Skip to footer
Saada vihje
Tellijale

Neid koeratõuge peaksid lastega pered pigem vältima

Koer võib olla perele imeline kaaslane, aga mitte iga tõug ei sobi hästi väikeste lastega peredesse. Isegi kui koeratõul on üldjoontes teatud käitumismustrid, sõltub iga konkreetse koera iseloom palju rohkem tema kasvatamisest, sotsialiseerimisest ja varasematest kogemustest. Siiski on olemas tõuge, kelle loomupärane iseloom, suurus või kaitseinstinkt ei sobi lastega kokku.

Alljärgnevalt toome välja mõned koeratõud, kelle puhul tasuks väikeste lastega peredel mõelda alternatiivide peale.

Weimari linnukoer

Elegantse välimusega Weimari linnukoer võib esmapilgul tunduda ideaalne perelemmik, kuid tegelikult vajab see tõug palju liikumist, tähelepanu ja kindlat päevakava. Kui koer ei saa piisavalt tegevust, muutub ta rahutuks ja võib hakata lastega karmilt mängima. 

Ta on aretatud jahikoeraks, kes suudab tundide viisi joosta ja töötada. Kui ta ei saa piisavalt füüsilist ja vaimset stimulatsiooni, võib ta muutuda rahutuks, destruktiivseks ja käitumiselt ebastabiilseks. Lastega peres, kus igapäevased tegevused on ettearvamatud või ajaliselt piiratud, võib olla keeruline koerale vajalikku aktiivsust pakkuda.

Jõuliselt mänguline

Samuti mängivad nad sageli jõuliselt ja võivad oma suuruse ning lihaselisuse tõttu väikese lapse tahtmatult pikali joosta või talle haiget teha. Nad ei ole õrnad mängukaaslased ja ei pruugi mõista, kui habras väike laps on.

Tugev saagiinstinkt

Tõu algne otstarve oli suurulukite (nt hirvede ja metssigade) jahtimine. Selle tõttu on neil loomulik kalduvus jälitada ja reageerida kiiresti liikuvatele objektidele – näiteks jooksvatele lastele. Laps võib koerale tahtmatult meenutada «saaki», mis võib tekitada probleemseid olukordi, isegi kui koeral ei ole halbu kavatsusi.

Vajab selget ja järjepidevat distsipliini

Weimari linnukoerad on nutikad, kuid neil on ka isepäine loomus. Nad vajavad kogenud omanikku, kes suudab pakkuda selgeid piire ja järjekindlat koolitust. Lastega peres, kus distsipliin võib olla leebem või ebaühtlane, võib koer hakata ise «reegleid kehtestama», mis toob kaasa käitumisprobleeme.

Weimari linnukoer

Chihuahua

Väike kasv ei tähenda automaatselt suurt kannatlikkust. Chihuahua võib tunduda ideaalne sülekoer, kuid tegelikult on tegu üsna isepäise ja territoriaalse loomaga. Lapsed ei pruugi osata lugeda tema kehakeelt ega märgata, kui koer tunneb end ohustatuna. Sellistes olukordades võib chihuahua kergesti hammustada või valjult haukuda, et end kaitsta.

Chihuahua

Akita

Akita on tuntud oma lojaalsuse ja väärikuse poolest, kuid ka tugeva valveinstinkti poolest. See tähendab, et kui kodus viibib lapsi, kes ei kuulu tema «karja», võib ta näha neis potentsiaalset ohtu. Akita võib sekkuda, kui näiteks sõbrad tulevad mängima ja kaasnevad valjud hääled või jooksmine. Kaitsev reaktsioon võib viia ettearvamatute tagajärgedeni.

Akita

Pekingi koer 

Nunnu välimuse taga peitub tugevalt iseseisev loom, kes ei talu tüütamist. Pekingi koer võib olla ülimalt territoriaalne, hoides oma toidul, mänguasjadel või isegi omanikul valvsalt silma peal. Kui laps üritab kallistada või mängida koeraga «valel hetkel», võib see lõppeda käpahoobi või isegi hammustusega.

Pekingi koer

Siberi haski

Siberi haski on energia ja mängulisuse kehastus, kuid nende jõulisus ei pruugi sobida väikeste lastega. Haskid on ka tugevalt isepäised ning nende treenimine nõuab kannatlikkust ja järjekindlust. Kui laps hakkab karjuma või jookseb kiiresti, võib see koeras äratada saagiinstinkti – isegi kui see pole agressiivne, võib koera reaktsioon olla liiga jõuline.

Haski

Tšau-tšau

Tšau-tšau võib eemalt vaadates tunduda nagu armas ja koheva karvaga kaisukaru, kuid tegelikkuses on see tõug pigem reserveeritud ja iseseisev. Algselt aretati tšau-tšau​d Hiinas valvekoeraks ning see pärand on neis siiani tugevalt juurdunud. Nad ei talu ootamatuid helisid ega järske liigutusi, mistõttu võivad kilkavad ja jooksvad lapsed vallandada koeras kaitseinstinkti või isegi agressiivse reaktsiooni.

Lisaks on tegemist väga isepäise ja kangekaelse tõuga, keda on keeruline koolitada. Tšau-tšau ei kipu tegema asju lihtsalt sellepärast, et kästi, vaid vajab pidevat, järjekindlat õpet ja varajast sotsialiseerimist. Lastega peres võib olla keeruline pakkuda nii palju aega, tähelepanu ja distsipliini, mida see tõug vajab, et tunda end tasakaalus ja ohutuna.

Kui peres on väikesed lapsed, kelle käitumine võib olla ettearvamatu, võib see kombinatsioon olla tšau-tšau jaoks liiga stressirohke ja potentsiaalselt ohtlik.

Tšau-tšau

Tõud, keda tasub vältida väikeste lastega peredes

Kui peres on väikesed lapsed või plaanitakse lähiajal perelisa, tasuks vältida suuri ja tugevaid tõuge, kes võivad kogemata lapse pikali joosta. Samuti võiks ettevaatlik olla valvekoertega nagu rotveiler või dobermann, kelle jaoks äkilised liigutused ja valjud helid võivad olla ohumärgiks ning kutsuda esile kaitsekäitumise.

Mida lapsevanem peaks teadma enne koera võtmist?

Lemmiklooma võtmine peab olema läbimõeldud otsus. Soovitav on võtta lapsed kaasa esmakohtumisele ja jälgida, kuidas koer nende seltskonnas käitub. Koeraspetsialistiga konsulteerimine aitab samuti langetada parima otsuse – nii on tagatud nii lapse kui koera heaolu ja turvalisus.

Allikad: thesprucepets.com, dogster

Kommentaarid

Teised ajakirjad

Tagasi üles