Skip to footer
Saada vihje
Tellijale

INTERVJUU «Ei pea enda elu põrguks tegema!» Eesti kuumim treener teab täpselt, kuidas end ihaldatud suvevormi ajada

Jacob Rasmus Price (29) on tõenäoliselt Eesti kõige seksikam treener, kelle karisma ja vorm teevad temast nii sotsiaalmeedia staari kui ka paljude inimeste motivatsiooniallika. Aga milline on mehe plaan ideaalse suvevormi saavutamiseks? Selles intervjuus räägib Jacob ausalt treeningutest, distsipliinist ja sellest, miks tõeline vorm peegli ees seistes ei sünni.

Kuidas sattusid personaaltreeneri ameti juurde? Kas see oli teadlik eesmärk või pigem juhuslik teekond?

Kõik algas juba siis, kui ma olin väga noor – olin alles ämbripikkune, kui ma juba Schwarzeneggerit fännasin. 14-aastaselt, kui mind lõpuks Kristiine gümnaasiumi jõusaali sisse lubati, sai mulle suht kiirelt selgeks, et see on see trenn, mis mulle meeldib, ja tahaks ka ise kunagi treeneriks hakata.

Kahjuks ma olin aastaid olnud arvamusel, et pean kulturismis midagi saavutama, et mul oleks õigus treeneriks hakata.

Naljakas, sest see pole mulle kordagi treeneritöös takistuseks saanud, isegi pigem vastupidi – paljud inimesed on just minu juurde tulnud, kes muidu poleks üldse treeneri poole pöördunud või trenni tegema hakanud, sest ma olen «tavaline inimene».

Kuigi mind kulturism väga huvitas, siis mind huvitasid ka väga paljud muud ahvatlused elus, mis sellele teekonnale kaasa ei aidanud, seega kulturistiks ma ei hakanud.

Aga hoolimata igasugustest erinevatest elu keerdkäikudest olen alati suutnud elu kõrvalt ikkagi regulaarselt trennis käia. Trenn hoiab pea selge ja aitas mind ilmselt ka suurematest lollustest eemal hoida.

Nii olen suutnud end elu kõrvalt heasse vormi ajada. Seda olen aidanud ka teistel teha, isegi neil, keda ei huvita kulturism ega trennis käimine. Seega avastasin, et mul on väike oskus tekkinud – aidata nii ennast kui ka teisi elu kõrvalt paremasse vormi saada.

Ja ma oleksin kindlasti ülekaaluline, kui ma ei oleks leidnud seda trenni, mis mulle meeldib, ja õppinud kõike toitumisest ja tervisest.

Mulle meeldib süüa ja elu nautida, samas meeldib mulle õnneks liikuda ka, aga söömine on alati olnud üks mu päeva rõõmsamaid hetki.

Artikli foto

Kui ma seal Kristiines koolis käisin, siis elasin Tallinnast väljas Rannamõisas. Ma ostsin oma bussiraha eest enamikul päevadel kohukesi ja hoopis hääletasin, et koju saada. Kui keegi mind peale ei võtnud, siis tuli mul lihtsalt mingi maa jalutada, sadas vihma või mitte, aga see maius oli minu jaoks olulisem.

Paljud seostavad treeneriametit range distsipliini ja piirangutega. Sina aga naudid elu. Kuidas leiad tasakaalu tervislikkuse ja elu nautimise vahel?

Tasakaal on ülioluline, sest elu on elamiseks parim aeg ja seda tuleb nautida ka. Samas kui liiga palju nautida, siis võib juhtuda, et ei saa seda elukest väga pikalt nautida.

Tavaline inimene ei vaja üldjuhul rangeid piiranguid, et paremasse vormi saada ja seal püsida, kuigi muidugi pealtnäha range piirang võib ühele tunduda ühesugune ja teisele teistsugune.

Inimesed on erinevad ja see, kui keegi ei suuda teisele koogitükile ei öelda, ei tähenda alati seda, et tal puudub tahtejõud või distsipliin.

