Saada vihje

NAISTEJUTUD «Ma olen paks, vana ja kole!» Sa eksid. Kõik naised on ilusad siis, kui nad... (1)

Copy

Milline naine on ilus? Noor, pikk ja peenike. Aitab juba sellest jamast! Ja aitab ka moemaailma silmakirjalikkusest! Üks Eesti parimaid moeloojaid Aldo Järvsoo ütleb, kuidas päriselt on. Ühtlasi räägime ära väga isiklikud lood tema enda lahkuminekust, leinast ja saatuselöökidest.

Miks peab ilus naine olema noor, pikk ja peenike?! Moodne on rääkida, kuidas vanus ei loe ning iga kehakuju on hea... Aga vaata moelavale – sageli see vaid jutuks jääbki. Kuid on ka mõni moelooja, kes ka teeb, mida lubab. Eesti parimate moeloojate tippu kuuluv Aldo Järvsoo kinnitab nii sõnades kui tegudes, et iga naine saab olla imeline. Ning ta ka juhatab lahkelt, kuidas seda teha!

Aitab juba müütidest, mis naisi ahistavad. Nende mõte on ühene – võtta inimeselt ära tema jõud, julgus ja vabadust. Sisustada meie aega sellega, et peaksime lakkamatult tegelema «enda täiustamise» jamaga ja ei jõuaks midagi päriselt korda saata. Sest mitte ükski naine ei saa end kunagi täiuslikuna tunda, see on lõputu lõks. Aitab! Päriselt, aitab!

Aldo Järvsoo suudab iga naise ilu üles leida ja seda viisil, et kõik ümbritsevad märkavad seda ning ka naine ise tunneb seda. Ta äsja tõestas seda. «Eks see eesmärk oli mitte näidata mingit minu iluideaali, vaid seda, et kõik naised on ilusad,» räägib maolooja. «Minu kliendid on kõik väga erinevad ja erilised. Sellist keskmist suurust  – mina ei suudaks isegi välja mõelda! Loomulikult on väga ilus professionaalseid modelle laval vaadata, aga minu jaoks oli oluline näidata seda, et mood on kõigile. Seda ilu tuleb lihtsalt natuke rohkem välja tuua, erinevalt.» Selge kui päev – üks vorm ei sobi kõigile ja kui sina oled näiteks see, kellele see ei sobi, pole viga sinus – leia endale sobiv õige vorm.

Aldo Järvsoo kinnitab moeeksperdina: «Kõik naised on ilusad! Seda ilu tuleb lihtsalt osata välja tuua. Erinevalt.»
Aldo Järvsoo kinnitab moeeksperdina: «Kõik naised on ilusad! Seda ilu tuleb lihtsalt osata välja tuua. Erinevalt.» Foto: Konstantin Sednev / Postimees

Selles loos saad teada:

  • mida kanda, kui sa endale ei meeldi;
  • miks noor, pikk ja peenike pole päriselt ka enam mingi moevalem;
  • kuidas iga naine saab oma nahas ilus olla;
  • mida teha mahajätmise korral;
  • kuidas tulla toime leinaga;
  • kuidas tulla toime pika suhte lõppemise korral;
  • kuidas teha nii, et suhe lõppeb, aga perekond jääb;
  • miks ärapanemine avalikus ruumis on otseselt seotud lastetoaga;
  • kuula kindlasti ära terve saade – vestlus ja lugu on erinevad, need täiendavad teineteist.

Saates on külas Aldo Järvsoo, kes tähistas äsja 30 aasta täitumist Eesti moeareenil. Niguliste etenduse saali mahtus loetud arv publikut, piletid said kohe otsa, aga saad seda kõike täispikkuses näha siit.

Imetle ka suurt galeriid – Aldo sai inspiratsiooni kristliku kunsti värvitoonidest, millest igaühel on tähendus ja lugu rääkida. Need sügavad punased, helged taevasinised ja lootust kandvad kollased jõudsid kõik rõivaste kujul lavale.

Vanus on alati vale! 

Esimene labidas, millega naisterahvale lajatatakse, on vanus: sa oled juba liiga vana! Ja hetk enne seda olid sa liiga noor, et üldse midagi öelda või teada. «Meestel pole see teema kunagi nii päevakorral olnud,» teab Aldo meesterahvana hästi. «Naistel põhiliselt. Rünnatakse naisi sellega, et mis sina! Sa oled juba selle ea ületanud. Miks sul selline kleit seljas on, vaata vanust passis.» Aldo leiab, et see on täiesti ajast ja arust suhtumine. «Mingi veneaegne lause! Keda see huvitab?! Naistele seatud pingeid ja piiranguid on niivõrd palju. Miks sa selline välja näed? Miks sa nii vana oled?» Aldo leiab, et siin aitab ainult enesekindlus. Ja selge otsus – ma sobin endale. Ma ei taha ega kavatsegi sobida kõigile teistele või mingitele rumalatele naisi ahistavatele ootustele.

