei pea tulevikus enam nii palju aega kulutama, sest peenras end hästi tundvad suureks kasvanud taimed ei jäta umbrohtude arenguks kuigi palju võimalusi ja hoiavad nende vohamise kontrolli all. Aeg-ajalt mõne kasvama hakanud seemneumbrohu väljatõmbamine konti ei murra.

Teised ajakirjad

Tagasi üles