Aastaid oleme uskunud, et mis see väike naps nii väga teeb, kõik ju võtavad... Aga kas sinu vähidiagnoos muutub kergemaks, kui sõber saab samasuguse? Ei. Viimased uuringud kinnitavad – vähirisk tõuseb juba väikesest alkoholi tarvitamisest. Jutt käib kaunitest, edukatest naistest, kes võtavad õhtul klaasikese veini. Jah, näiliselt tundub päris kaua, et kõik on endiselt korras. Kuid see, mis toimub keha sees, ajab hirmu peale!
Mis meie kehas toimub alkoholi mõjul, millist kahju see teeb, miks see ohtlik on ja mis aitab? Teema on äärmiselt oluline, teadlikkus aitab meid kõige suurema sammu edasi. Jah, alkohol muudab meie DNAd ja muudab aju ning iseloomu, aga seda saab ka tagasi pöörata, sest aju on plastiline.
Mis siis kehas juhtub?
Teaduslike uuringutega kinnitatud muutused on niivõrd karmid, et ega see üks meeldiv jutt ei ole. Kuid teada on kindlasti parem kui toostide saatel, kinnisimi, surma poole sõita.
Alkohol muudab keha seestpoolt raku tasandil vanemaks. Kui välised märgid juba paistma hakkavad, on organism sisemiselt juba väga kahjustatud. Ka välised muutused pole mingi leebe jutt – kes sooviks endale turses nägu, laia lillat nina ja kustunud silmi? Kõik selle sa saad päris kindlasti ka tänu tühisena tunduvale klaasikesele.
Saates on Kristinkal külas kaks tarka naist tervise arengu instituudist, uimastite ja sõltuvuste osakonna juhataja Anneli Sammel ning teadur ja treener Keiu Paapsi. Tule meiega – teadmine annab sulle kinldasti eeliseid! Ja kui saade sind kõnetas – jaga seda ka sõprade ja sõbrannadega. Üheskoos loome me tervemat maailma meile kõigile!
Seos vähiga pole oletus, vaid fakt
Alkoholi puhul ei tea paljud, et ka niinimetatud mõõdukas tarvitamine tõstab vähisurma riski olulisel määral. «Kui räägitakse alkoholist, keskendutakse tavaliselt probleemsemale tarvitajale, aga vähem mõeldakse sellest, et igal inimesel on alkoholiga oma suhe,» hoiatab Anneli Sammel. Tegelikult pole aga mingit alust endale valetada, et alkoholiga on probleem kellelgi teisel, mingitel joodikutel, minul ei ole. See võib olla eksitav vale. «Viimased teaduspõhised andmed räägivad sellest, et päris ohutut alkoholitarvitamist ei ole olemas. Kui me paarkümmend aastat saime end eksitada sellega, et väike vein on isegi südametervisele hea, siis sellised faktid on ümber lükatud. Ja justnimelt vähirisk on see, mis ka väikese koguse mõistes teeb alkoholi tarvitamise ohtlikuks!»