Aldo lisab muiates, et inimene ise oma vanust ei taju ja ongi pigem nii noor, kuidas ta end tajub. Talle endale tuli suure üllatusena, et tähistab juba 30. juubeliaastat moeloojana. «Mina tunnen end ju ikka nagu 17, minu jaoks see oli üleeile.» Kuid Aldo tunnistab, et temalgi on hirm, et äkki astub tema moemaja uksest sisse 19-aastane, kes ei taha vanamehe käest tellida. 

Aldo on avatud, soe ja täiesti aus. Ta julgeb rääkida ka isikliku elu keerdkäikudest.
Aldo on avatud, soe ja täiesti aus. Ta julgeb rääkida ka isikliku elu keerdkäikudest. Foto: Konstantin Sednev / Postimees

Kaal on alati vale!

Teine valus teema on kaal. «Sa ei pea hirmu tundma, et sa oled teistest suurem, sa ei ole modelli kehaga või oled teises vanuses,» julgustab ta. Oma etenduses kutsus ta lavale palju tavalisi inimesi, kes kõik nägid vapustavalt head välja. «Kui sa lõpuks saad endale ilusad riided selga, siis sa tunned ennast hoopis teise inimesena ka. Siis sa tunned – ma ei ole see naine, kelle mees maha jättis. Vaid sa tunned ennast jumalannana. Mis ongi minu loomingu eesmärk.» Aldo on aastate jooksul näinud palju lugusid, kus enesekindlust esmalt napib, aga see leiab järk-järgult oma telje. Ja eriliselt lisab eneseusku see, kui leida ja teadlikult kanda tugeva karakteriga värve, mis inimesele tõepoolest sobivad.

Miks mitte ilmuda kui särav päikesekiir? Mõni naine alguses usub, et tal napib selleks enesekindlust. «Aga proovi – värvide kandmine annab enesekindlust», kinnitab Aldo Järvsoo.
Miks mitte ilmuda kui särav päikesekiir? Mõni naine alguses usub, et tal napib selleks enesekindlust. «Aga proovi – värvide kandmine annab enesekindlust», kinnitab Aldo Järvsoo. Foto: Erlend Štaub

Värv... võib olla vale

Mis tõstab naise tuju ja annab energiat? Loomulikult värv. Aga vaata ringi meie mustjashallis novembripimeduses ja vägisi jääb mulje, justkui naised seda veel ei teaks. «Jube lihtne on kanda halle, musti, pruune toone. Need on sellised turvatoonid ja inimene kaobki kusagile taustale ära. Aga inimese hing ei taha sinna ära kaduda! Ja naiste hinged on veel eriti õrnakesed.» Aldo Järvsoo usub siiralt – kui oled naisena sündinud, siis igatsus märkamise, imetluse ja tunnustuse järele on osa sellest, mida ei tule häbeneda ega eitada. Ei! Tähista seda ja hakkab parem isegi siis, kui elu on äsja haiget teinud.

Aldo Järvsoo riietab hingi, mitte lihtsalt kehasid. See on oluline vahe disainerite vahel ja ilmselgelt ka põhjus, miks inimesed tema «stiiliteraapiasse» taas ja taas tagasi tulevad.

«Mingi kerge pidulikkus, värv ja vorm võib aidata isegi igapäevaselt,» soovitab Aldo. «Sa paned kasvõi tööle minnes natuke pidulikumad riided selga, saad päev läbi komplimente, siis see tõstab tegelikult ka tuju.»

Aldo Järvsoo moeetendus Nigulistes.
Aldo Järvsoo moeetendus Nigulistes. Foto: Erlend Štaub

Matad ennast enne surma

Kui naise hingele tehakse haiget, siis ei saa seda valu eitada. Ära joosta pole kusagile. Kui kallis mees jätab naise maha, võib sulle olla sattunud kaaslane, kes vaatleski sind nagu keha. Ja vaatas – see enam mulle ei sobi, ma võtan nüüd noorema mudeli. Aldo on näinud neid inimesi ja kahjuks mitte vähe. «Täpselt nii,» sõnab Aldo. «Et võtan noorema keha. Järelikult seal abielus ei olnudki hingede vahel mingit sidet.» 

Kui süda saab murtud, on inimlik tunne oma valu vältida, mitte rohkem haiget saada. Selle instinkti ajel inimene «matab ennast maha». Seda on karm öelda, aga loobuda oma särast ja õigusest elada, on matta ennast enne surma. «Aga nii on,» ütleb Aldo Järvsoo. «Absoluutselt. Iga riietusese, mille sa selga paned, tekitab emotsiooni. Kui mina hommikul olen ülirampväsinud, siis võtan automaatselt helesinise särgi ja tunnen end nagu kergel suvepäeval kusagil puhkusel Itaalias.» 