Mõni inimene mõtleb päev otsa söögile, samas mõni inimene unustab terve päeva süüa.

Kas need kaks inimest vajavad sama palju distsipliini, et vähem süüa?

Igal juhul, tihtipeale saab teha mõistlikke valikuid ka nii, et elu ei oleks piiranguid täis. Hoia enda tavapärased tegevused paigas – regulaarne trenn, aktiivne eluviis ja tervislik toitumine – ja siis sa saad ka mõistuse piires elu nautida, ilma et see midagi halba sulle teeks.

Milline on sinu isiklik trennifilosoofia? Kas pigem go hard or go home või «kuula oma keha»?

Go home kindlasti mitte, sest trenni jõudmine on enamiku jaoks see osa, mis vajab kõige rohkem pingutust, seega mina neid koju tagasi saatma ei hakka.

Igasugune panus loeb – tule kohale, tee midagi, saad ikka midagi vastu ka.

Leia neid asju, mis sulle meeldivad, ja sea endale ka mingeid realistlikke eesmärke, siis on sul ka rohkem motivatsiooni pingutada ja on tunduvalt lihtsam järjepidev olla.

Eks muidugi mul on ka kliente, kes pingutavad liiga palju, siis ma pean neile mingeid huvitavaid nokitsemisi leidma, et nad ennast ära ei lõhuks.

Artikli foto

Ja eks enda keha tuleb muidugi ka kuulata – kui oled ikka küpse, siis puhka, aga seda peab realistlikult tegema, sest kui keha liiga palju kuulata, ega siis ka kuskile trenni tihtipeale ei jõua, sest keha ütleb sulle tööpäeva lõpus, et kuule, see diivan on päris hea koht, kus nüüd terve õhtu küpsisepuru sees vedeleda.

Muidugi, kui üks trenn vahele jätta, siis ei juhtu midagi, aga kui iga trenn vahele jätta, siis on pigem kehvasti.

Positiivse muutuse tegemiseks ei pea enda elu põrguks muutma, aga samas vajab see ikka üldjuhul mingisugust ebamugavust.

Mis sind kõige rohkem motiveerib — nii treeneri kui inimesena?

Ma olen suht väikesest peale tundnud ennast hästi, kui ma olen saanud kellelegi väärtust pakkuda või kedagi aidata. Ma olen see loll laps, kes igat kodutut kassi üritab koju tuua.

Seega, mingi amet, kus ma saan seda teha, teeb mind rõõmsaks. Ma olen mingi sada ametit läbi proovinud ja see üks õige oli tegelikult ju minu silme ees terve aja.

Nüüd treenerina ma saan seda teha – inimesi aidata.

Öeldakse, et leia endale amet, mis sulle meeldib, siis sa ei pea päevagi elus töötama. Päris nii see pole, aga kui töö meeldib, siis teed seda hea meelega.

Kui mul oleks kogu maailma raha, siis ma kuidagi tegeleks ikka edasi inimeste liikuma panemisega.

Ja sotsiaalmeedia on veel eriti vägev – seal saab veel rohkemate inimesteni jõuda. Aeg-ajalt keegi ikka kirjutab, et miski tegi tal tuju paremaks või aitas teda. Siis ajab see mul ikka igeme paljaks ja annab palju jõudu edasi tegutsemiseks.

Kas sul on mõni trenn või elustiilivalik, mis sulle endale ei meeldi, aga tead, et see töötab?

Aeg, asjad võtavad aega. Kannatust peab olema, ma olen tihtipeale hambad ristis kannatlik, sest ma tean, et tulemusteni jõudmine võtab aega.

Kui inimene ärkab mais ja taipab, et tahaks juba juulis end rannas hästi tunda – kust alustada?

Muidugi ta saab ennast ilmselt ka rannas enda praeguses vormis hästi tunda, sest ei ole mingit rannavormi kriteeriumi, kust maalt nüüd inimene peaks ennast hästi või halvasti tundma.

Kõige kuulikindlam on lihtsalt alustada treeneriga, ta aitab sul vastavalt sinu olukorrale õiged esimesed sammud leida.

