Skip to footer
Saada vihje

SALEDUSE SALADUS Need hommikused harjumused aitavad kaalust alla võtta (1)

Artikli foto

Hommik on stardipauk su kehale. Mida sa ärkamisele järgnenud tundide jooksul teed, tõmbab su kas käima või pidurdab sind. Kui edukalt sul õnnestub üleliigseid kilosid ihult heita, sõltub otseselt sellest, kuidas sa alustad oma päeva. Ja see ei tähenda seda, et pead kell kuus hommikul kangi rebima või mudamaitselist smuutit luristama.

Allpool on kirjas, mida tasuks teha, et päev algaks hoogsalt!

Vesi on uus hommikukohv

Päev peaks algama klaasitäie sooja veega. See on peamine reegel, mida keegi ei tohiks unustada. Eriti oluline on juua rohkelt vett just siis, kui eelistad hommikusöögi kõrvale kohvi.

Vesi on oluline absoluutselt igale meie kehas toimuvale protsessile ja kuna sa öösel magades tõenäoliselt vett ei joonud, on oluline hommikul end sellega tankida. Vastasel juhul tunneb keha end krimpsus rosinana ja kogu kraam, mille neerud ja maks peaks välja toimetama, püsib organismis kauem. Lisaks mõjutab hommikune veepuudus seedeensüümide tootmist.

Hommikusöök on peki vaenlane

Isegi kui proovid kaalust alla võtta, ei pea hommikusöök olema tagasihoidlik ja kalorivaene. Sinu keha vajab kaloreid!

Ideaalis peaks hommikusöögis olema valku ja rasva: näiteks muna, kodujuust, juust, liha. See aitab kõhu korralikult täis hoida. Lisaks eelmainitule tasub hommikusöögile juurde süüa paar viilu teraleiba või suhkruvaba müslit. Selline hommikusöök on maitsev ja väga toitev.

Paljud piirduvad hommikuti aga tassi kohvi või kruusikese teega ning astuvad seejärel uksest välja. Kuid hommikusöögi vahele jätmine ei nulli üksnes kaalulangetusplaane, vaid on lausa tervisele kahjulik. The Guardian kirjutab uuringute tulemustest, mille kohaselt inimesed, kes ei söö hommikusööki, võivad olla altid südame-veresoonkonna haigustele, diabeedile ja insuldile.

Lisaks on uuringud näidanud, et need, kes jätavad hommikusöögi vahele, teevad kogu päeva jooksul halvemaid toitumisvalikuid. Hommikusöögi vahelejätmisel püsib näljahormooni tase kõrgel, küllastustunde hormoon on aga alla surutud.

Lapsed, eakad või söömishäirete taustaga inimesed ei tohiks ilmaski hommikusööki vahele jätta. Regulaarne energiavarustus ja veresuhkru ühtlasena hoidmine hoiavad enesetunde hea kogu päeva. Oluline on vältida teatud vigu, et hommikusöök täidaks oma eesmärki kauem ja tõhusamalt.

Liiga vähe valku

Paljud inimesed ei mõtiskle hommikuti valgu üle, mis on mõistetav, aga just valk hoiab kõhu kauem täis. Valgurikas hommikusöök, nagu näiteks muna, jogurt või puder koos pähklitega, tagab, et keha saab vajaliku valgukoguse.

Liiga palju suhkrut

Magus hommikusöök pakub küll lühiajalist energialaengut, kuid veresuhkru kiirele tõusule langeb kiire langus. Täiskõhutunne ja energia kaob nagu kevadine lumi. Vali hommikusöögi jaoks kompleksseid süsivesikuid, näiteks täisteraviljatooteid, et jaksu tegutseda oleks rohkem.

Vähe kiudaineid

Kiudained on seedimise parimad sõbrad ja hoiavad kõhu täis. Kui hommikusöögist puuduvad kiudained, tühjeneb kõht varsti, nagu keegi oleks õhupalli katki torganud. Lisa menüüsse täisteraleiba, puuvilju või kaerahelbeid, et kiudaineid oleks rohkem ja kõht rõõmus.

Ahmid toitu kiiresti

Hommikusöök ei ole võistlus! Keegi ei anna selle eest medalit, et sa kõige kiirem sööja oled. Kähku söömine võib viia selleni, et keha ei saa õigel ajal signaali täiskõhutunde kohta. Söö aeglaselt, näri toit läbi ja naudi iga suutäit. Lisaks täiskõhutunde signaalile mõjub aeglane söömine hästi ka seedimisele.

Ebatervislikud rasvad

Liiga palju küllastunud rasvu panevad seedimise jukerdama ja kõht läheb ka kiiresti tühjaks. Vali hommikusöögiks tervislikke rasvu, nagu avokaado, pähklid või lisa värske salati peale oliiviõli.

Kokkuvõttes on oluline mõista, et hommikusöök ei peaks olema vaid kõhu täitmiseks, vaid ka keha varustamiseks vajalike toitainetega. Kui väldid ülaltoodud vigu, püsid paremas vormis ja alustad päeva energilisena ja täis kõhuga.

Kommentaarid (1)

Teised ajakirjad

Tagasi üles