Skip to footer
Saada vihje

NÄDALA REIS Hongkongi väike õde Macau (1)

Püha Pauluse varemed (esiplaanil) on Macau tuntuim vaatamisväärsus.

Macau – endine Portugali koloonia, millest nüüd on saanud Hiina erihalduspiirkond – ei ole reisisihiks just sageli. Kuid moodsate ostukeskuste ja kasiinode tagant võib leida õdusaid tagahoove ja koloniaalajastu melanhooliat.

Paljud teavad endist Briti kolooniat Hongkongi, mille britid loovutasid 1997. aastal Hiina Rahvavabariigile ja mis vastavalt põhimõttele «üks riik, kaks süsteemi» moodustab ühe kahest Hiina erihalduspiirkonnast, kus on ülejäänud riigist erinev poliitiline ja majanduslik süsteem ning ka oma valuuta. Vähem ollakse kuulnud Macaust (hiina keeles Aomen), mis endise Portugali kolooniana anti Hiinale üle kaks aastat hiljem, aastal 1999, ja mille suhtes kohaldatakse sama «ühe riigi, kahe süsteemi» põhimõtet.

Enamik Euroopa turiste saabub Macausse Hongkongi rahvusvahelise lennujaama kaudu. Macaul on olemas ka omaenda rahvusvaheline lennuväli, kuhu saab lennata Hiinast, Taiwanilt, Taist, Koreast, Singapurist, Filipiinidelt ja Jaapanist. Nende riikide elanikud moodustavadki ülekaaluka enamiku Macaud aastas külastavast u 31 miljonist turistist. Macau rahaühik on pataaka (pataca), laialdaselt aktsepteeritakse ka Hongkongi dollarit (kursiga 1:1). Pataca ja euro suhe on umbes üheksa ühele.

Tänu merelt juurdevõidetud territooriumile on Macau pindala praegu 32 ruutkilomeetrit (kolm korda rohkem kui veel sajand tagasi). Sellele umbes Tallinna kesklinna suurusele maa-alale mahub (lisaks 700 000 elanikule) üsna palju vaatamisväärset, nii et soovitan kõigile, kes Hongkongi külastavad, proovida tabada kahte kärbest ja külastada ühtlasi ka Macaud. Hongkongist pääseb linnulennult 60 km kaugusel olevasse Macausse kiirlaevaga või bussiga. (Lisaks on kasutusel n-ö transiitbuss, mida kirjeldan täpsemalt allpool).

Portugali pärand au sees

Põgusamate huvidega turist võikski veeta ühe päeva põhjapoolsemal Macau poolsaarel ning teise päeva lõunapoolsel saarel, mis moodustub endistest Taipa ja Coloane saartest ja nendevahelisest alast nimega Cotai (Coloane + Taipa). Cotai kujutab endast merelt juurdevõidetud 5,2-ruutkilomeetrist ala, mis oli veel paarikümne aasta eest saartevaheline merelaht.

​Macau poolsaarel asub UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv ajalooline vanalinn ja siin elab ka põhiosa Macau elanikest. See, et tegemist on Portugali endise kolooniaga, hakkab silma kõikjal. Vanalinnas valitseb Euroopa ja Hiina arhitektuuristiilide suland, näha võib nii barokki ja uusklassitsismi kui ka Hiina traditsioonilisi elemente. Macau ametlikud keeled on hiina (kantoni) ja portugali keel. Räägitakse ka inglise keelt ja seoses lisandunud migratsiooniga Mandri-Hiinast mandariini keelt.

Tillukesel Macaul on merepiiri ligi 80 kilomeetrit. Kohati väga maalilist.

Portugali keel (macao murre) on paraku hääbumas (seda valdab veel alla kolme protsendi elanikest), kuigi linnapildis näeb portugali keelt väga palju. Näiteks kõik viidad ja tänavasildid on mõlemas keeles. Samuti on macaulased rõhutatult uhked oma Portugali pärandi üle ja hoiavad seda au sees. Ka Macau koolides on viimastel aastatel hakatud rohkem propageerima portugali keele õpet teise või kolmanda keelena.

Vanalinnaga tutvumist võiks alustada lainelise sillutisega kaetud Senati väljakult (Largo do Senado). Mööda kitsaid kaubatänavaid, kus müüakse kõikmõeldavaid hõrgutisi alates pork chop bun’ist ja meat jerky’st (lõigatakse kääridega!) kuni egg tart’i ja milk pudding’ini (menüüdes kasutatakse hiina- ja ingliskeelseid nimetusi), jõuab huviline varsti Püha Pauluse varemeteni (Ruinas de S. Paolo).