Milliseid vigu tehakse suvevormi püüdes kõige sagedamini?

Kui sa tahad kiirelt läbi põleda, siis võta omale kõige rangem ja keerulisem dieet maailmas. Plusspunktid annab see, kui toidukorv läheb uue dieediga neli korda kallimaks. Lisaks tee veel iga päev kaks rasket trenni ja miljon sammu.

Aga eks ilmselt minnakse ikka liiga ekstreemseks ja keskendutakse mõttetutele detailidele selle asemel, et põhilised asjad paika saada. Muretsetakse viimase 5 protsendi pärast, samal ajal kui esimesed 95 protsenti on paigast ära.

Tihtipeale tulevad inimesed sellise suhtumisega, et nad tahavad alustada ja teha kõik kiirelt ära. Arvatakse, et peabki raske olema ja mida raskem, seda parem. Tegelikult on nii, et mida raskem, seda rohkem on hõõrdumist ja seda väiksem on tõenäosus, et programmist kinni suudetakse pidada.

Ekstreemsed lähenemised võivad anda küll kiireid tulemusi, aga tavaliselt võetakse nii äärmuslik lähenemine, et sellest ei suudeta kinni pidada ja soovitud tulemusteni kunagi ei jõutagi.

Isegi kui jõutakse eesmärgini selliste meetoditega, siis selle vormi hoidmine on tavaliselt sama jätkusuutmatu kui need meetodid, millega sinna jõuti.

Näiteks selle asemel, et natuke piirata lisatud suhkruga asju, võetakse ette 90-päevane suhkruvaba väljakutse. Kolme päeva pärast avastatakse, et kõik asjad on suhkrut täis, ja antakse alla, sest see kõik tundub võimatu. Seejärel guugeldatakse mõnda uut sarnast väljakutset, mis elu jälle huvitavaks muudaks.

Lõpuks kui 10 erinevat imedieeti ja võimatut väljakutset on selja taga, tekib arvamus, et minu kehal on midagi viga ja mõttetu on üldse proovida.

Samas kui oleks kohe alustanud väikeste, pisikeste muudatustega, oleks juba ammu soovitud tulemus ilmselt käes.

Artikli foto

Kui on vaid 6–8 nädalat aega, siis kui realistlikult saab keha muuta ja mis on päriselt saavutatav?

Olgem ausad – üleöö muutust ei tule, aga kõik sõltub muidugi praegusest vormist ja eesmärkidest.

Keskmisel, natuke ülekaalus inimesel saab kaalulangetamisega ilmselt kõige suurema visuaalse muutuse teha. Mõistlikuks kaalulangetamise tempoks peetakse umbes 0,25–1-protsendist kehakaalu nädalas. See võib tunduda vähe, aga 100 kg inimese kohta oleks 8 nädalaga 2–8 kg langust silmaga nähtav muutus. On inimesi, kes kaotavad ka rohkem, aga see sõltub inimesest, olukorrast ja soovist.

Kindlasti saab selle ajaga ka tugevamaks ja enda enesetunde paremaks.

Aga jällegi, mõistlik on veidi maha rahuneda. Aeg lendab niikuinii – selle asemel, et koguda end mingiks ajaks, kus sa 6–8 nädalat ennast piinad, tekita endale vaikselt paremad harjumused. Siis lõpuks polegi sul enam neid agressiivseid perioode vaja.

Aga kui kiired tulemused sind motiveerivad, siis võid sa muidugi agressiivselt alustada, aga siis võiks olla sujuv üleminekuplaan selleks ajaks, kui see suur tuhin maha läheb, väsimus tekib või kui elu vahele tuleb.

Kas soovitad rohkem keskenduda toitumisele, trennile või nende kombinatsioonile? Miks?

Trennist pole kasu, kui sa enda toitumist ei paranda, on üks hirmsamaid kuulujutte üldse siin fitnessi maailmas.

