Maailmas raiutaks igal aastal maha ligi miljon puud ainult selleks, et toota sellest ühekordseks kasutamiseks tualetipaberit. Olukorras, mil maailma metsamassiivid vähenevad aastast-aastasse, on tegemist tõsise probleemiga. Mis on alternatiiv? Kas jätkusuutlikum lahendus oleks hoopis omaenda tualetipaber kasvatada? Tegemist polegi nii utoopilise mõttevälgatusega kui see esmapilgul tundub. 

Keenia idaosas, umbes Tartu mõõtu Meru linnas, laiub roheliste lehtedega salvei perekonda kuuluv taim, mille ladinakeelne nimi on Plectranthus barbatus . Kohalik Benjamin Mutembei kasvatab seda taime mitte toiduks, vaid kasutab seda hoopis tualettpaberi asemel. Ta alustas selle kasvatamist juba 1985. aastal: «Õppisin selle kohta oma vanaisalt ja olen seda sellest ajast saadik kasutanud. See on pehme ja meeldiva lõhnaga,» ütleb ta.

Plectranthus barbatus on lehttaim, mis võib kasvada kuni kahe meetri kõrguseks. Selle lehed on ligikaudu sama suured nagu tualettpaberi ruudud ning eraldavad mündi- ja sidrunilõhna. Pisikeste karvadega kaetud lehed on pehme tekstuuriga. Taim armastab sooja troopilist kliimat ja poolvarjulist kasvukohta ning seda kasvatatakse laialdaselt üle Aafrika, kus seda kasutatakse ka kruntide piiride märkimiseks.

Kommentaarid