Vana maailma sarm avaldub tagatänavail, kuhu paljud turistid ei jõua.

Umbes nii nagu Pirita kloostri kirikust jäid püsti vaid müürid, on ka jesuiitide rajatud Jumalaema kirikust pärast 1835. aasta tulekahju säilinud vaid portaal, mis on ilmselt Macau kõige pildistatum objekt. Kohe portaali taga asub väike muuseum ja krüpt. Mööda treppe kõrvalasuvale massiivsele kindlusele (Fortaleza do Monte) ronides avaneb vanade kahurite vahelt suurepärane vaade kogu poolsaarele ja piiluda võib ka üle lahe asuvat Mandri-Hiinat (nii lähedal!!).

Macau – Hiina, kuid äratuntava Portugali aktsendiga.

Kontrastiks pühadele varemetele asub mõni kvartal eemal Rua da Felicidade, omaaegne punaste laternate tänav. Praegu ripuvad selle valdavalt restoranide ja kohvikutega ääristatud tänava kohal küll Hiina stiilis paberlaternaid, mis on suuremas osas tõepoolest punased, aga mingeid seoseid siit otsida ilmselgelt ei tasu.

Bacalhau veenab nina ja silma, et Portugali mõju pole Macaust kuhugi kadunud.

Pärast mitmete portugali kirikute (Igrejas da Sé, S. Domingos, S. António) ja hiina templite (Sam Kai Vui Kun, Na Cha) ning muuseumide (Casa Garden) külastamist ringiga tagasi Senati väljakule jõudes võiks lõpetuseks väisata Leal Senado hoonet ning uhket peapostkontorit, mille filateeliaosakond on suletud vaid pühapäeviti. Sealt ostetud eksootiliste Macau postmarkidega kaarte saatsime küll vähemalt 10 sõbrale ja tuttavale! Kesklinnas asuvad ka Macau esimesed ja kõige vanemad kasiinohotellid, näiteks Hotel Lisboa, mille külastamine pakub ohtralt bondilikke Casino Royale hetki. NB! Kasiinos on mobiiltelefoni kasutamine keelatud.

Hiiglaslikud kasiinod ja kaubamajad

Lõunapoolse saare külastuse võib jagada tinglikult kolme ossa. ​Lasvegaslikul Cotai Stripil (mis on kerkinud viimase paarikümne aasta jooksul ja saanud oma nime Las Vegase samanimelise ala järgi) asuvad Macau kõige hiilgavamad ja hiiglaslikumad kasiinod ja ostukeskused, sh Venetian Macao oma kolme Veneetsia kanaliga (kus saab kaubanduskeskuses sees sõita päris gondliga ning kujutada ette, et viibidki Veneetsias), samuti Londoner Macao, Parisian Macao, MGM Cotai, Galaxy Macao, Wynn Palace, Grand Lisboa Palace, City of Dreams jt.

Macaud on kutsutud Aasia Las Vegaseks. Mitte põhjuseta.

Kõik need kompleksid on tohutult suured ja kord neisse sisenedes on oht Guccide ja Swarowskite keskel nii lootusetult ära eksida, et väljapääs hoonest võibki jääda leidmata. Cotai Stripil viibides tasuks kasutada võimalust jäädvustada end korraga nii Eiffeli torni kui Big Beni taustal (Las Vegas sellist võimalust juba ei paku!).

Soovitan Cotai Stripile jõudmiseks ja seal ringiliikumiseks kasutada kasiinode pakutavaid tasuta süstikbusse (vt allpool) ja monorail’i ning lõpetuseks suunduda Venetian Macau läänetiiba (West Wing). Sealt pääseb jalakäijate silda kasutades üle tee, kust liikurteed viivad mugavalt otse Taipa vanalinna või õigemini külasse. Selles kompaktses asumis on palju sümpaatseid käsitööpoode ja pisikesi toidukohti. Väikeste tänavate ja kõrvaltänavate labürint ja seda ääristavad madalad koloniaalstiilis majad pakuvad ringiuitamiseks ideaalset atmosfääri. Vaatamisväärsustest võiks mainida Casas-Museu da Taipat ning Lord Stow’ kondiitriäri (NB! Lord Stow’ kohvikud asuvad ka Coloanes, kus pääseb löögile ilma hiigelpikas järjekorras seismata), kes on egg tart’i (Portugali pastel de nata Macau versioon) maaletooja. Nädalavahetustel võib Taipa olla üsna rahvarohke.

