Armukadedus on üks neist keerulistest emotsioonidest, mis võib suhteid nii tugevdada kui ka kahjustada. Ometi seisame ikka ja jälle küsimuse ees: kui palju on liiga palju? Millal muutub armukadedus üleliigseks ja kahjustavaks suhtes?
Eesti rahvatarkusest «Kaks pead on ikka kaks pead» ajendatuna otsustasin uurida kaasmaalastelt, mida nemad armukadedusest ja selle piiridest arvavad.
Marit (38) – Väike armukadedus teeb suhte vürtsikaks!
Armukadedus tundub minu jaoks veider. See on rohkem nagu inimese enda ebakindlus. Olen täheldanud, et armukadedad on kas need inimesed, kes on ise haiget saanud, või need, kelle enda käitumine on küsitav. Inimesed, kes petavad, on ise tihtipeale väga armukadedad ja kontrollivad teisi suhtes.
Elo (44) – Kes teisele nime annab, see ise seda kannab
Miskipärast on armukadedus nagu psühholoogiline reaktsioon – kui ise petad, eeldad, et ka partner petab. Sealt võib tulla ka see liigne kontrollimine. Samas...
Kui oled oma partneriga väga kaua koos olnud ja sul ei teki kasvõi väikest armukadedust, siis tasuks endalt küsida, kas sa oled jätkuvalt suhtest üldse huvitatud või oled selle juba lahti lasknud? Muidugi võib see vastupidiselt olla hoopis väga hea märk, et suhtes puudub igasugune kahtlus või armukadedusepisik.
Maris (23)
Ma pole olnud armukade. See on suht lamp!
Erki (44) – Ei mingit armukadedust!
Ma ei tunne mingit armukadedust, mu proua hoolitseb minu eest nii hästi. Eelmiste suhete taakasid pole juba ammu põhjust meeles pidada.
Artur (27) – Tegu on hoopis minu ebakindlusega
Armukadedus on põnev. Läbi erinevate suhete on igakord see tunne olnud kategooriliselt erinev.