Saara on saleda kehaehitusega kahe lapse ema, kes vaevles suurtes kehakompleksides. «Ma ei tundnud ega näinud end kunagi ilusana, ma ei lubanud end pildistada,» meenutab ta. Kuid kõik muutus ühest abikaasa ootamatust ettepanekust.
Oma partner voodimängudes kinni siduda on üks sagedasemaid fantaasiaid, millest paarid unistavad ning tihti ellugi viivad. Lisaks kõikvõimalikele liikumist piiravatele vahenditele, mis on erootikapoodides populaarne kaup, pakuvad spetsiaalsed shibari-köied ja oskus nendega nii ennast kui partnerit siduda ootamatuid elamusi ja sügavalt meditatiivset seisundit. «Köied pakuvad hoitud tunnet ja maandust ka siis, kui partnerit võtta pole,» räägib Soome shibari- ja enesearenguõpetaja Saara Kantanen, kes ka Eestis põnevat Jaapani sidumiskunsti ehk shibari't õpetamas käib. Kuidas ta seda teeb? Vaata videot.
Shibari on Jaapanist pärit tehnika, kus põimitakse köisi ümber inimeste kehade. Sadu aastaid tagasi kasutati shibari't sõjavangide liikumise piiramiseks, kuid aja jooksul sai sellest Jaapani kultuuri seksuaalse alatooniga tabumaiguline osa.
Võim või teraapia?
Tänapäevaks on shibari stiilid üle maailma laialt levinud. Shibari't kasutatakse võimudünaamikate läbimängimisel (BDSM ehk inglise keeles bondage, dominance, submission, massochism) ning rollimängudes. Kuid üha populaarsemaks trendiks on kujunemas hoopis teraapiline sidumine, kus köied aitavad inimesel kontakti saada oma keha ja meelega.
Olla fikseeritud poosis ning lõdvestuda kehas tekkinud pingetesse ning vaadata otsa sellele, mis parajasti su hinges toimub, ei erine palju joogast või meditatsioonipraktikatest, tõdeb Soome köiteõpetaja, kes on aastakümneid ka ise jooga ning meditatsiooniga tegelenud.
«Kui suudad alistuda füüsilistele sensatsioonidele, mida köied sarnaselt joogaga pakuvad, suuda sa märksa paremini toime tulla ka psühholoogiliselt ebameeldivate olukordadega,» tõdeb ta ning lisab, et sidumine on tal aidanud nii vaimselt kui füüsiliselt toime tulla krooniliste alaseljavaludega.