Skip to footer
Saada vihje

Naiste röövimisest küpsetamiseni: kas õõvastavate sõnumitega vahele jäänud politseiniku karistus oli põhjendatud?

Gilberto Valle 2014. aastal.

Gilberto Valle, kes sai hiljem kogu maailmas tuntuks hüüdnime all Kannibalipolitseinik, oli aastaid New Yorgi politseiametnik. Tema lugu on erakordselt kõhedusttekitav.

Gilberto Valle töötas NYPDs politseiohvitserina ning näiliselt oli tema elu korras: ta oli abielus, tal oli väike tütar ja ta elas koos oma perega Bronxis.

2012. aastal avastas aga tema abikaasa juhuslikult tema arvutist mitu avatud foorumit ja vestlust, mis olid äärmiselt häirivad. Ta oli šokeeritud, kui leidis, et tema mees arutas väga detailselt oma fantaasiaid naiste röövimisest, piinamisest, tapmisest ja isegi plaanist neid süüa. Veelgi enam – osas vestlustes arutleti konkreetsete naiste, nende välimuse, eluviisi ja isegi ajakava üle. Mõned nendest naistest olid Valle tuttavad.

Kõige ehmatavam oli aga see, et Valle oli kasutanud politsei siseandmebaasi, et otsida infot nende samade naiste kohta. Talle kui NYPD ametnikule oli küll juurdepääs andmetele seaduslik, kuid nende kasutamine eraotstarbeks – eriti selliste kavatsustega – oli tõsine rikkumine.

Tema naine ei kõhelnud – ta lahkus koos nende lapsega ja teatas toimunust FBI-le. Peagi järgnesid ülekuulamised, uurimine ja mehe arreteerimine.

2012. aasta lõpus esitati Vallele süüdistus vandenõus inimröövi toimepanemiseks, samuti volitamata juurdepääsus konfidentsiaalsele politseiandmebaasile. Ametivõimud uskusid, et Valle ei olnud lihtsalt fantaasiate maailmas eksleja, vaid kavatses päriselt oma plaanid ellu viia. Ta vahistati ja pandi eelvangistusse.

USA föderaalse juurdlusbüroo FBI ja politsei siseasjade uurijad konfiskeerisid mehe arvuti ning leidsid sõnumid Valle plaanide kohta. Vestlused leidsid aset fetišistide jututoas, mille teised külastajad olid pärit väljastpoolt USAd.

Valle rääkis oma vestluskaaslasega kloroformi kasutamisest selleks, et ohvrid teadvusetuks muuta ning seejärel oma kööki vedada. «Ma mõtlesin, et tema keha võiks kinnitada mingi aparaadi külge... keeta teda madalal kuumusel, hoida teda elus nii kaua kui võimalik,» kirjutas Valle juulikuise vestluse käigus.

Ta käis ühe võimaliku ohvriga isegi lõunal.

Veebruaris vestles Valle internetis teise isikuga ja rääkis naise röövimisest: «5000 ja ta on sinu.»

Gilberto Valle 2014. aastal kohtuistungilt lahkumas.

«Ma tunnen tõsist mõnu ta uimaseks löömisest, tema käte ja paljaste jalgade kinnisidumisest, tema suu kinni toppimisest. Siis panen ta suurde kohvrisse ja sõidutan enda kaubikus linnast välja,» kirjutas Valle.

Valle arvutist leiti väidetavalt andmebaas vähemalt saja naise kohta, milles olid nende nimed ja fotod ning tihti ka aadressid ja kirjeldused.

2013. aastal toimus kohtuprotsess, mis äratas ülemaailmset tähelepanu. Prokurörid esitasid kohtus Valle kirjavahetusi ja fantaasiafoorumite vestlusi, kus ta kirjeldas detailselt oma kujutluspilte naiste küpsetamisest ja söömisest. Tema arvutist leiti isegi üksikasjalik «retsept» inimliha valmistamiseks. Tema kaitsja väitis, et kogu jutt oli kõigest fantaasia – lihtsalt mäng ja tema klient ei kavatsenud reaalselt midagi sellist teha. Kaitsja sõnul testiti piire sõnade, mitte tegudega.

Kuid vandekohus nägi asju teisiti ja Gilberto Valle mõisteti süüdi inimröövi vandenõus osalemises. Avalikkus jagunes kaheks: ühed leidsid, et Valle näol on tegemist ilmselge ohuga ühiskonnale, teised nägid selles ohtlikku pretsedenti, kus inimest karistati «mõttekuriteo» eest, mida ta polnud reaalselt toime pannud.

Aasta hiljem, 2014. aastal, toimus aga ootamatu pööre. Föderaalkohtunik Paul G. Gardephe otsustas tühistada Valle süüdimõistmise vandenõus, põhjendades, et prokuratuur ei suutnud esitada piisavat tõendit selle kohta, et Valle oli astunud konkreetseid samme oma fantaasiate elluviimiseks. Kohtuniku sõnul jäid kõik tegevused internetti – see oli küll tülgastav, kuid mitte piisav, et tõendada tõsist kavatsust või ettevalmistust reaalsete kuritegude toimepanekuks.

Valle vabastati vanglast 2014. aastal, kuid ta pidi kandma elektroonilist jälgimisseadet ning osalema psühholoogilises nõustamises. Tema politseitöö oli muidugi lõppenud. Ka isiklik elu oli laiali lagunenud – tema abikaasa lahutas temast ja ta ei saanud enam oma tütart näha.

Tema juhtum jäi aga USA õigussüsteemi ajalukku kui pretsedent, mille üle vaieldakse siiani: kas inimest saab karistada selle eest, mida ta mõtleb, mitte selle eest, mida ta teeb?

Pärast vanglast vabanemist üritas Valle uut elu alustada. Ta avaldas oma autobiograafia pealkirjaga «Raw Deal: The Untold Story of NYPD's 'Cannibal Cop'» ja kirjutas õudusromaani «A Gathering of Evil», mis käsitleb sarnaseid tumedaid teemasid. Lisaks osales ta HBO dokumentaalfilmis «Thought Crimes: The Case of the Cannibal Cop» (2015), kus käsitleti detailselt tema juhtumit, õigussüsteemi dilemmat ja ühiskonna reaktsioone. 

Allikad: ABC News, The Washington Post, New York Magazine, NBC New York

Kommentaarid

Teised ajakirjad

Tagasi üles