Saada vihje

HEA ELU TEEJUHT Kuidas naised Trumpi vägistasid

USA president Donald Trump on huvipakkuv persoon ka psühholoogidele - maailma rikkaima ja võimsaima riigi president leiab, et kogu maailm on USA-d ära kasutanud, mistap tuleb neid karistada tollidega.
USA president Donald Trump on huvipakkuv persoon ka psühholoogidele - maailma rikkaima ja võimsaima riigi president leiab, et kogu maailm on USA-d ära kasutanud, mistap tuleb neid karistada tollidega. Foto: Yassine Mahjoub/SIPA/Scanpix

Poliitikahuvilised on saanud neil päevil jälgida süüdistuste laviini, mida Ameerika president kuuldavale toob. Kogu maailm on Donald Trumpi meelest Ühendriikide suuremeelsust aastakümneid ära kasutanud, ilmutamata seejuures kübetki tänutunnet. Maailma politseiniku mentaliteet on asendunud ohvrimentaliteediga.

Jättes kõrvale poliitilise transatlantilise olukorra analüüsi, keskendugem ohvri psühholoogiale laiemalt. Esiteks tuleb aru saada, et ohver olemine ja ohvrina käitumine on kaks erinevat asja.

Kui inimene on üle elanud sõjakoledused või sattunud vägistaja küüsi, siis jätab traumaatiline sündmus ohvri psüühikasse põhjendatud jälje. Võibolla tabavad teda hiljem öised hirmuhood või traumajärgne stress, võibolla vajab ta teraapiat, mis aitaks tal psühhotraumaga kohaneda – kõik need šokist tulenevad reaktsioonid on mõistetavad. Ohver tekitab empaatilistes inimestes kaastunnet ja soovi aidata.

Kommentaarid

Teised ajakirjad

Tagasi üles