Macau oskab ka armas olla.

Saarekülastuse lõpuks võtsime takso ja sõitsime saare lõunaossa, mis kannab nime Coloane. See on vaikne ja rahulik kaluriküla, kus aeg näib olevat seisma jäänud. Siia tulevad macaulased siis, kui nad on väsinud kasiinodest, ostukeskustest ja turistide hordidest. Mererand ja Rua dos Navigantes on ääristatud värvikate plekist kalurihurtsikutega, kus müüakse kuivatatud turska, krevette mitmel eri kujul, sardiine, austrikastet, tundmatu sisuga mereannikonserve ja palju muud. Sadamast saab soovi korral ka värsket kala. Rannast veidi kaugemal võib avastada põnevaid kõrvaltänavaid ja tagahoove, inimtühje templeid, õdusaid kohvikuid, väikeseid väljakuid, armsaid käsitööpoode, värvikaid koloniaalstiilis maju ja muid huvipakkuvaid ehitisi (St Francis Xavier).

Macaus raha liigub. 33-ruutkilomeetrise piirkonna rahvuslik kogutoodang oli 2023. aastal vaid mõned miljardid väiksem kui Eestil.

Viimase õhtu veetsime Macau poolsaarel kummalisevõitu kohas nimega Doca dos Pescadores (Fisherman’s Wharf). Tegemist on paarkümmend aastat tagasi rajatud hiiglasliku teemapargiga, kus on Rooma Colosseumi meenutav kontserdilava, ostu- ja toidutänavad kümnete poodide ja restoranidega, kaks hotelli ja jahisadam, kuid mis on valdava osa ajast täiesti inimtühi. Leidsime suurepärase merevaatega Tai restorani, kus õhtust sõime, kuid muus osas jättis kogu koht meelelahutuskompleksina grandioosse läbikukkumise mulje.

Kaks ja pool päeva Macaus ei tundunud väga pikk, kuid ka mitte väga lühike aeg. Samas jäi käimata sellistes paikades nagu Macau Grand Prix Museum oma uunikumidest vormelite, ralliautode ja mootorratastega, Zaha Hadidi planeeritud neofuturistlik Morpheus, A-Ma tempel, Macau hiidpandade paviljon ja kõik kasiinod. Madalate pilvede ja sudu tõttu jäi külastamata ka 338 meetri kõrgune Macau Tower. Võib-olla siis järgmine kord.

Appi, kus on arborist? Kändude tegemises oleks Macaul palju Tallinnalt õppida.

Lõpetuseks paar ülalpool lubatud praktilist nõuannet. Kuigi tegemist on «ühe riigiga», on Hongkongi ja Macau vahel siiski piir ja loomulikult kaasnevad piiriületusega alati tolli- ja passiformaalsused. Aja- ja närvikulu säästmiseks on naaberriikide ametkonnad seadnud sisse transiitkoridorid Hongkongi lennujaama kasutavatele turistidele. Kui viibid Macaus ja soovid edasilendamiseks kasutada HK lennujaama, siis pakub HK Airport Direct suuremate lennufirmade check-in-teenust juba Macaus ja viib su seejärel bussiga piki Zhuhai-Macau-Hongkongi silda otse HK lennujaama transiittsooni (SkyPier). Bussisõit kestab umbes 40 minutit ja pilet maksab u 30 eurot. Sama teenust saab kasutada ka vastupidises suunas ehk siis, kui Hongkongi lennujaamas maandudes on soov esimese asjana külastada Macaud.

Macau – üle mere Hongkongist umbes tunnise laeva- või bussisõidu kaugusel.

Ka teine nõuanne puudutab liiklemist. Uber jt sõidujagamisteenused ja -äpid on Macaus keelatud, kuid takso saamiseks on enam-vähem ainuke toimiv võimalus sisse astuda suvalisse hotelli ja lasta portjeel endale see tellida. Bussidega liiklemiseks peaks olema täpne sularaha (6 Macau pataakat) või tuleks soetada elektrooniline Macau Pass. Aga sellele lisaks pakuvad kõik suuremad hotelli- ja kasiinoketid võimalust kasutada oma tasuta süstikbusse, mis toovad su lennujaamast või sadamast hotelli, aga samuti võimaldavad liigelda ühest sama grupi hotellist teise, näiteks Macau poolsaarelt Cotai Stripile.

Kommentaarid (1)

Teised ajakirjad

Tagasi üles