Skip to footer
Saada vihje

«Kas on aeg puhkusele minna?» Keha annab puhkusevajadusest märku juba enne, kui sina seda teadvustad

Pilt on illustratiivne.

Töö ja elu tempo on järjest kiirem, aga inimene pole masin. Kuigi kohustusi jagub igaks päevaks ja puhkus tundub tihti nagu edasilükatav luksus, ei tohi unustada, et ka parimad meist vajavad vahepeal pausi. Tegelikult hakkab keha sageli juba tükk aega enne märku andma, et on aeg aeg maha võtta – küsimus on, kas oskad neid signaale märgata.

Üks selgemaid märke, et organism vajab puhkust, on väsimus, mis ei möödu. Kui hommikused ärkamised muutuvad raskeks isegi pärast pikemat und ja tööpäeva jooksul on keskendumine vaevaline, võib tegemist olla kurnatusega, mitte lihtsalt ajutise väsimusega.

Tervise Arengu Instituudi andmetel mõjutab krooniline stress kogu organismi: see tõstab vererõhku, häirib und, soodustab põletikulisi protsesse ning suurendab vaimse kurnatuse riski. Keha ei taastu enam piisavalt ning isegi väikesed igapäevased olukorrad võivad tunduda ületamatud.

Meeleolu kõigub? Võib-olla ei ole asi ainult ilmas

Kui märkad, et muutud järjest ärrituvamaks, väldid suhtlemist või tunned, et ka hobid ei paku enam rõõmu, siis on see samuti üks läbipõlemise tunnuseid. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) määratluse kohaselt on läbipõlemine seisund, mille põhjustab tööst tingitud krooniline stress, millega ei ole suudetud edukalt toime tulla. See avaldub emotsionaalses kurnatuses, distantsis tööelust ning vähenenud tulemuslikkuses.

Oluline on siinkohal mõista: puhkus ei ole nõrkus, vaid enesehoiu viis. Pikaajalise vaimse pinge puhul ei pruugi üks nädalavahetus imet teha – tihti on vajalik teadlik ja pikem eemalolek tööelust.

Keha ei valeta

Ka füüsilised sümptomid räägivad oma keelt. Peavalud, lihaspinged, seedehäired või pidev unetus võivad olla seotud stressiga, mitte ainult füüsilise pingutusega. Kahjuks kipume neid märke sageli ignoreerima, kuni need muutuvad krooniliseks.

Uuringud näitavad, et vaimne stress võib mõjutada kogu närvisüsteemi ja läbi selle ka immuunsust. Selle tulemusena haigestuvad kurnatud inimesed sagedamini ning taastuvad aeglasemalt. Isegi kerge nohu võib kesta kauem, kui organismil pole piisavalt taastumisressursse.

«Puhkus on investeering» – klišee, mis peab paika

Paljud uuringud kinnitavad, et regulaarne puhkus toetab nii vaimset kui füüsilist tervist. Ameerika Psühholoogide Assotsiatsiooni andmetel aitab keskkonnavahetus vähendada stressihormooni kortisooli taset ning tõsta heaoluhormoonide – dopamiini ja serotoniini – tootmist. See omakorda suurendab tööviljakust ja üldist rahulolu eluga.

Harvardi Ülikooli teadlaste uuring näitas, et juba 3–4 päeva pikkune puhkus looduskaunis keskkonnas võib märgatavalt parandada meeleolu, loovust ja keskendumisvõimet.

Millal on siis õige aeg puhkuseks?

On mõned selged märgid, mille korral tasub puhkusele mõelda juba täna – mitte «kui projekt valmis saab» või «järgmisel kuul»:

  • Väsimus ei taandu isegi pärast und
  • Meeleolu kõigub või on negatiivne
  • Kehas esineb pingeid või korduvaid valusid
  • Motivatsioon on kadunud ja rõõm igapäevaelust samuti

Kui need märgid on tuttavad, ei pruugi vastus olla veel rohkem tööd või veidi veel pingutada. Lahendus võib olla hoopis paus. Vahel aitab paar päeva looduses, vahel on vaja pikemat reisipuhkust. Peamine on see, et sa ei jää ootama hetke, mil sul enam ei ole valikut. Puhkus ei ole paus elust – see on osa hästi elatud elust.

Allikad: Tervise Arengu Instituut, WHO, APA.

Kommentaarid

Märksõnad

Teised ajakirjad

Tagasi üles