See ei ole tõsi ja see ei ole ka väga motiveeriv paljude jaoks. Loomulikult, toitumine on ka oluline, aga sa ei pea kõike kohe alguses ideaalselt tegema – kui liikumisega alustamine on sinu jaoks lihtsam, siis alusta sellega.

Alusta sellest, mis on sinu jaoks kõige lihtsam esimene samm.

Mõne jaoks on kõige lihtsam tõsta enda aktiivsust. Mõne jaoks on see võib-olla trenn, mõne jaoks toitumine.

Eks kõike kombineerides saab kõige paremad tulemused – tee siin-seal seda, mida saad, väikesed asjad kuhjuvad.

Mis tüüpi treening on sinu arvates kiireks vormiloomiseks kõige tõhusam?

Siin on väike reklaamipaus, sest ma korraldan jõusaali ringtreeninguid, mis on minu arvates üks parimaid kohti alustamiseks.

Ja see ei ole mingi aeroobikatund, sõbrad – seal käib ikka päris trenn päris harjutuste ja raskustega.

Seal õpime liikuma, saame tugevamaks, parandame võhma, õpime ka iseseisvalt edaspidi treenima ning mis veel eriti hea – seal on terve kamp teisi rõõmsaid inimesi sinuga koos treenimas.

See toimub privaatses jõusaalis, seega ei ole seal peale meie grupi kedagi ja sa ei pea ka end otseselt ühegi jõusaaliga pikaks ajaks siduma.

Selline 2–3 korda nädalas tehtav tempokas ja tugev kogu keha trenn annab päris kiireid tulemusi. Lisaks võiks muidugi olla iga päev aktiivne ja toituda tervislikult, sõltudes enda vajadustest.

Jacobi treeningplaan neile, kes tahavad kiiret, kuid reaalset tulemust

Lihtne plaan koosneks kolmest osast:

Ole aktiivne

Tee jõutreeningut 2–4 korda nädalas kodus, jõusaalis või väljas 20–60 minutit korraga

Tee kardiot – samuti 2–4 korda nädalas 20–60 minutit

Pidev aktiivsus: nt proovi iga päev teha vähemalt 8500 sammu või siis esialgu 2000 sammu rohkem kui praegu. Ürita pigem need sammud enda päeva sisse sulatada, tehes rohkem enda tegevusi jalgadel, selle asemel et õhtustele jalutuskäikudele panustada. Kui on suvi ja ilm on hea, siis on lihtne jalutamas käia, aga niipea, kui ilm on kehv või on kiire, siis tihtipeale neid jalutuskäike enam juurde ei tule.

Jõutreening: kui sul on trennis vähe aega, siis keskendu pigem põhiliigutustele, suurtele harjutustele, mis kasutavad rohkem sinu lihasmassi korraga. Nii saad sa lühema ajaga trenni tõhusalt tehtud, ehk siis näiteks kükid, jõutõmbed, seljatõmbed, surumised jne. Kui aega jääb üle, lisa juurde ka igasugu muud ilulihased, kuhu tahad rohkem rõhku panna.

Jõusaalis on hea treenida, sest seal on palju võimalusi. Aga kodus saad ka kenasti treenitud. Näiteks maksab treeningkummide komplekt umbes 10–20 eurot, hantlikomplekti saab kätte juba 60 euroga ja keharaskusega või välijõusaalis saab täitsa tasuta treenida.

Kardio: kuna kardiotegevusi on nii palju erinevaid, siis lihtne soovitus on leida endale mingisugune aktiivne tegevus, mis sulle meeldib, ja tee seda. Nii lähed sa sinna hea meelega kohale ja on lihtne järjepidev olla.

Näiteks mine mängi sõpradega padelit, käi jooksmas, tempokamalt kõndimas, rattaga sõitmas või ujumas, võib-olla lähed vaatad mõne kardiomasina peal oma lemmiksaadet, mida muidu diivanil vedeledes vaataksid – mis iganes sulle meeldib. Kui trenni jaoks päevasid napib, siis võid ka näiteks 45 minutit jõutrenni ja 15 minutit kardiot sellele pärast otsa teha.

Millised on kolm kõige alahinnatumat harjutust, mis tegelikult annavad parima tulemuse?

Raske on anda ainult kolme, aga tihtipeale keskendutakse liialt pisikeste harjutuste peale selle asemel, et teha suuri raskeid liigutusi, mis tegelikult põhitulemused annavad.

Ehk siis, alahinnatud on põhiliigutused, nagu jõutõmbed ja puusapainutused, kükid, surumised, seljatõmbed jne.

Aga kui peab kolm ütlema, siis jõutõmme on üks, millest paljud mööda vaatavad. Ma arvan, et see on üks parimaid harjutusi keha tagaosa lihastele, mida väga ei tehta.

Kätekõverdused – paljud inimesed ei jõua neid teha, aga need on enamiku jaoks pärast mingit aega harjutamist ikkagi tehtavad. Üldjuhul on selliste harjutuste eesmärkide nimel töötamine motiveeriv ja kui sa selle ära teed, on sellel suur väärtus, sest sa jõuad enda keha liigutada, ja see tunne on hea.

Lõuatõmbed – need on juba tunduvalt keerulisemad, aga siiski pikema treenimise järel suure osa inimeste jaoks tehtavad. Aga kui sa need lõpuks ära suudad teha, siis tekib ikka mega tunne, et sa jõuad enda keha niiviisi liigutada.

Kuidas hoida motivatsiooni, kui tulemusi kohe ei näe?

Kus üldse näeb kohe tulemusi? Igal pool mujal saavad inimesed aru, et tulemused võtavad aega, aga vormiga tegeleda ei viitsi, kui see kohe tulemusi ei anna.

Mõistlik on endale valida realistlikud eesmärgid. Ja sealt edasi, selle asemel, et mingisuguse aastatepikkuse kauge suure eesmärgi nimel ainult tööd teha, jaga see eesmärk väiksemateks vahe-eesmärkideks. Nii on su teekonnal väiksemaid kättesaadavaid võite, mida tähistada, ja need aitavad sind motiveerida ja sul käiku sees hoida.

Artikli foto

Mida ütleksid neile, kes arvavad, et pole mõtet alustada, sest suvi on juba varsti käes?

Loodetavasti ei ole see su viimane suvi – iga aasta tuleb uus suvi, mil sa tahad vormis olla. Seega ära analüüsi üle ja alusta kohe millegagi.

Kuidas sina end kehvematel päevadel motiveerid? Kas sul on oma kindel rutiin, mõttemuster?

Mingi trend oli vahepeal sotsiaalmeedias, see oli midagi sellist, et ma ärkasin täna 80-aastasena üles 30-aastase kehas, ma olen väga tänulik. Ja kui sellele korra mõtlema jääda, siis see ikka tõmbab korra seest õõnsaks, sest üks päev me oleme kõik 80–90 aastat vanad, me ei jaksa enam liikuda nii, nagu me praegu liigume, ja me annaksime kõik selleks, et tagasi saada enda noore terve keha sisse, mida me tihtipeale mingite mõttetute põhjuste pärast vihkame.

Või mida me ei viitsi liigutada. Võimalus liikuda ja trenni teha on suur privileeg – ole õnnelik, et sul on see. Kui sul seda ei oleks, annaksid sa kõik, et see tagasi saada. Hinda seda võimalust, sea oma prioriteedid paika ning ole aktiivne ja tee trenni – nii saad sa kauem mugavalt liikuda ja elu nautida.

Muidugi on mõnes mõttes see rahulolematus ka kasulik, sest kui sul on natukene valus, siis see paneb meid liigutama ja ennast arendama. Samas kui on liiga valus, siis tunneme ennast kehvasti, seega tuleb leida selline kesktee, kus sa ei ole endaga piisavalt rahul, et regulaarselt tegutseda, samas oled endaga piisavalt rahul, et tunda end hästi.

Eks neid kehvasid päevi tuleb ka ette, aga ma üritan alati midagi teha. Ma tean, et kui ma vähemalt midagi teen, siis on mul pärast parem tunne.

