Räägime otsekohesusest. Aina vähem on neid, kes otse öelda julgevad. Teisalt on palju neid, kes julmust otsekohesuse sildiga maskeerivad. Kus on siis see õige ja vajalik otsekohesus?
Mis saab inimesest, kes otse ütlemisest loobub? Hind on kallis – jääd ilma oma elust, unistustest ja tõelistest suhetest! Kõlab karmilt? Asi on tegelikkuses veelgi karmim.
Miks otsekohesust nii vähe on? «Ma ei tea, kas seda on ikka väheks jäänud,» arutleb saatekülaline, ajakirjanik ja muusik Tarvo Madsen. «Kui me vaatame näiteks poliitilist kultuuri, siis seal on mindud kahte äärmusesse. Üks äärmus on hägu ja keerutamine ja teine see, et öeldakse liiga otse. Ja vahel ka kohas, kus oleks mõistlik üldse vait olla.»
Paljastame poliitikute teadlikud trikid
Poliitikas hästi orienteeruva ajakirjanikuna paljastab Tarvo põhjuse, miks häma ja räuskamist kasutatakse. Rahvale jääb mulje, et see juhtus kogemata. Oh, ei - see on palju peenem manipuleerimise kunst. Võib isegi öelda, et teadlikud tehnoloogilised nipid.
Kuidas toimib häma? «Siin on hästi oluline eristada seda, kas üritatakse vastusest põigelda või valetatakse,» ütleb Madsen. «Kui valetatakse, siis tihtipeale sellepärast, et aus vastus oleks halb poliitiku mainele. Hämamise põhjus on sageli see, et ei viitstita selgitada. Kõige osavamad poliitikud üritavad keerulise asja võimalikult lihtsaks ajada, isegi kui see ei ole täielik tõde.»
Kuidas toimib ärapanemine? «Populism töötab,» tunnistab Madsen. «Ja halvasti öeldakse teadlikult teravalt selleks, et teatud osa publikust saaks sellega samastuda.» Inetused ja solvangud ei lenda kogemata, vaid sellepärast, et grupp inimesi peab seda ekslikult tugevuse märgiks, ajab sellise käitumise segamini otsekohesusega ja aplodeerib. See on suur viga, loe edasi.