Saada vihje

KERTU JUKKUM «Teadsime, et ilmselt sureb loom tundide jooksul, ent haarasime ta kaasa ja...» (1)

Kertu ja kass Liisu.
Kertu ja kass Liisu. Foto: Kertu Jukkum / erakogu

Istun kliiniku põrandal, vaatan kõhetu, vaevu jalgadel püsiva loomaga tõtt ja nutan lohutamatult. Tohter kutsus hüvasti jätma. Kass vaatab puurivalt otsa – justkui oleks tal midagi veel öelda – ja istub siis mu jalalabale lebama. Ta nurrub ja ma tean, et see võib olla ka valu väljendus.

FIP ehk kõhukelmepõletik, eriti märg versioon, on enamasti surmaga lõppev haigus. Eriti eakate kasside puhul. Liisu on 14. Kinkisin ta oma õelapsele viiendaks sünnipäevaks ja pikki aastaid oli Liisu mu armsa vanaema lahutamatuks kaaslaseks. Ehk omal moel viimane side siit ilmast lahkunud vanaemaga. Ratsionaalselt mõistan, et ta on olnud parima spetsialisti hoole all ja mul pole kahtluse raasugi, et on tehtud kõik, mis võimalik. Olen pidanud nõu teiste valdkonna parimatega ja tean ka, et ühtki nii eakat FIPi diagnoosiga ellujääjat pole olnud.

Tunnid on läinud. Nädalapäevad looma ravinud arst on käinud toetamas, lohutamas, veenmas. Jaganud isiklikku lugu oma eakast lemmikust, kes äsja lahkus. Istun endiselt loomaga põrandal ega suuda nõusolekut anda. Mitte et oleksin varem selles parem olnud, aga sel korral lubasin, et võtan looma eest vastutuse lõpuni välja. Kogu mu perekond on usaldanud perelemmiku saatuse minu kätesse. Ja ma ei suuda öelda, et nad teeksid selle süsti. Olgugi et veterinaar veenab, et loom kannatab ja lootust pole.

Märksõnad

Teised ajakirjad

Tagasi üles