Seega, isegi kui on olukord, kus ma saan ainult 15 minutit midagi teha, siis ma teen seda ikka, sest ma tean, et ma pärast olen tänulik, et ma seda tegin. Ma tunnen end paremini ja lõpuks on ka see väike panus siiski panus, mis suures pildis loeb. Midagi on alati parem kui mitte midagi.

Milline on parim kompliment, mille oled kunagi oma töö kohta saanud?

Ma arvan, et üks parimaid, mis on kordunud, on see, et ma teen õiget asja. See annab mulle julgust ja motivatsiooni alati edasi tegutseda.

Aga eks paljudel klientidel on olnud palju erinevaid võite ja kui see südamest tulev siiras tänu tuleb, siis tõmbab ikka veidi emotsionaalseks küll.

Kui peaksid oma elustiili ja treenerifilosoofiat kirjeldama kolme sõnaga, siis mis need oleksid?

Ennast on raske kiita ja ega alati ei suuda mina ka ideaalne olla, seega ma ütlen kolm, mida ma üritan olla:

Mõistev – tihtipeale ei suuda inimesed end teiste asemele panna. Kui sa kellestki aru ei saa, siis enne ärritumist või järelduste tegemist ürita mõelda ja uurida, miks nad midagi teevad või nii käituvad. Püüa neid mõista enne, kui nad hukka mõistad. Pane end korraks teiste kingadesse ja mõtle realistlikult, mida sina tema olukorras teeksid.

Toetav – treener ei ole ainult selleks, et sulle vilega kuklasse puhuda ja sind suruda, vaid treener on siin ka selleks, et su kätt läbi raskuste hoida.

Artikli foto

Tasakaal – kui sinu elu ainuke eesmärk pole vormi saada, siis ongi oluline leida tasakaal enda elu nautimise ja vormi saamise vahel. Selle asemel, et üritada igal pool ideaali või optimaalset taga ajada, leia selline kesktee – tee või söö seda, mida sa ka naudid, aga samas seda, mis aitab sul samal ajal ka enda eesmärkide suunas liikuda.

Ja lõpuks – mida ütleksid inimesele, kes loeb seda intervjuud ja mõtleb, et ma tahaks, aga ma ei suuda?

Paljud annavad alla juba enne päriselt proovimist – sa ei tea, kas sa suudad või mitte, enne kui sa ei proovi.

Ma soovitan alustada kõige väiksemast ja lihtsamast sammust. See võib olla see, et sa teed 1000 sammu päevas rohkem kui enne, või hoopis kodus 5 minutit trenni. Võib-olla lisad peotäie köögivilju õhtusöögi kõrvale, või mõne jaoks on see üldse viie õlle asemel kolme joomine. Alusta ühest sellisest väikesest asjast ja kui see on juba lihtne, siis lisa juurde.

Kui sa ei suuda, siis on see tegevusplaan ilmselt liiga ekstreemne sinu jaoks. Leia lihtsaid väikeseid asju, kust alustada – ja selleks treener ongi. Ta aitab sul leida neid lihtsaid asju ja on sulle sel teekonnal toeks. Ja tegelikult kellegagi koos alustamine teeb ka asja lihtsamaks, olgu see siis treener või mõni sõber – koos on ikka julgem ja lõbusam.

Ehk siis ära jää analüüsima, vaid alusta kuskilt. Kui ei tule välja, siis proovi uuesti, vajadusel võta endale keegi appi.

Lisaks muidugi on tänapäeva tehnoloogia juba nii arenenud, et treeneriga interneti teel töötamine on väga hea ja mugav lahendus.

Ma olen väga paljusid alustajaid aidanud tulemusteni ka ilma kohapealse personaaltreeninguta. Nüüdseks on mul ka online-kliente rohkem kui kohapealseid kliente, töötan inimestega enda mobiilirakenduse kaudu, kus on kõik vajalik olemas.

Kommentaarid

Teised ajakirjad

Tagasi üles