:format(webp)/nginx/o/2025/05/29/16876753t1hc3df.jpg)
Suvi on parim aeg reisimiseks, väljasõitudeks ja matkadeks ning loomulikult tahavad nendel seiklustel osaleda ka karvased pereliikmed. Kuidas teha seda nii, et väljasõit oleks lemmikule ohutu ja mugav?
Lemmiklooma suvisel transpordil on mõned reeglid ja nipid, mida jälgida, sest palav ilm, vali müra, võõrad lõhnad, sigin-sagin ja pikad vahemaad tekitavad loomadel stressi ja võivad lausa tervisele ohtlikud olla. Eeltöö ja teadlikkus muudavad aga reisi turvaliseks ja mõnusaks nii sulle kui loomale ja mõne nipiga arvestades tuleb puhkus elamuslik ja meeldejääv.
Autosõit
Kindlasti tuleb jälgida ohutusnõudeid, et autosõit poleks vaid ajavõit. Loom peab olema autos alati nõuetekohaselt ja turvaliselt kinnitatud. Suurtele koertele on mõeldud spetsiaalsed turvavööd või reisipuurid, pisemate jaoks transpordikotid. Mitte kunagi ei tohi looma jätta järelevalveta seisvasse autosse, isegi kui aknad on paokil – seisvas autos võib õhutemperatuur vaid mõne minutiga kerkida looma jaoks eluohtlikult kõrgeks.
Milline puur või kott on parim?
Vali loomale suuruse ja eelistuste järgi sobiv kott või puur. See peab olema õhku läbilaskev, turvaline ja lihtsasti puhastatav. Mõni kass eelistab kinnist pesalaadset kotti, teine tahab ringi vaadata. Koertel peaks kott olema piisavalt ruumikas, et nad saaksid seal istuda, lamada ja soovi korral ringi keerata.
Nipp: lase loomal koti või puuriga juba enne reisimist tutvuda ning harjuda. Kui see seostub millegi meeldivaga, siis lemmik ei muutu nii kergelt ärevaks.
:format(webp)/nginx/o/2025/05/29/16876761t1hd658.jpg)
Ära unusta kaasa pakkida puhast vett ja joogikaussi, märga rätikut või jahutusmatti, mõnd mänguasja kodust, kakakotte ja lemmiklooma passi. Tee pause vähemalt iga kahe-kolme tunni tagant, lase loomal veidi jalutada ja paku kindlasti vett.
Ühistransport: rongid, bussid, laevad, lennukid
Paljud ühistranspordifirmad lubavad reisida koos lemmikloomadega, kuid tingimused on erinevad. Enne reisi tasub ebameeldivuste vältimiseks kontrollida vedaja kodulehte või küsida nõu klienditeenindusest.
Näiteks Elroni rongides võib väiksem loom olla süles või transpordikotis ning siis eraldi piletit ostma ei pea. Suurem koer peab olema rihmastatud, kandma suukorvi ning talle tuleb osta oma pilet. Bussifirmal Lux Express on lemmiklooma transport lubatud vaid Eesti siseliinidel, selleks tuleb osta eraldi soodushinnaga pilet ning arvestada transpordipuuri mõõtmetega. Üle lahe reisimisel tuleb appi Tallink, kuid loomaga reisimine tuleb enne registreerida ning ei tohi unustada ka reisidokumente.
:format(webp)/nginx/o/2025/05/29/16876907t1h23f2.jpg)
Kas suukorv on vajalik?
Suukorv võib ühistranspordis kohustuslik olla. Õige suurusega suukorv lubab koeral suu lahti hoida ja vabalt hingata, see on palavaga väga oluline. Väldi kinniseid suukorve, mis lõõtsutamist takistavad.
Mõnikord tuleb reisist loobuda
Väga palavate ilmadega ja eriti keskpäeval tuleks võimalusel loomaga reisimist vältida. Erinevalt inimestest loomad ei higista, kuid nende kehatemperatuur tõuseb väga kiiresti. Nende peamine jahutusmehhanism on lõõtsutamine ja soojus eraldub käpapadjandite kaudu. Kui loom on väga noor või eakas, tal on krooniline haigus või ärevus, tasub reis edasi lükata või otsida usaldusväärne hoidja, kes sinu äraoleku ajal lemmiku eest hoolitseks.
Millal reis kindlasti edasi lükata?
- Kui temperatuur väljas ületab +28 °C.
- Kui loom on haige, paraneb operatsioonist või on väga närviline.
- Kui loomale ei saa tagada ohutut ja turvalist transporti.
Loe juurde: