Kevadpäike paistab tuppa ja kole köök käib eriti närvidele. Lausa kohviisu läheb ära! Ja uue köögi ostmine tundub röögatu investeering, millest tänastel kitsastel aegadel vähesed julgevad unistada. Õnneks on terve hulk nippe, kuidas vana köök taas uueks muuta! Ja enamik neist on veel igati soodsad.
1. Ära osta uut, taaskasuta kavalalt
Kes kunagi on kodule kööki kujundanud, see teab – see värk on kallis! Korralik investeering. Ja kui midagi kusagilt kulub või ära tüütab või muutub kodu planeering, siis tundub, et kõik tuleb maha lõhkuda ja nullist uus teha. Sest muidu ei sobi kokku. See pole enam nii.
3 x 3 soovitust, mida köögis nautida
Kui sisustamiseks jaksu napib, aga sooviks sellegipoolest paremat tuju oma kööki tuua, proovi mõnda neist äraproovitud nippidest:
SUHTED
- Köök on parim suhtluspaik – ja seda just söögitegemisel, sest siis on seal lõõgastavat siginat-saginat, mis võtab maha vestlustega kaasas käiva piinliku vaikuse ohu. Ehk ärata üles köögi funktsioon koduse suhtluskeskusena ja kõik võidavad!
- Kokka koos sõpradega. Tähtis ei ole õnnestumine, efektiivsus ega oskuslikkus, vaid tegevuse nautimine. Koos tegemine liidab.
- Tee toiduvalmistamisest perekonna ühine lõbu. Väga sageli kujuneb perekonnas välja inimene, kes enamasti süüa teeb, ja seda mustrit on raske murda. Aga vahelduse mõttes tasub see ära – leppige kokku ja tehke koos! «Köögiorja» elu muutub lõbusamaks, kasvab pereliikmetevaheline küünarnukitunne ja harva toitu valmistavad pereliikmed õpivad seda panust hindama.
MEELED
- Puuduta toitu teadlikult. Vahel tegutseme köögis nagu pisikesed kodumasinad ega pane üldse tähele, mida katsume ja kuidas see käe all tundub. Söödava asja puudutamine on omaette nauding. Ei mingeid liigseid eraldavaid töövahendeid – näpud sisse ja tuju tõuseb.
- Vaata toidu ilu. Kas oled märganud, kui imeilus on pooleks lõigatud paprika – nagu kunstiteos? Milline värvipillerkaar läheb supipotti? Kui kuldne on äsja ahjust tulnud kaneelisaia krõbe koor? Silmadega söömine kipub kiires maailmas ununema, too see tagasi.
- Nuusuta naudinguga. Kevade lõhn on värske kurgi lõhn. Mõnele äkki hakitud sibul? Võta aega nuusutada ja nautida – toidutegemine muutub palju rõõmsamaks ja boonusena söövad kirglikud nuusutajad laua taga vähem, kuna meeled on juba toidetud.
RÕÕMUD
- Laula köögis. Vahet pole, kas viisi pead või mitte – tuju tõuseb! Seal ei kõla päris sama hästi kui duši all, aga podina ja särina taustal pole mingit muret, kui mõni noot mööda läheb.
- Kui eelmine soovitus tekitab kõhedust, siis too lemmikmuusika kööki ja pane head meeleolu loov playlist enne käima, kui sõrmed söögiseks teed.
- Tantsi köögis. See on erakordselt tore! Soojenduseks võid end niisama sibulat hakkides puusi liigutada või taigna sõtkumise juurde mõned tantsusammud teha. Tahad seltsi? Kui sõbrad või pere asjalikumal viisil panustada ei viitsinud, siis tantsida nad äkki tahavad?