Ära luba eluraskusel end murda! Kandes värve, säravaid riideid, ei ole sa sobimatult edev või ei sea end ohtu, ei! Nii deklareerid sa selgelt ja kuuldavalt oma õigust elada. 

Värviteraapia aitab

Räägime Aldoga sellest, kuidas värviteraapia aitab siis, kui sind on äsja maha jäetud. Kuidas värviteraapia päriselt mõjub! Aga jõuame kõige intiimsemate lugudeni – leina ja lahkuminekuni Aldo Järvsoo enese elus. Jah, see moegeenius mõistab naisi ja riietab hingi, mitte kehasid. Kuid tema sügav tundlikkus pole saadud kõige kergemat teed pidi.

Aldo tõdeb, et tema empaatilisus ja võime inimesi tunnetada ja mõista on tulnud sellest, et ka tema ise on elus haiget saanud. Kuid suurima tänu viisakuse, inimlikkuse ja avara silmaringi eest annab ta oma vanematele «Kõik algab lastetoast,» rõhutab mees.

Aga milline toon aitab sind? Muidugi võib minna asjatundja juurde ja moelooja soovitust paluda, kuid inimene ise tunnetab seda kõige paremini. Helesinise kõrval, mis tõstab Aldo meeleolu kergusse ja helgusse, on imelised teraapiatoonid kõik roosad varjundid. Lisaks toovad need näojumele värskust. Võrratud on ka türkiisi varjundid, päikesekollane, lavendlililla... Enamik teraapiatoone on kerged ja heledad.

Kuid suurepärane mõju on ka sügavatel toonidel, mis annavad kandjale kuninglikkust, kehtestavust ja aitavad eluraskusest sirge seljaga läbi sammuda. Proovi Tiziani punast, sügavat sinist ja kuldookrit. Enamik inimesi tunneb selle tooni suhtes juba alateadlikult aukartust.

«Ja naistel on võimalus ja õigus ennast meigi abil üles lüüa,» toob Aldo Järvsoo meesmoeloojana välja ühe trumbi, mida me teinekord endale isegi ei teadvusta. «Meeste puhul – ma ei saa endale roosat huulepulka panna! Teil on taskus igasugu sõjariistu, millega minna rünnakule halluse vastu!»

Aldo Järvsoo ja Kristinka.
Aldo Järvsoo ja Kristinka. Foto: Konstantin Sednev / Postimees

Loe lisaks

«Sakraalne kunst».
«Sakraalne kunst». Foto: apollo.ee

«Sakraalne kunst idas ja läänes»

AutorSÜNK

Lahendused OÜ

Raamat neile, keda huvitavad tähendused ja lood visuaalsete sümbolite taga. Miks just need värvid? Sellised motiivid? Ornamendid? Realistlikud ja moonutatud perspektiivid? Titus Burckhardt mõtiskleb sakraalse kunsti üle sügavuti minnes ja avab selle tähenduse. Kerge lugemine see kindlasti pole, aga loob seoseid ja pakub valgustavaid ahhaa-hetki. Kristlik kunst ja ka teiste religioonide tõlgendused räägivad lugusid sümboolse sisu vahendusel ning metafüüsilistele põhimõtetele tuginedes. Raamatust leiad viie religiooni – kristluse, islami, hinduismi, budismi ja taoismi lahtimõtestamiseks vajalikud selgitused ja paralleelid. Kõik see loob rahustavat, igavikulist tasandit.

Religioone on palju, nad on erinevad ja õiged, olles üleloomulikul tasandil ühe terviku osad. Sakraalne kunst sümboliseerib igavikku ja tema ülesanne on mõjuda inimesele äratavalt. Üks õnnelikolemise tingimusi on mõista igavikulist.

Sulle meeldis? Kõik «Naistejuttude» 373 osa leiad siit!

Kõik «Naistejuttude» saated ja põnevad pikad lood leiad nüüd Postimehe digiajakirjadest. Ühine meiega Facebookis, Instagramis ja Spotifys ning igal laupäeval kell 11 portaalis Postimees Naine. Kõik Tallinn Fashion Weeki lood leiad siit!

Leia inspiratsiooni ka Eesti moepublikust – sära saladus on julgus end oma nahas hästi tunda ja vastu võtta täpselt sellisena, nagu täna oled. Mitte keegi pole täiuslik ja inimeseks olemine ei eeldagi seda! Küll oleks maailm igav, kui nii oleks.

Teised ajakirjad

Tagasi üles